Hlavní navigace

FBI: Šifrování u Applu a WhatsAppu pomáhá teroristům

5. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Americkému federálnímu úřadu vyšetřování se nelíbí zabezpečení komunikace u firem ze Silicon Valley. Varuje před zneužitím teroristickými skupinami.

Šifrování vytváří „temná místa“, která pomáhají Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím. Jeden z vedoucích manažerů protiteroristického týmu FBI Michael Steinbach to podle AFP podobně vysvětloval v americkém kongresu s tím, že zašifrovaná komunikace na internetu zjednodušuje nabírání i radikalizaci nových teroristů. 

Steinbach není sám. S nedávným omezením pravomocí tajných služeb nesouhlasí ani šéf CIA John Brennan, podle něhož ukončení programu sledování mobilů jen nahrává teroristům. 

Kromě Facebooku a WhatsAppu se Steinbach pustil i do Applu. V podstatě si za to ale mohou tajné služby samy. Firmy ze Silicon Valley začaly šifrovat komunikaci především po provalení kauzy PRISM a během začátku loňského roku vzniklo hned několik nových startupů zaměřených na šifrovanou komunikaci. 

Tajné služby tak dokázaly zvýšit popularitu šifrovacího byznysu a některé startupy získaly i desítky milionů dolarů. Symbolem se stala služba Secret, kterou její zakladatelé nedávno zavřeli, ale až poté, co posbírali 35 milionů dolarů.

Cloud23

S kritikou internetu ze strany tajných služeb nesouhlasí kalifornský kongresman Ted Lieu, který se magazínu The Intercept svěřil se svým příměrem. FBI by podle stejné logiky totiž musela před čtyřiceti lety podobně bojovat proti skartovačkám, které tou dobou představovaly podobnou hrozbu pro bezpečnost státu. 

Američtí agenti ale nejsou jediní, kteří se do uzavřeného systému Applu obouvají. Nedávno se šéf ruského výrobce mobilů YotaPhone Sergej Čemezov připomněl hláškou, že právě telefony s nakousnutým jablkem jsou pro teroristy ideální volbou. Ruské mobily ale zase na druhou stranu běží na upravené verzi Androidu a obsahují podle serveru Hi-Tech.Mail.ru i zadní vrátka domluvená s ruskou tajnou službou FSB. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).