Hlavní navigace

Mobilní Firefox pro Android má nové rozhraní pro tablety

9. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Mozilla Firefox pro Android mění vzhled a způsob ovládání na tabletech. Jaké další novinky přináší čerstvá mobilní verze prohlížeče?

Firefox 36 pro Android přináší nové uživatelské rozhraní určené tabletům. Uživatelé chytrých mobilů a dalších zařízení s menším displejem změnu nezaregistrují, ale na uživatele tabletů čeká zbrusu nové uživatelské rozhraní. Má nový vzhled i způsob ovládání a nahrazuje původní tabletové rozhraní uvedené už v srpnu 2012.

Tvůrci prohlížeče slibují jednodušší a rychlejší ovládání. Prý nejčastěji potřebné akce jsou nyní dostupné na jeden dotyk. K přepínání mezi panely místo úzkého postranního panelu slouží samostatná obrazovka, kde jsou přehledně vyrovnané náhledy otevřených stránek. Lépe se tak lze orientovat i ve větším množství panelů.

Mobilní Firefox 36 pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Mobilní Firefox 36 pro Android přináší uživatelům tabletů nový vzhled a předělané ovládání. Jde o největší změnu od srpna 2012.

V neposlední řadě má nyní Firefox pro tablety se systémem Android více ladit se svým „větším bráškou“ pro osobní počítače, který se od základu předělaného uživatelského prostředí dočkal loni. Mozilla však ujišťuje, že brala ohled na specifika ergonomie tabletů a dotykového ovládání. Sami můžete posoudit, jestli se jí to povedlo.

Na první pohled nelze nevidět podobnost s dalšími moderními prohlížeči pro tablety se systémem Android. Mozilla však už dříve prohlásila, že se její browser nemá od konkurence odlišovat vzhledem a ovládáním za každou cenu, aby uživatelé měli výměnu prohlížeče jednodušší (nejen ti příchozí, ale i ti odchozí).

Mobilní Firefox 36 pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Mobilní Firefox 36 pro Android na tabletech využívá k přepínání mezi otevřenými panely (resp. stránkami) takřka celý prostor displeje.

Pro případnou zpětnou vazbu je prostor, jelikož hned do příští verze prohlížeče jsou naplánované korekce nového uživatelského rozhraní. Firefox 36 pro Android však nepřinesl pouze nový front-end pro uživatele tabletů. Jako už tradičně přebírá většinu novinek od čerstvého Firefoxu pro Windows, Mac (OS X) a Linux.

Cloud23

Za zmínku určitě stojí ve výchozím stavu nově aktivní podpora HTTP/2. I Firefox pro Android už nepřijímá nevyhovující RC4 šifry a pokračuje s postupným upouštěním od 1024bitových RSA klíčů. Širší podpory se dočkal ECMAScript 6, u něhož Mozilla slibuje také vyšší výkon díky vylepšeným generátorům

Zařazeny byly některé další novinky z HTML 5 a CSS 3 (viz release notes). Kromě nového tabletového rozhraní však Firefox 36 pro Android nepřináší žádnou novinku, která by se týkala výlučně mobilních zařízení. To příští verze má přinést např. streaming webového videa přes HDMI dongle MatchStick s Firefox OS.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).