Hlavní navigace

Apple: Nový čtyřpalcový iPhone, nový iPad, ale žádné ovace ve stoje

21. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tim Cook představil novinky pro letošní jaro. Pochlubil se ale v podstatě jen rozšířením nabídky o displeje iPhonů i iPadů s novými rozměry.

Firmy ze Silicon Valley stárnou. Apple oslaví prvního dubna čtyřicítku. A bylo to vidět i na pondělní prezentaci novinek. Ten tam byl étos klasických tiskovek Applu. Potlesk u nových produktů byl tentokrát spíš povinný. 

Firma s nakousnutým jablkem už není tím dříve pověstným diktátorem trendů. Přešla spíš do režimu mírného pokroku v mezích zákona.  

Návrat čtyřpalce

Ve stejných prostorech, ve kterých ještě Steve Jobs představoval iPad, se světu ukázaly novinky, kterými chce Apple oslovit fanoušky, ale i investory. Prvním lákadlem má být čtyřpalcový model iPhone SE. Ten vypadá v podstatě jako model 5S, ale pod kapotu mu firma dala vnitřnosti z novější řady 6S. A to včetně fotoaparátu. 

Cenu nastavil Apple na 399 dolarů v základní, šestnáctigigabajtové, verzi. Tuzemský obchod Apple už přispěchal s vlastní cenou 12 999 korun. Prodávat se začne ve vybraných zemích ještě do konce března. Do konce května má být telefon na pultech obchodů ve stovce zemí.

Menší displej je reakcí na požadavky uživatelů. Loni se čtyřpalcových iPhonů totiž prodalo víc než třicet milionů. Přesto se už internet plní vtipy na adresu novinky a především její prezentace. 

A za nahrávku na smeč se podle stránek tuzemského Applu dají považovat i české slogany.


Zdroj: Apple.cz

Menší displej dostal i mladší bratr pracovního iPadu Pro. „Zákazníci si iPad Pro zamilovali,“ tvrdí na pódiu marketingový viceprezident Phil Schiller při prezentaci 9,7palcové novinky. Nová verze se vrací k ověřené úhlopříčce prvních iPadů, kterých se prodalo kolem 200 milionů, na rozdíl od historických kusů ale neváží ani půl kila. 

Apple použil i nový displej, který je podle firmy nejjasnějším displejem na trhu. A navíc přizpůsobuje teplotu barev okolním podmínkám. Fotoaparát nafasuje novinka pravděpodobně stejný, jako bude mít nejnovější iPhone SE, tedy dvanáctimegapixelový model, který umí točit i 4K videa. Cenově má nový iPad začínat kolem 599 dolarů za 32gigabajtovou verzi. 

Nový iOS potěší učitele

Mobilní operační systém iOS 9 běží už na osmdesáti procentech mobilních zařízení od Applu. A teď je tu nová verze 9.3. Poznámky chráněné otiskem prstu, nová rubrika v Apple News nebo noční režim displeje. To jsou funkce, které přináší třetí aktualizace. 

K tomu přibyla i možnost spolupráce více uživatelů. Tu ale budou moci využívat jen školy. Díky nové aplikaci může učitel posílat učení a úkoly celé své tabletové třídě. Zároveň také uvidí, co studenti v aplikaci dělají. 

Zlepšení se dočkalo i CarPlay, tedy režim v chytrých autech. Ten se dočkal propojení s Apple Music. Tim Cook se ještě pochlubil barevnými nylonovými řemínky k hodinkám. Samotné hodinky Apple zlevnil a začínat budou nově na 299 dolarech. 

Neustoupíme, dlužíme to lidem

Největší aplaus ale nesklidily nové produkty, ale spíš Cookův postoj ke kauze zašifrovaných telefonů a boje s FBI. 

ebf 24 - tip duben

„Potěšila nás podpora celé Ameriky. Vydržíme. Věříme tomu, že máme zodpovědnost za ochranu vašich dat a vašeho soukromí. Dlužíme to našim zákazníkům a dlužíme to i této zemi,“ dokončil Cook svůj proslov. 

V Town Hall se podle Cooka prezentovalo naposledy. Příště už by totiž rád ukazoval novinky v novém kampusu Spaceship. Je tak možné, že si inovace, o kterých se spekuluje, nechává až do nové centrály. Už by to chtělo, protože Apple buď schválně stáhl nohu z plynu nebo má konkurence silnější inovační motor.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).