Hlavní navigace

Firefox 11, prohlížeče pro Metro a další novinky

16. 3. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Vyšel Firefox 11, tvůrci prohlížečů se chystají na Windows 8, Mozilla a Telefónica mají webově orientovanou platformu pro mobily, končí Flash Player pro Linux, vyšla Opera Mobile 12. Pojďme si dění posledních dnů shrnout.

Firefox 11: synchronizuje doplňky a testuje SPDY

Mozilla po týdnech testování a ladění vydala takřka podle plánu (s jednodenním zpožděním) nový Firefox 11. Novinek je tentokrát více, tak si pojďme prozkoumat alespoň ty nejdůležitější. Největším tahákem pro řadové uživatele zřejmě je a bude rozšíření záběru synchronizační služby Firefox Sync na nainstalovaná rozšíření.

Mozilla Firefox tak v tomto ohledu následuje Google Chrome, který synchronizaci rozšíření představil jako první. Ve výchozím nastavení je po aktualizaci prohlížeče synchronizace rozšíření vypnuta. Je to také proto, že někteří uživatelé zkrátka chtějí a potřebují mít různá rozšíření na různých počítačích. Synchronizaci lze kdykoliv na jedno kliknutí zapnout v nastavení prohlížeče. 

Druhou novinkou je import dat pro uživatele, kteří přecházejí z konkurenčního prohlížeče Google Chrome. Nyní si díky integrovanému importnímu nástroji budou moci přenést alespoň uložené záložky, historii surfování po webu a existující záznamy cookies. Otázkou je, kolik uživatelů tuto funkci použije. Statistiky naznačují, že uživatelé mezi prohlížeči přecházejí spíše opačným směrem.

Další novinkou je implementace podpory protokolu SPDY, který má řešit nešvary klasického HTTP, které dnes brzdí webové prohlížeče i webové aplikace. Zároveň nabízí vyšší bezpečnost. Mozilla však SPDY zatím jen testuje, takže ve výchozím nastavení je ve Firefoxu 11 vypnutý. Zájemci si jej mohou aktivovat přes about:config.

Za protokolem SPDY stojí Google, který jej používá u svých vybraných služeb a v prohlížeči Google Chrome. Podporu po SPDY čerstvě zavedl také Twitter. Weby, které podporují SPDY, umí identifikovat rozšíření SPDY Indicator. U stránek s podporou tohoto protokolu zobrazí v pravé části adresního řádku symbol zeleného blesku.

Pro webové vývojáře Firefox 11 k integrovanému prohlížeči (X)HTML kódu přidal editor CSS. Tvůrci stránek si mohou kaskádové styly vytvářených stránek upravovat rovnou v prohlížeči a hned uvidí výsledky. Editor CSS přichází se samozřejmostmi jako je zvýrazňování syntaxe nebo číslování řádku. Překvapivě ale chybí prohledávání kódu.

Metro z Windows 8 láká vývojáře prohlížečů

Na podzim přijdou na trh Windows 8 a všeobecně se očekává, že s novým uživatelským prostředím Metro vezmou útokem tablety. Metro nabízí prohlížeč Internet Explorer 10 navržený pro dotykové ovládání. Konkurence si samozřejmě nechce nechat ujet vlak prosoftu, dojdou naplnění a Windows 8 se skutečně stanou tabletovým hitem.

Z tvůrců alternativních prohlížečů přípravy pro Metro oficiálně potvrdila zatím jen Mozilla. Podle jejího časového rozvrhu si chce ve druhém kvartále tohoto roku rozmyslet co a jak. Alfaverze a později i betaverze se má objevit ve druhé polovině roku, kdy na trh dorazí právě i Windows 8.

Mozilla původně neurčitě hovořila o prohlížeči pro Metro založeném na jádře Gecko. Nečekejme ale žádné převratné novinky jako třeba novou značku prohlížeče. Vývojář Brien N. Bondy potvrdil, že půjde o další verzi Firefoxu a zároveň osvětlil technologické pozadí.

Windows 8 dle jeho slov budou podporovat tři typy aplikací: klasické desktopové aplikace, aplikace pro Metro a pak desktopové prohlížeče ve stylu prostředí Metro. Třetí typ aplikace bude případ právě Firefoxu a vlastně všech prohlížečů, které budou chtít kabátek ve stylu prostředí Metro nasadit.

Další alternativní prohlížeč, který se chystá na Windows 8 a jeho Metro, je Google Chrome. Oficiální oznámení sice nepřišlo, ale angažovaní vývojáři jsou v internetových diskusích více než sdílní. Zažehnali obavy, že Google Chrome pro Metro bude vycházet z mobilní verze Google Chrome pro Android, která se nedávno začala testovat. Stavět se bude na klasické desktopové verzi.

Apple o plánech se Safari tradičně mlčí. Opera Software také nechce příliš prozrazovat, ale v obecné rovině přiznává, že Windows 8 přichází s novinkami, s nimiž bude zajímavé pracovat. Norští vývojáři experimentovali již s prohlížečem pro tablety s Windows 7, ale kvůli výbuchu tohoto systému na poli tabletů se dál než k experimentům nedostali. 

