Hlavní navigace

Firefox a úprava aktualizací: žádná dramatická revoluce se nechystá

9. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mozilla Corporation zvažuje menší změny v realizaci distribuce a instalace aktualizací prohlížeče Mozilla Firefox. Dílčí opravné verze, které zpravidla řeší bezpečnostní chyby nebo problémy se stabilitou, se již dnes instalují automaticky. Díky tomu se daří tyto důležité aktualizace rozšířit mezi většinu uživatelské veřejnosti během 48 hodin od uvolnění. Proces by měl být ale zefektivněn tak, aby se uživateli nezobrazovala informace, že se prohlížeč chystá sám sebe zaktualizovat. Dá se též…

Mozilla Corporation zvažuje menší změny v realizaci distribuce a instalace aktualizací prohlížeče Mozilla Firefox. Dílčí opravné verze, které zpravidla řeší bezpečnostní chyby nebo problémy se stabilitou, se již dnes instalují automaticky. Díky tomu se daří tyto důležité aktualizace rozšířit mezi většinu uživatelské veřejnosti během 48 hodin od uvolnění. Proces by měl být ale zefektivněn tak, aby se uživateli nezobrazovala informace, že se prohlížeč chystá sám sebe zaktualizovat. Dá se též předpokládat, že poběží externí proces, který bude aktualizace stahovat a připravovat jejich instalaci. Uživatelé tak budou patrně ušetřeni čekání než Firefox (resp. updater.exe) při spuštění provede aktualizaci, vysvětluje Pavel Cvrček z Mozilla.cz.

V určitých rysech to připomíná cestu, kterou si vydal Google se svým prohlížečem Google Chrome. Tvůrci Firefoxu by však i nadále měli nechat v rukách uživatele přechody mezi jednotlivými major verzemi. Není tedy nutné panikařit, že by se Firefox automaticky zaktualizovat a tím pádem přestala fungovat některá rozšíření. Právě kvůli (ne)kompatibilitě rozšíření mnozí uživatelé odkládají přesun na vyšší major verze. Změna v systému aktualizací by tedy měla být spíše kosmetická a lehce evoluční (nikoliv revoluční). Bližší detaily zatím nejsou známy a není ani jisté, že nastíněné novinky budou nasazeny již ve Firefoxu 4.0.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.