Hlavní navigace

Filmaři a režiséři kritizovali existenci kanálu ČT 4, olympionici se ho zastali

Filmový a televizní svaz (FITES) a Asociace režisérů a scénáristů (ARAS) kritizovaly počátkem ledna v dopise adresovaném Radě České televize mimo jiné existenci sportovního kanálu ČT 4. Uvedly, že by se vedení veřejnoprávního média a samotný kontrolní orgán měly zabývat tím, zdali by nebylo lepší, kdyby ČT měla raději dokumentární nebo dětský kanál či program s experimentální tvorbou.

DOKUMENT: Dopis FITESu a ARASu Radě České televize

V dopise Radě ČT, který byl napsán 25. ledna, tedy v úterý, se však existence veřejnoprávní sportovní stanice zastal Český olympijský výbor. Jeho předseda Milan Jirásek uvedl, že tento okruh smysl má, protože poskytuje systematicky prostor sportovnímu dění s důrazem na české sportovce. Dovolujeme si upozornit na to, že v České republice organizovaně sportuje víc jak 2,5 milionu občanů, statisíce dalších se pak sportu věnuje rekreačně a mimo spolkový život, uvádí v dopise Jirásek.

DOKUMENT: Dopis předsedy Českého olympijského výboru Radě ČT

Podle předsedy Českého olympijského výboru je existence takového programu zvláště důležitá proto, že žijeme v době, kdy je vysílání komercionalizováno, a proto je dobře, že se veřejnoprávní televize věnuje i menšinovým sportům a nejen těm, které zaujmou masy. Sport spojuje generace. Věnují se mu všechny zájmové skupiny. Maže sociální rozdíly a je bezesporu nejlepší prevencí negativních vlivů pro naši mládež. Věříme, že postupný přesun sportu z ostatních kanálů na ČT4 dává větší prostor pro pořady jiných typů, jako je dokumentární či experimentální tvorba, vysvětluje Milan Jirásek.

Našli jste v článku chybu?