Nová Opera Mobile a Opera Mini z Barcelony

Společnost Opera Software si na nedávný barcelonský Mobile World Congress 2012 přivezla nové verze svých mobilních prohlížečů. Majitelům zařízení se systémy Android a Symbian je nově k dispozici mobilní prohlížeč Opera Mobile 12. Přináší nový parser HTML 5 jménem Ragnarök, který používá i aktuální verze prohlížeče pro osobní počítače.

Pro platformu Android přichází nyní aktivní podpora technologie WebGL.Prohlížeč nově umožňuje přistupovat k fotoaparátu zařízení a obrazovka Speed Dial může nyní obsahovat neomezený počet odkazů na důležité, zajímavé či oblíbené webové stránky. Stahovat lze klasicky na obvyklých místech.

Zároveň vyšla i ukázková verze prohlížeče Opera Mini 7 pro Symbian a BlackBerry a také v klasické J2ME verzi. Novinkou je Smart Screen pro snadný přístup k sociálním sítím. Dále i Opera Mini 7 zavádí neomezený počet odkazů na úvodní obrazovce Speed Dial.

Mozilla chce jít po krku mobilním systémům

Mozilla a Telefónica společně představily na barcelonské akci Mobile World Congress 2012 novou platformu Open Web Devices (OWD) pro mobilní telefony. Je to téměř Chrome OS pro mobilní telefony. Mozilla si vysnila systém bez nativních aplikací s podporou čistě webových aplikací, jehož koncepce tlačí výrobní cenu dolů, což není nezajímavé.

Mozilla využívá své jádro hýčkané Gecko používané v prohlížeči Firefox. Aplikace určené pro novou platformu mají využívat HTML 5 a díky tomu být vysoce kompatibilní. Důležité je, že Mozilla získala podporu velkého hráče na mobilním poli. Nadnárodní skupina Telefónica již ve spolupráci se společností Qualcomm vytvořila funkční prototyp.

První mobily by se na trhu při troše štěstí mohly objevit ještě letos, ovšem jejich výrobce nebyl oznámen. Pro další osud projektu by bylo dobré najít partnera mezi výrobci mobilů. Spekuluje se třeba, že nová platforma by díky nízké ceně a přiblížení k funkcím chytrých mobilů mohla být dobrou evolucí Series 40 od finské Nokie. Ta se k této spekulaci nevyjádřila.

Chrome OS má dál zelenou, alespoň u Googlu

Je veřejným tajemstvím, že první netbooky s Chrome OS rozhodně nebyly a nejsou prodejním hitem. Google se však nevzdává. Jeho viceprezident Sundar Pichai, který je nejvyšším šéfem přes Google Chrome, mluví o nadšení ze systému a mnoha pozitivních ohlasech.

To je takový tuctový obrat pro média, který přijde na řadu i u kdejakého, ehm, šmejdu. Zajímavější je ale skutečnost, že Sundar Pichai prozradil přípravy nové generace netbooků s Chrome OS, které nabídnou především vyšší výkon. Jména výrobců, kteří na nových netboocích mají nyní pracovat, však nezmínil.

Důležitá je zpráva, že Google ani v době škrtů mnoha neperspektivních projektů, které nepřináší kýžené ovoce nebo se mu nehodí do koncepce, Chrome OS ránu z milosti nedává. Otázkou je, jestli Google dokáže přesvědčit výrobce netbooků.

Google od výrobců počítačů chce, aby Chrome OS byl jediným systémem. Aby nefungoval jen jako alternativa třeba k Windows 7. Jinak Google takovým zařízením nedá certifikaci a nezahrne je mediální podporou. Při zájmu o první netbooky s Chrome OS se ale tento původní požadavek jeví jako hodně odvážný.

Chyby v prohlížeči stojí Google miliony

Google dál pokračuje ve vyplácení odměn za nalezené bezpečnostní chyby v jeho prohlížeči Google Chrome. Tentokrát musel v kapse zalovit docela hluboko. Za objevení chyb záplatovaných v posledních dvou buildech vyplatil dvakrát 60 000 dolarů. To je v přepočtu nějakých 2 261 400 korun.

Google si nicméně finančně odměňovaný lov na bezpečnostní chyby dlouhodobě pochvaluje. Ještě dříve jej zavedla Mozilla, která rovněž hlásí dobré zkušenosti. Je tedy záhadou, proč tento model tak tvrdě odmítá Microsoft. Nicméně i při absenci odměn jsou mu nezávisle objevené chyby rovněž hlášeny, takže snad v Redmondu vědí, co dělají.

BRAND

Adobe konsoliduje síly, Flash Player pro Linux končí

Flash Player již nebude samostatně dostupný pro uživatele Linuxu tak jako doposud. Společnost Adobe oficiálně oznámila konec vývoje Flash Playeru pro různé linuxové distribuce. Pokud budou chtít uživatelé Linuxu nadále na webu konzumovat obsah využívající technologii Flash, budou muset sáhnout po prohlížeči Google Chrome, který bude mít Flash Player nadále vestavěný.

Již dříve byl oznámen konec vývoje Flash Playeru pro mobilní zařízení. Adobe zjevně konsoliduje síly a chce se soustředit výhradně na platformy MS Windows a Mac OS X. Nicméně ani tam to nemusí mít lehké. Microsoft už jasně řekl, že v jeho novém prostředí Metro z Windows 8 není pro Flash místo (Microsoft hodil přes palubu i vlastní Silverlight). Budoucnost prý patří HTML 5.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).