Hlavní navigace

Firefox 30 zavádí aktivaci pluginů na vyžádání, Mozilla následuje Google

11. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Takřka po roce a půl diskusí a dohadů Firefox 30 zavádí přísnější politiku podpory plug-inů. Mozilla chce stejně jako Google prosazovat webové technologie a odklon od Netscape Plug-in API (NPAPI).

Webový prohlížeč Firefox v čerstvě vydané verzi 30.0 přináší podstatnou změnu, o které se sice hojně mluvilo a psalo již dříve, ale v poslední době se pozornost upírala jinam. Nově pro většinu plug-inů platí, že jsou ve výchozím nastavení neaktivní. Pokud je potřeba služeb některého z nich, uživatel musí plug-in ručně aktivovat.

Správce doplňků uživatelům umožňuje výchozí nastavení změnit. Navíc zatím existuje otevřený whitelist pro plug-iny, které jsou nadále automaticky aktivní. Každopádně Mozilla začala naplňovat novou politiku, se kterou přišla již na počátku roku 2013 po sérii objevů vážných bezpečnostních chyb v nejpoužívanějších plug-inech.

Se zavedením nové politiky však Mozilla dlouho otálela. Naposledy se o jejím zavedení čile diskutovalo při přípravě prohlížeče Firefox 26, ovšem do ostré verze se nakonec promítla jen z části. Prohlížeč ve výchozím nastavení ponechával neaktivní pouze plug-iny související s technologií Java.

cif 24 - early cena - média

Pak téma omezování podpory plug-inů ustoupilo do pozadí. Zpřísnění politiky podpory plug-inů je tak pro mnohé nyní překvapením. Mozilla ale tvrdí, že diskusí a testů už bylo dost. Zároveň apeluje na vývojáře, aby si více všímali čistě webových technologií. Autorům plug-inů doporučuje, aby začali pracovat na upuštění od užívání Netscape Plug-in API (NPAPI), jehož kořeny sahají do 90. let minulého století.

Google je ještě důraznější. Ve svém prohlížeči Google Chrome se chystá s podporou Netscape Plug-in API (NPAPI) skoncovat úplně. Ve verzi 35 pro Linux se tak již stalo. Verze pro Windows a OS X se mají přidat na přelomu roku. Již nyní je však zastaralé NPAPI dostupné pouze pro pět vybraných plug-inů. Ostatní je třeba aktivovat se souhlasem uživatele, pokud je webová stránka potřebuje.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).