Hlavní navigace

FiberCo

4. 12. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kdyby René Descartes pracoval v PR oddělení některé ze současných síťových společností, nejspíš by řekl "Mám temné vlákno, tedy jsem." USA trendu uživateli osvětlovaných vláken poměrně dlouho odolávaly, ale v poslední době se utěšeně rozvíjí i tam. Internet2 založil pro podporu podobných aktivit National Research and Education Fiber Company.

Přibližně před rokem jsme vás informovali o projektu National Light Rail – optické „železnici“, která má protnout celé Spojené státy. Vedle něj se i v jednotlivých státech a oblastech USA objevila řada regionálních optických sítí. Ze strany akademické komunity tak vyvstala značná poptávka po temných vláknech a problém, jak ji efektivně uspokojit.

Právě tyto okolnosti stály za vznikem FiberCo. Jejím cílem je podporovat regionální a celostátní sítě pro výzkum a vzdělávání snadným přístupem k meziměstským a dálkovým temným vláknům.

Cílem FiberCo není provozovat síť či osazovat aktivní prvky. Firma sama nehodlá vlákna vůbec osvětlovat, to budou dělat její „zákazníci“ – sítě, které jejím prostřednictvím vlákna získají. Činnost FiberCo se soustředí na smluvní a organizační záležitosti související s pronájmem či vlastnictvím vláken.

Díky tomu, že FiberCo získává vlákna ve velkém, má samozřejmě velmi dobrou pozici při vyjednávání s potenciálními dodavateli a dokáže dosáhnout velmi dobrých cenových podmínek. Jako první byl uzavřen kontrakt s firmou Level3 vlastnící rozsáhlou optickou infrastrukturu po celých USA. FiberCo od ní získalo přes 4000 kilometrů vláken v rámci optické sítě Level3 s následující topologií:

1010

Síť Level3 je budována na principu 6×100. To znamená, že s odstupem přibližně 100 kilometrů jsou na trasách umístěny boudy (v originále „huts“) se zesilovači. Každá šestá bouda pak zajišťuje kompletní regeneraci signálu do původní podoby.

Level3 byl jako hlavní dodavatel zvolen především ze tří důvodů:

  • nabízí homogenní vlákna po celých Spojených státech
  • má velmi otevřenou politiku ohledně propojování vláken s dalšími subjekty
  • zaručil zachování dohodnutých cen po dobu tří let

Pokud jsem to dobře pochopil (v právnicko-ekonomické angličtině nejsem nijak zvlášť silný v kolenou), dovede FiberCo hrát i roli prostého prostředníka. Na cílového zákazníka (akademickou síť) přenese své množstevní výhody, ale smlouva se uzavírá přímo mezi koncovým zákazníkem a poskytovatelem vlákna.

Vlastní FiberCo je založena jako s. r. o., jejímž počátečním vlastníkem je Internet2. Je však otevřena i pro další neziskové organizace zabývající se pokročilými sítěmi pro výzkum v USA. FiberCo pracuje na neziskové bázi, svým zákazníkům jen přeúčtovává cenu požadovanou poskytovatelem vlákna. Přiráží si jen nevelký fixní poplatek, který má pokrýt vlastní náklady.

MM socky3

Aktivity USA v oblasti temných vláken jsou z Evropy vnímány jako potvrzení příklonu k sítím provozovaným uživateli (customer empowered networks), založeným na pronájmu či vlastnictví vláken, kde si aktivní prvky a provoz sítě zajišťuje sám uživatel.

Upřímně řečeno: v oblasti sítí je to jeden z mála případů (ne-li jediný), kdy Evropa, zdá se, vsadila na správnou kartu. Připomeňme třeba evropskou snahu protlačit X.25 proti americkému IP, evropské nadšení a americkou zdrženlivost vůči ATM nebo obecněji americkou konkurenci na trhu komunikací a v Evropě dlouho udržované telekomunikační monopoly. Ve všech těchto případech se ukázala jako prozíravější druhá strana oceánu. O to větší je evropská radost, že kůň, na kterém jedeme vstříc zářné budoucnosti, tentokrát snad není houpací.

Věříte v sítě provozované uživateli?

Autor článku

Autor dělá nepořádek v příslovích, protože sítě nejen dělá, ale i učí a dokonce také řídí. Působí na Ústavu nových technologií a aplikované informatiky na Technické univerzitě v Liberci. Píše knihy.