Hlavní navigace

Firefox slaví pět let od uvedení první ostré verze

9. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dne 9. listopadu 2004 vyšel prohlížeč Mozilla Firefox 1.0, což znamená, že dnes je to tedy přesně pět let od uvedení současné tržní dvojky mezi webovými prohlížeči. Právě příchod Firefoxu bez nadsázky a marketingových obratů znamenal významné posuny na poli webových prohlížečů. Prakticky jako první tzv. alternativní prohlížeč dokázal začít ve větší míře ukrajovat z tržního podílu Internet Exploreru integrovaného do MS Windows. Nyní, po pěti letech, má Firefox po celém světě přes 330 miliónů…

Dne 9. listopadu 2004 vyšel prohlížeč Mozilla Firefox 1.0, což znamená, že dnes je to tedy přesně pět let od uvedení současné tržní dvojky mezi webovými prohlížeči. Právě příchod Firefoxu bez nadsázky a marketingových obratů znamenal významné posuny na poli webových prohlížečů. Prakticky jako první tzv. alternativní prohlížeč dokázal začít ve větší míře ukrajovat z tržního podílu Internet Exploreru integrovaného do MS Windows. Nyní, po pěti letech, má Firefox po celém světě přes 330 miliónů uživatelů, průměrný tržní podíl v Evropě je necelých 35 procent a je dostupný ve více jak 70 jazycích. Uznejte, že je to dobrý důvod k oslavě, říká Pavel Cvrček z Mozilla.cz.

Příchod Firefoxu nakonec donutil Microsoft znovu nastartovat vývoj Internet Exploreru a zároveň se zasloužil o větší uživatelskou pozornost pro alternativní prohlížeče obecně. Pětileté výročí připomíná speciální web Five years of Firefox. Letos na konci června vyšel už Firefox 3.5. Aktuální Firefox 3.5.5, který přinesl posílení stability, si můžete stáhnout ze Slunečnice.cz. Ještě do konce roku by měl vyjít Firefox 3.6. Novinky, které se v něm objeví, shrnuje náš nedávný článek Firefox 3.6: další evoluční krůček. Předběžné plány na příští rok počítají s Firefoxem 3.7 a Firefoxem 4.0. Nové verze by měly přinést další změny v uživatelském rozhraní i postupné zapracování zatím experimentálních projektů z Mozilla Labs.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.