Hlavní navigace

Vyšel Firefox 36 s aktivní podporou HTTP/2 a synchronizací připnutých dlaždic

25. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Kromě aktivní podpory čerstvého standardu HTTP/2 byly zapracovány také další novinky, ale již tradičně zůstaly i nějaké resty. K jakým změnám (ne)došlo?

Mozilla vydala Firefox 36. Za hlavní novinku lze považovat ve výchozím stavu aktivní podporu HTTP/2. Druhá generace hypertextového protokolu byla standardizována teprve před několika dny. Firefox se přidává k většině konkurentů a využití HTTP/2 podmiňuje TLS šifrováním pro vyšší bezpečnost ve webovém prostředí.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Spojení HTTP/2 s TLS šifrováním není povinné, ale Mozilla Firefox, Google Chrome a další prohlížeče ho přesto vyžadují.

HTTP/2 slibuje výrazně vyšší výkon, ale sama aktivace jeho podpory v prohlížeči ho samozřejmě nezajistí. Nejdříve je nutné HTTP/2 nasadit na webové servery. Lze však očekávat, že provozovatelé náročných dynamických webů a webových aplikací ve vlastním zájmu HTTP/2 nasadí co možná nejdříve.

Synchronizace připnutých dlaždic a řada restů

Firefox 36 nově podporuje synchronizaci dlaždic z prostoru nového prázdného panelu (about:newtab), které si uživatel manuálně připnul. Dlaždice jsou grafické odkazy na nejčastěji navštěvované nebo manuálně připnuté weby. Služba Firefox Sync však dosud neuměla přenášet připnuté dlaždice mezi různými instalacemi prohlížeče.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Připnuté dlaždice na novém prázdném panelu (about:newtab) lze nyní synchronizovat přes integrovanou službu Firefox Sync.

V nastavení chybí možnost zvlášť zakázat synchronizaci dlaždic. Ostatně celé nastavení zůstává ve starém hávu, přestože betaverze už dala ochutnat jeho novou podobu. S tím se ale počítalo, protože přehlednější nastavení otevírané do panelu je ještě ve vývoji. Zájemci si ho ale mohou otevřít (přes about:preferences).


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Nová podoba nastavení prohlížeče už je nějakou dobu dostupná (about:preferences), ale zatím stále ne přímo z menu.

Plánován ale nebyl další odklad podpory Media Source Extensions (MSE). Ta je přitom poslední podmínkou, aby YouTube ve Firefoxu začal místo přehrávače založeného na proprietární technologii Flash používat nový přehrávač na bázi otevřených a webových technologií (zbylé nepodporované prvky nyní nejsou nezbytné).


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Podpora Media Source Extensions (MSE) se zase odkládá, takže přehrávač videí z YouTube na bázi HTML 5 zůstává pouze volitelným.

Z hlediska bezpečnosti stojí za zmínku vedle sedmnácti záplat (z nichž tři jsou hodnoceny jako kritické) další úpravy podpory zabezpečeného hypertextového protokolu (HTTPS). Firefox 36 už nebude přijímat nevyhovující RC4 šifry a pokračuje s postupným upouštěním od 1024bitových RSA klíčů.

Mozilla ještě před měsícem hlásila, že Firefox 36 bude podporovat novou meta značku pro zvýšení ochrany soukromí uživatelů. Nová meta značka měla webovým vývojářům umožnit spravovat, které informace o odkazujícím webu získá z HTTP hlavičky cizí web, na který uživatel přejde. Novinka ale byla odložena.

CIF - osobnosti


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Zařazování novinek z HTML 5 sice pokračuje, ale dle html5test.com současný Firefox za některými rivaly výrazně zaostává.

Pro webové vývojáře toho přesto nový Firefox 36 nepřináší zrovna málo. Širší podpory se dočkal ECMAScript 6, u něhož Mozilla slibuje také vyšší výkon díky vylepšeným generátorům. Zařazeny byly také další novinky z HTML 5 a CSS 3. Podrobněji viz poznámky k vydání. Změny se dotýkají rovněž podpory rozšíření.

Firefox nyní čekají hlavně technologické novinky

Firefox 36 přináší spíše technologické novinky, které uživatel hned nedocení. Řada chystaných inovací navíc uvízla ve stádiu betaverze. Mozilla avizovala, že se např. po loňské přestavbě uživatelského prostředí nyní více zaměří na technickou stránku prohlížeče. Další verze by měla opět přinést změny v podpoře HTTPS a certifikátů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).