Hlavní navigace

Firefox 40 sladil vzhled s Windows 10, ale 64bitová varianta se opět odkládá

12. 8. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Na seznamu novinek naopak nechybí ochrana proti nechtěnému softwaru nebo třeba upozorňování na nepodepsaná rozšíření či vylepšení výkonu.

Vyšel nový Firefox 40, který jako první verze oficiálně podporuje Windows 10. V praxi to kromě testování prohlížeče pod novým operačním systémem znamená i menší úpravy designu uživatelského rozhraní, aby Firefox více ladil s vizuálním stylem Windows 10. Úpravy se dotkly záhlaví hlavního okna, lišty panelů, adresního řádku, navigační lišty i tlačítka hlavní nabídky, ale nejsou nijak radikální.

Firefox 40
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Windows 10 a Firefox: vlevo je verze 39 ještě bez oficiální podpory nového systému a vpravo je verze 40 již připravená pro Windows 10

Z přehledu změn nakonec byla vypuštěna zmínka, že Firefox nyní nově podporuje Windows 10 včetně jejich tabletového režimu, což bylo občas mylně chápáno tak, že se na scénu vrací dotykové rozhraní původně chystané již pro Windows 8. Mozilla však loni dlouho a pracně vyvíjené rozhraní smetla ze stolu, přestože už bylo de facto hotové. Jako důvod uvedla nezájem uživatelů.

Firefox v tabletovém režimu Windows 10 sice funguje, ovšem pouze jako klasická aplikace s oknem roztaženým přes celou plochu displeje. Dotykové ovládání je možné, ovšem není zrovna vzorem ergonomie. Mozilla zatím případný comeback ryze dotykového – tabletového prostředí nechává bez komentáře. Zřejmě vyčkává, jestli se výrazněji prosadí dotykově ovládané počítače s Windows 10.

TIP: Mozilla protestuje, že se při upgradu na Windows 10 nastaví výchozím prohlížečem nový Microsoft Edge místo toho, který si zvolili uživatelé.

Kromě úpravy vzhledu zatím jedinou ohlášenou novinkou speciálně pro Windows 10 je provázání prohlížeče s vyhledávacím polem na hlavním panelu systému, aby uživatelé Firefoxu také tady měli po ruce svoje oblíbené vyhledávače. Windows 10 jako výchozí webový vyhledávač používají Bing. Firefox by měl uživatelům zprostředkovat servis dalších vyhledávačů během podzimu.

Nová ochrana před nechtěným softwarem

Mozilla pokračuje v rozšiřování využití služby Google Safe Browsing. Firefox 39 přinesl prověřování stažených aplikací i pro Mac (OS X). Firefox 40 nově blokuje přístup na stránky, z nichž se šíří nechtěný software. Uživatelé samozřejmě mohou varování ignorovat a přístup odblokovat. Novou ochranu lze též zcela vypnout, avšak nikoliv samostatně bez vypnutí ochrany proti malwaru a phishingu.

Firefox 40
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Zatím nelze vypnout ochranu před potenciálně nechtěným softwarem bez vypnutí ochrany před malwarem a phishingem.

Je paradoxní, že před tzv. nechtěným softwarem má chránit uživatele zrovna služba od Googlu, jehož vlastní počítačové programy a mobilní aplikace jsou šířeny dosti agresivně. Google Safe Browsing využívá reputační systém, jemuž dodává data indexovací robot. Firefox službu používá též pro kontrolu stahovaných souborů i blokování záškodnických stránek (malware) a stránek podvodných (phishing)

Varování před nepodepsanými rozšířeními

Add-on Manager (Správce doplňků) doznal menších kosmetických změn, aby jeho design  korespondoval s podobou nedávno zavedeného nového nastavení prohlížeče, které se teď otevírá do panelu. Podstatnější novinkou je zobrazování upozornění na instalovaná rozšíření, která Mozilla digitálně nepodepsala. Firefox totiž časem neumožní jejich instalaci a využívání.

Firefox 40
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Add-on Manager ve Firefoxu 40 má mírně upravený design a upozorňuje na rozšíření, která Mozilla digitálně nepodepsala.

Mozilla chce svým podpisem do jisté míry ručit za bezpečnost rozšíření. Mnozí uživatelé zřejmě žádné varování neuvidí, protože rozšíření distribuovaná přes portál Mozilla Add-ons jsou po absolvování bezpečnostní kontroly podepisována automaticky a bezplatně. Tvůrci rozšíření je sice nyní musí na Mozilla Add-ons nahrát alespoň ke kontrole, ovšem na samotném způsobu distribuce se nic nemění.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Mozilla připravuje diagnostickou stránku about:performance, která prozradí vliv nejen rozšíření na výkon prohlížeče.

To bychom měli bezpečnost, ovšem Mozilla je už roky dlužna indikování vlivu rozšíření na výkon, který si nechává anonymně reportovat od mnoha milionů uživatelů. Zatím je ve vývoji alespoň nová diagnostická stránka about:performance. Řadovým uživatelům by měla sloužit lépe než přespříliš technicky laděná stránka about:memory, která je navíc zaměřená jenom na spotřebu operační paměti.

Svižnější plug-iny a plynulejší grafika

Na seznamu novinek tentokrát figuruje nezvykle mnoho položek souvisejících s výkonem. Díky asynchronní inicializaci by měly být svižnější stále ještě podporované doplňky, které využívají Netscape Plug-in API (NPAPI). Zrychlit by mělo i vykreslování grafických prvků ve formátu JPEG za menší spotřeby operační paměti. Mozilla formátu JPEG stále důvěřuje a nepodporuje novější konkurenty (např. WebP).

Ale zpět k výkonu. Speciálně uživatelům linuxových distribucí je slibováno jeho navýšení během posunu stránek, grafických hrátek a přehrávání videa. Pomoci má oddělení těchto činností od hlavního vlákna při zpracovávání obsahu. Uživatelům Windows má přinést plynulejší webové animace a posouvání stránek hardwarová vertikální synchronizace (tzv. vsync).

Cloud23

64bitový Firefox pro Windows odložen

Firefox 40 měl přinést dlouho slibovanou 64bitovou variantu prohlížeče pro Windows Vista a vyšší. Mozilla však hlásí další odklad. Zájemci se mají dočkat za šest týdnů, kdy vyjde Firefox 41. Tvůrci prohlížeče průtahy vysvětlují tak, že všechny klíčové technické novinky, které nyní připravují, chtějí dodat najednou, aby spolu co nejlépe ladily. A co že se to chystá?


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

64bitová varianta Firefoxu pro Windows zůstala viset ve stádiu betaverze. Dočkají se jí uživatelé za šest týdnů, kdy vyjde Firefox 41?

Nejde o nic menšího než je plošné nasazení sandboxu a výrazné omezení podpory klasických plug-inů, což ale zavání opět průtahy. Zvlášť, když se do stejné verze zatím stále ještě chystá další pokus o redukci paměťových nároků rozšíření, nová podoba obnovy poslední relace, předělané dekódování obrázků a hned několik novinek z oblasti webových technologií a jejich výkonu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).