Dlouhodobou nadvládu adwaru na české malwarové scéně v říjnu rozbil Kryptik, zástupce tzv. falešných antivirů. Vyplývá to alespoň ze statistik společnosti ESET, podle nichž měl Kryptik prsty hned v 16 procentech ze všech v říjnu rozpoznaných infiltrací v České republice. Falešné antiviry po zavlečení do systému uživatele vyděsí hlášením o rozsáhlé malwarové infekci a jako řešení nabízejí online nákup bezpečnostního softwaru. Ten je ve skutečnosti zcela bezcenný a uživateli dává jen falešný pocit bezpečí. V horším případě jde i o další malware. Kryptik neslaví úspěch jen v České republice. Dobře se mu vede třeba i v sousedních státech: jeho říjnový podíl na nalezených infekcích v Rakousku činil bezmála 26,5 procenta. V Německu pak přes 17 procent.
Falešné antiviry jsou už několik měsíců globálně na vzestupu. Jejich tvůrci paradoxně těží z již poměrně dobré osvěty v oblasti bezpečnosti mezi řadovými uživateli počítačů. Neznalý uživatel bohužel často podlehne obavě a protože chce smyšlené hrozby z počítače odstranit, zakoupí falešný antivirus. Nachytat se je velmi snadné. Podvodníci používají pro falešné antiviry velmi podobné grafické prvky, názvy a označení jako komerční produkty,
říká Filip Navrátil ze společnosti ESET. Falešným antivirům vyhlásil válku také Microsoft. Nástroj na odstranění škodlivého softwaru, který je šířen zdarma přes Microsoft Update, v posledních měsících rozšířil svůj záběr právě o řadu těchto podvodných programů. Zatím je to ale boj s větrnými mlýny. (Tisková zpráva)