Hlavní navigace

Ferguson Ariva202E: Full HD satelitní přijímač, UNI čtečka a upscaling až do 1080p

12. 10. 2011
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Tak zde máme další generaci satelitního přijímače vycházející z legendární Arivy, tentokrát vylepšený model Arivy 200 pod označením Ferguson Ariva 202E. Nový mikroprocesor ALI 3606 (u dřívějších modelů byl používán ALI 3602) umožnil zvýšit rozlišení upscalingem až na Full HD 1080p, zlepšit obraz a kontrast, který je nastavitelný a rozšířit komfort a funkčnost přijímače. Univerzální čtečka karet podporuje všechny české (CRW/ICE/Irdeto) a další karty, navíc CI slot pro CA moduly různých systémů využití tohoto modelu také značně rozšiřují. Prodejní cena tohoto modelu přijímače v porovnání s dřívějšími modely naopak dost výrazně klesla!

Přijímač vyhoví zájemcům o levný satelitní přijímač, který však mimo základ poskytuje i multimediální funkce, kterými i některé dražší přijímače nedisponují. S tímto přijímačem přišel současně do prodeje ještě odlehčený a o cca 400 Kč levnější model Ferguson ARIVA 102E HD, který se liší od recenzovaného přijímače tím, že nemá CI slot pro CA moduly a disponuje pouze jedním portem USB. Jeho použití je tedy omezeno pouze na jednu uni čtečku pro přístupové karty (CRW/ICE/Irdeto) a další.

Ferguson Ariva202E přední panel

Přední panel

Na předním panelu odleva najdeme kulaté tlačítko POWER pro zapnutí/vypnutí přijímače do/ze StandBy. Při vypnutí svítí pod displejem červená dioda. Následují do kruhu situovaná tlačítka se šipkami, které přepínají na následující/před­chozí kanál, přesouvají kurzor v menu směrem nahoru/dolů, další nastavují hlasitost +/-, nebo přesouvají kurzor v menu směrem vpravo/vlevo. Uprostřed kruhu je kulaté tlačítko OK, které umožní výběr možností v menu, nebo zobrazeni seznamu kanálů. Dále vpravo je tlačítko MENU, kterým zapínáme/opouštíme dané menu. Posledním tlačítkem je EXIT. Tím opustíme všechna zobrazení menu. Uprostřed panelu je žlutozelený čtyřmístný numerický displej, který zobrazuje číslo předvolby a další údaje stavu přijímače ve zkratkách. Vpravo pod odklopným víčkem najdeme jeden USB port, jednu štěrbinu univerzální čtečky karet (vkládáme ji čipem dolů a dopředu) a jeden CI port pro CAM.

Ferguson Ariva202E předek a sloty

Přístupové karty a moduly

Nejdříve jedna radostná zpráva pro zákazníky a asi ne tak dobrá pro poskytovatele. Soudní dvůr Evropské unie vydal 3. října 2011 bezprecedentní rozhodnutí. Sledování legálně uhrazené placené televize ze zahraničí na území jiného státu není v rozporu se zákonem. Vnitrostátní právní předpisy, které zakazují dovoz, prodej nebo používání zahraničních dekódovacích karet, jsou v rozporu s volným pohybem služeb a nelze je odůvodnit s ohledem na cíl chránit práva duševního vlastnictví… V praxi to znamená, že si můžete objednat např. kartu z kteréhokoliv státu Evropské unie a používat ji pro sebe také na celém tomto území (například na dovolené nebo služební cestě). Zlegalizuje se tím běžná praxe, se kterou se majitelé zahraničních karet veřejně nechlubili. Jiná situace bude ale pravděpodobně se sledování cizí služby v baru nebo v hospodě. Tam bude záležet na tom, zda autorská práva toto hromadné sledování umožní. Na toto rozhodnutí si budeme muset ještě počkat. Otázka zní také tak, zda toto rozhodnutí ceny služeb u poskytovatelů zvýší nebo sníží?

Tento testovaný přijímač tedy můžete od této chvíle využít i pro cizí služby, např. zahraniční karty v univerzální čtečce, nebo použít i karty spárované s CAM vložené do CI slotu. Tímto rozhodnutím Soudního dvora EU tedy pravděpodobně vzroste i tlak na výrobce satelitních přijímačů, aby své přijímače vybavovali dalšími čtečkami a CI sloty, které by se však v různých kombinacích navzájem neovlivňovaly.

Ferguson Ariva202E dekódovat pomocí

Zde máme podrobné informace o zvoleném kanálu. V tomto menu můžete také nastavit prioritu dekódování, kterou si přijímač u každého programu bude po uložení pamatovat. Na výběr máme tři možnosti: Automaticky, Čtečka, nebo Modul. Může to zrychlit zobrazení kódovaných programů.

