Hlavní navigace

Agenti FBI prý už Apple nepotřebují. Odblokují si iPhone sami

Autor: Apple
Jan Beránek

Americké úřady oznámily, že zřejmě ve spolupráci s další firmou našly cestu, jak se dostat do zašifrovaného telefonu jednoho ze střelců ze San Bernardina.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Má výrobce telefonů poskytovat úřadům nástroj na odemykání zašifrovaných mobilů, nebo ne? Otázka, která poslední měsíc lomcuje Silicon Valley. Věnoval se jí včera i Tim Cook na prezentaci novinek Applu

"Potěšila nás podpora celé Ameriky. Vydržíme. Věříme tomu, že máme zodpovědnost za ochranu vašich dat a vašeho soukromí. Dlužíme to našim zákazníkům a dlužíme to i této zemi,“ dokončil Cook svůj proslov. 

Vláda je jiného názoru. Dosud ale neviděla jinou možnost, jak se dostat do telefonů jednoho z pachatelů přestřelky v San Bernardinu, než přinutit Apple, aby napsal program, který by snížil zabezpečení iPhonu. To se ale Applu nechce.

V pondělí ale přišel zlom, protože zatím neznámá firma přišla s možným řešením, jak se do dotyčného iPhonu dostat. Detaily ale ministerstvo spravedlnosti tají. „Pokud tohle řešení bude fungovat, umožní nám prohledat telefon a pokračovat ve vyšetřování teroristického útoku, při kterém bylo zabito čtrnáct lidí,“ říká mluvčí úřadu Melanie R. Newman pro Reuters.

Úřady proto požádaly soudce o zrušení na dnešek plánovaného soudního jednání, ve kterém měl soud rozhodnout, jestli Apple má povinnost FBI s nabouráním telefonu pomáhat. Policie teď novou metodu vyzkouší a do 5. dubna má soudu podat zprávu o tom, zda funguje. Kdyby byl pokus neúspěšný, může se FBI k soudu s Applem vrátit.

tip obecný root

Americké úřady zatím o metodě nezveřejnily žádné podrobnosti, není tedy jasné, zda má fungovat jen na inkriminovaném modelu 5C, nebo i na novějších iPhonech a novějších verzích iOS s vylepšeným šifrováním.

Boj proti terorismu postupně ukrajuje internetové svobody. A to nejen ve Spojených státech. Větší kontrolu digitálního světa už chystají třeba ve Francii, která se loni stala cílem hned dvou velkých teroristických útoků.