Hlavní navigace

Finančníci: Majitel Novy má výhledy na horší hospodářské výsledky

6. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

6. 11. 2008

Vlastníka televize Nova, bermudskou společnost CME, čekají podle ratingové agentury Standard & Poor's Ratings Services špatné dny. Finančníci podle agentury ČTK zhoršili výhled ratingů CME ze „stabilního“ na „negativní“. To znamená, že analytici předpokládají další pokles zisků CME a horší poměr k hrubému dluhu CME. Současné ratingy se známkou ‚BB‘ agentura potvrdila, dodala ČTK s tím, že po několik následujících čtvrtletí se výkon akcií CME nemusí s touto známkou shodovat.

Zadlužení skupiny během letošního roku rostlo jako výsledek agresivní akviziční politiky. Standard & Poor's proto předpokládá, že se poměr hrubého dluhu CME k zisku EBITDA bude na konci finančního roku 2008 blížit čtyřnásobku. Ke konci září byl dluh 3,5krát vyšší než zisk a na konci minulého roku 2,3krát, napsala ČTK. Obavy finančních analytiků vyvolávají především velké výdaje CME na koupě nových médií během letošního roku.

Připomeňme, že majitel Novy letos koupil dvě televizní stanice v Bulharsku, za značné částky vykoupil zbylé podíly ve vlastních televizích v Rumunsku a na Ukrajině, a v České republice získal za stovky milionů korun internetové projekty Blog.cz a Jyxo.cz. CME také investovala do rozjezdu zpravodajského videoportálu tn.cz a proměny webu nova.cz. Loni v prosinci spustila filmový kanál Nova Cinema a letos přejmenovala kabelový a satelitní program Galaxie sport na Nova sport.

Všechny tyto výdaje považují analytici vzhledem k makroekonomické nejistotě v Evropě, způsobené globální finanční krizí, za rizikové. Za nejproblematičtější státy z pohledu přehnaných investic CME považuje Standard & Poor's Ratings Services Ukrajinu a Rumunsko.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.