Ferguson Ariva202E karty a moduly

Část karet a modulů, které jsem použil při testování tohoto přijímače. Zvláště bych vyzdvihl například Sky Italia (karta) a Telewizja na kartě HD (spárovaná karta s modulem). Ani při jejich různých kombinacích nebyl zaznamenán žádný větší problém s dekódováním. V některých případech však došlo ke zpomalení při přepnutí programu, nebo se objevila hláška pro potvrzení vložené karty, která po potvrzení zmizela. Pokud je to časté, tak to může vadit.

Zadní panel

Ferguson Ariva202E zadní panel

Na zadním panelu odleva najdeme tyto porty: F konektor LOOP OUT (výstup pro další sat. přijímač), LNB IN (F vstup pro konvertor LNB), dále jeden analogový SCART, HDMI výstup s HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) s ochranným mechanismem digitálního obsahu, jeden USB 2.0 port pro nahrávání a aktualizace software (další je na předním panelu), dále port RS-232 pro práci s PC a pod ním LAN (RJ45). Následuje čtveřice cinch portů. Tři pro analogový výstup VIDEO/AUDIO L a R a jeden koaxilní výstup S/PDIF. Na panelu je ještě napevno zabudovaný síťový kabel a kolébkový síťový vypínač.

Chassis přijímače

Ferguson Ariva202E vnitřek

Útroby přijímače s novým čipem ALI 3606 s nalepeným pasivním chladičem vidíme uprostřed plošného spoje. Vlevo nahoře jsou pod sebou čtečka karet s vloženou kartou a CI slot. Vlevo dole je kanálový volič a vpravo na zvláštní desce je síťový napáječ. Přijímač se při provozu zahřívá pouze mírně.

Universální dálkové ovládání RCU-500 V.2

Ferguson Ariva202E dálka

Dálkové ovládání menších rozměrů je vyrobeno v černě matové barvě a je velice lehké. Je téměř totožné, jak jej známe z předcházejících modelů. Obsahuje 46 tlačítek, která jsou dobře popsána, další opatřena symboly, nebo jsou odlišena barevně. Každé zmáčknutí jakéhokoliv tlačítka je v horní části ovládání indikováno modrou diodou, takže máme kontrolu stavu baterií (2 x AAA). Ke zjednodušení obsluhy přijímače přispívá menu na obrazovce. Tím se mohl snížit počet tlačítek na dálkovém ovládání. Polyfunkční tlačítka tak umožňují ovládat přijímač v závislosti na aktivovaných prvcích v menu. Výrobce tohoto přijímače upozorňuje, že vzhledem ke snaze o standardizaci zařízení značky Ferguson většina přístrojů této značky využívá stejný dálkový ovladač RCU500. Znamená to, že ne všechna tlačítka musí být tímto modelem využívána. Přepínání všech programů (SD, HD) je do 1sec, programy s podmíněným přístupem s mírně delší prodlevou. V této souvislosti je dobře nastavit si předem v menu prioritu čtečky, nebo modulu s kartou, či obou pozic. Máme tři možnosti nastavení: Auto pro obě obsazené pozice, priority pouze pro čtečku nebo pouze pro modul.

Ferguson Ariva202E nastavení zobrazení

V menu si můžeme nastavit obrazové korekce: jas, kontrast, nasycení, odstín a ostrost obrazu a mírně tak případně kompenzovat zobrazení na zobrazovači podle svého vkusu. Výchozí poloha je 50. Vpravo na obrázku je okno ekvalizéru při spuštěné rozhlasové stanici.

Instalace

Notoricky známá a roky prověřená instalace od předešlých modelů těchto přijímačů, byla s novým firmware vylepšena a obohacena o menu ve vysokém rozlišení a další přidané funkce v nastavení, včetně možnosti rozlišení až do 1080p upscalingem. Instalace přijímače je navíc výborně popsána v manuálu a menu na obrazovce přijímače je dalším vodítkem k nastavením.

Ferguson Ariva202E nastavení

Vlevo jsou možnosti nastavení přijímače před prohledáváním satelitu, vpravo na obrázku je přehled o hardware a momentálním software přijímače.

Při hledání nového software pro aktualizaci dejte pozor na přesný název modelu upgradovaného přijímače

Ferguson Ariva202E info

Informační okno navolíme tlačítkem (i). Dalším zmáčknutím téhož tlačítka zobrazíme podrobný popis programu. Třetím zmáčknutím zobrazíme časovou tabulku programů zvoleného kanálu a najetím šipkami nahoru/dolů zobrazíme vpravo u každého programu podrobný popis.

EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) se zobrazuje na tři dny dopředu. Můžete s ním programovat nahrávání, nebo pouze plánovat sledování požadovaného programu. U jednotlivých stanic si můžete zobrazit i podrobný popis programu.

Ferguson Ariva202E EPG
Ferguson Ariva202E nastavení časovače

Ruční nastavení časovače s možností zvolení kanálu, data, začátku a konce nahrávky.

TXT

Teletext se zobrazuje na popředí programu ve zmenšeném okně se správnou českou diakritikou tučným písmem (Bold). Listování stránkami je po načtení do paměti okamžité. Podpora titulků je také bezchybná.

Ferguson Ariva202E titulky

Hry, RSS

V tomto menu se nachází tři hry, online počasí a RSS Reader. Hry (Othelo, Sudoku a Tetris) však po jejich zapnutí bohužel nefungují. Navíc přijímač zatuhne a vyžaduje restart vypnutím hlavního vypínače na zadním panelu.

Ferguson Ariva202E síť

Abychom mohli využívat funkce po síti, musíme si nejprve nastavit všechny adresy, nebo použít automatické nastavení.

Ferguson Ariva202E počasí

V menu online počasí si po zadání města přečteme aktuální stav s výhledem na další dny.

Ferguson Ariva202E RSS

V menu RSS čtečky si můžeme přečíst krátké zprávy od různých agentur a televizních stanic.

PVR

Do přijímače připojíme USB disk, nebo flash. Přijímač má výhodu v tom, že disponuje dvěma porty USB, jedním na zadním a jedním na předním panelu. Formátujeme přijímačem nejlépe na souborový systém NTFS (neomezená velikost nahrávaného souboru). Formát nahrávky lze zvolit v menu přijímače a to formát PS (program stream – kompresní formát pro multiplexní digitální audio, video a další, ale neobsahuje titulky ani teletext) nebo TS (Transport stream – tento formát obsahuje všechny vysílané informace včetně Teletextu a audiostop). Formátovat disk lze však i na FAT 32. Změnu systému formátování provádíme žlutým tlačítkem. Poté je přijímač připraven k nahrávání pořadů, včetně funkce TimeShift.

Ferguson Ariva202E informace o disku

V menu si můžeme zobrazit informace o připojeném USB disku: celkovou velikost, volné místo na disku, velikost nahrávek, velikost prostoru pro TimeShift a souborový systém, kterým byl disk naformátován.

Manuál přijímače správně upozorňuje na to, že nahrané pořady, které nebudeme mazat a budeme je chtít uchovat do budoucna, je za nějaký čas dobré zálohovat na jiný disk. Pokud je totiž na disku mnoho souborů a navíc průběžně některé mažeme a další nahráváme, vznikne na disku značný „nepořádek“. Dochází pak k pomalému načítání nahraných souborů a někdy i k problémům s nahráváním. V satelitním přijímači chybí totiž funkce defragmentace, kterou má ale k dispozici každý počítač. Po přesunutí všech souborů na nový disk je dobré původní disk znovu naformátovat. Pak bude znovu připraven plnit bez problémů svoji funkci.

Přijímačem můžeme také přehrávat některé své uložené audio nebo video soubory a prohlížet i uložené fotografie. Přijímač podporuje přehrávání těchto souborů: MP3, OGG, FLAC, MPEG, MKV, AVI, XVID, JPEG, BMP.

Ferguson Ariva202E výběr programu

Výběr programu zobrazíme tlačítkem OK. Pokud je vysíláno EPG objeví se na pravé straně u zvolené stanice, kterou navolíme šipkami nahoru/dolů název současného i následujícího programu s časovými údaji začátku vysílání. Šipkami vlevo/vpravo se pohybujeme mezi výběry z naladěných satelitů.

Hodnocení a závěr

Přijímače Ferguson Ariva se již několik let těší značnému zájmu podobného typu zákazníků stejně, jako většina přijímačů s operačním systémem Linux. Proč tomu tak je? Domnívám se, že to není jen cenou, která neustále klesá vzhledem dobrému prodeji a tím velkým sériím ve výrobě. Je to také zabudovanou nelicencovanou univerzální čtečkou karet, slotem pro moduly a v neposlední řadě i v záznamu nahrávek, které se dají v PC editovat, včetně možností přijímače k nelegálnímu sdílení s neoficiálním softwarem. Software i hardware (využívá nejnovější mikroprocesor ALI 3606, 400 MHz, DDR II) těchto přijímačů jsou neustále vylepšovány. Například se vylepšila možnost nastavení v menu a grafika je v HD rozlišení.

Ferguson Ariva202E block diagram

Blokové schéma přijímače Ferguson Ariva 202E s použitým novým mikroprocesorem ALI 3606 umožňuje také upscaling signálu PAL do rozlišení 720p nebo 1080p

Ferguson Ariva202E wifi dongle

Přijímač podporuje externí USB WiFi adaptér 802.11b/g/n (založený na procesoru Ralink Rt5370). Tato nabídka je k dispozici jako externí zařízení a není součástí balení přijímače. Dongle si můžete prohlédnout například zde. USB adaptér k vyzkoušení jsem bohužel neměl k dispozici.

Ferguson Ariva202E dongle menu

V tomto okně iniciujeme připojení externího USB WiFi adaptéru.

Osvědčený vzhled přijímače a použité univerzální dálkové ovládání RCU-500V2 se u nových modelů mění jen v detailech. Výsledky prodejů jsou stále vysoké a zákazníky neodrazuje ani upozornění Skylinku na to, že nelincencovaná uni čtečka pokud nebude mít přijímač dobrou softwarovou podporu i v budoucnu nemusí s kartami Irdeto dobře spolupracovat. Zkrátka koupit satelitní přijímač za cenu pod dva tisíce (cena téměř stejná, jako přístupové karty našich poskytovatelů) zákazníkům vrásky nedělá a až některé funkce doslouží, koupí se jiný a tento se použije v domácnosti jako druhý, nebo daruje rodičům. V opravnách těchto přijímačů, ač to v diskusích tak někdy nevypadá (jsou zde radikální odpůrci i příznivci) jsem dostal ujištění, že v poměru prodej/porucha nepřekračuje tento přijímač běžný průměr oprav v porovnání s jinými značkami. V říjnu 2009 zde na Digizone vyšla recenze na jeden z prvních přijímačů této řady Ferguson Ariva 200 HD. Ta má na tomto serveru do konce minulého týdne neskutečných 131 tisíc shlédnutých stran!!! Zájem o Fergusony tedy opravdu je. Takže co poradit zákazníkům? Kupovat si levné přijímače, které daný časový úsek (dva, tři roky) velice dobře slouží, nebo si koupit drahý přijímač, který může tento levný přežít, ale zastará svými funkcemi také? V základních funkcích a kvalitou obrazu a zvuku není totiž s dražšími až tak velký rozdíl. Tento přijímač má podle subjektivního posouzení obraz excelentní u SD i HD. Navíc dobré multimediální funkce. Test přijímače odhalil i další zlepšení a větší stabilitu tohoto nového modelu. Proto úvahu o koupi tohoto přijímače nechám na vás.

Ilustrační Umí dobře česky 100

Přijímač splňuje všechny podmínky k udělení hodnocení DigiZone „Umí dobře česky. Našel jsem pouze malé zanedbatelné „překlepy“. V menu Zvuková stopa je místo slova vysoké slovo vysovké a v Režimu disku chybí ž ve slově Režim.

Některá oznámení nejsou do češtiny přeložena. Napájení přijímače AC 175~250V, 50Hz/60Hz, spotřeba přijímače za plného provozu max. 30W, spotřeba ve StandBy je menší než 1W. Hmotnost 1,5kg. Rozměry: 26.0×18×4.5 cm.

Foto autor + 3× Ferguson. Obrázky poklepáním myší zvětšíte v novém okně

Ferguson Ariva202E krabice

Balení obsahuje:

• Přijímač Ferguson Ariva202E
• Univerzální dálkové ovládání RCU-500V2
• 2× AAA baterie
• Český manuál

Veškerou grafiku autora zveřejněnou v této recenzi je možno použít pouze s jeho svolením. Z textu je možné převzít pouze perex s odkazem na internetovou stranu této recenze. V případě porušení tohoto požadavku se vystavujete krokům, které náležejí serveru DigiZone.cz jako jejímu vlastníkovi.

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
web přijímače: http://www.tvdi­gitalne.cz/fer­guson-ariva-202e.html
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: 1 990 Kč včetně DPH
Oficiální stránka výrobce: http://www.fer­guson-digital.eu/
Upgrade software: http://download.t-cz.com/index.php?di­rection=0&order=nom&di­rectory=Fergu­son
nebo zde:
http://plff.wod­zislaw.org.pl/fu­ll/index.php?di­rection=&order=&di­rectory=Ariva 202e&

MM socky3

Další z fór věnované Arivě:
http://www.sat-ulc.eu/forumdis­play.php?f=867&or­der=desc&page=17

Software pro studijní účely: http://chomikuj­.pl/dvbxtreme/Fer­guson

Co vás nejvíce přesvědčilo ke koupi satelitního přijímače?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.