Hlavní navigace

Firefox ve Windows 10 nemíní vyklidit pozice novému rivalovi Microsoft Edge

20. 8. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Firefox v narychlo vydané verzi nabízí pomoc lidem, kteří si po upgradu na Windows 10 nevědí rady s nahrazením výchozího prohlížeče Microsoft Edge.

Mozilla přišla s další reakcí na to, že se po expresním upgradu na Windows 10 všem uživatelům automaticky nastaví jako výchozí prohlížeč Microsoft Edge, přičemž změna výchozího browseru v novém systému je složitější než dříve. Firefox 40.0.2 má uživatelům usnadnit přechod na nový systém a omezit riziko jejich odlivu.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Firefox nyní uživatele Windows 10 vítá novou stránkou, na které jim radí se změnou výchozího webového prohlížeče.

Speciálně pro uživatele Windows 10 je nyní připravena nová uvítací stránka, která jim má pomoci se změnou výchozího prohlížeče. Tu už browsery nemohou iniciovat ani po souhlasu uživatele. Změna musí být provedena manuálně z centrálního nastavení klíčových výchozích aplikací přes Start / Nastavení / Systém / Výchozí aplikace.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Ve Windows 10 se musí změna klíčových výchozích aplikací v čele s webovým prohlížečem provést manuálně v nastavení systému.

Firefox 40.0.2 nyní díky patřičnému API alespoň přivede uživatele přímo k volbě výchozích aplikací, takže lidé nemusí bloudit ve zbrusu novém nastavení systému, které postupně nahrazuje ovládací panely. Firefox nyní vyvolá nastavení výchozích aplikací vždy, když se ho uživatel pokusí nastavit jako výchozí prohlížeč.

Mozilla i Microsoft mají svůj kus pravdy

Mozilla a Microsoft spolu už dříve vedly jednání o nastavení výchozího prohlížeče po přechodu na Windows 10. Mozilla si přeje, aby se respektovalo rozhodnutí uživatelů a po upgradu na nový systém zůstal zachován dřívější výchozí prohlížeč. Microsoft však nepřesvědčila ani otevřeným dopisem a následnou medializací.

Redmondští se přes neoficiální kanály hájí, že jejich Microsoft Edge je prohlížeč speciálně vyvinutý pro Windows 10 a uživatelé si kdykoliv mohou zvolit kterýkoliv konkurenční browser. Je to prý menší zlo, než kdyby uživatelům po upgradu systému jejich výchozí prohlížeč přestal fungovat kvůli problémům s kompatibilitou.

Firefox ostatně s oficiální podporou Windows 10 přišel teprve minulý týden. Mozilla se tudíž s otevřeným dopisem vytasila ještě v době, kdy ani neměla prohlížeč s deklarovanou podporou Windows 10. Navíc teprve nyní řeší realizaci nastavení Firefoxu výchozím prohlížečem, přestože o změnách se vědělo dopředu.

Mozilla si stěžuje, že volba výchozího prohlížeče je ve Windows 10 složitá, nicméně sama také zavádí opatření proti různým nechtěným změnám nastavení. Microsoft kráčí stejnou cestou, takže vytvořil centrální správu klíčových výchozích aplikací, kde každou změnu musí uživatel provést manuálně.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Centrální správa výchozích aplikací má zúžit pole možností tzv. nechtěnému softwaru, proti kterému bojují i Mozilla a Google.

Oproti dřívějšku se naopak uživatelé nemusí starat o asociace s konkrétními formáty souborů. Například při změně prohlížeče obrázků je ve Windows 7 nezbytné asociovat konkrétní aplikaci jmenovitě s jednotlivými formáty souborů a jejich příponami. Windows 10 umožňují prostou volbu výchozího prohlížeče obrázků.

cif - debata 2

Pokročilí uživatelé si stále mohou změnit výchozí aplikaci podle protokolu či formátu souborů. Postup funguje i obráceně: nejprve vybrat aplikaci a poté přidružit protokoly a formáty. Všechny volby se nachází v nastavení systému, takže uživatelé nejsou odkázáni na možnosti nastavení jednotlivých aplikací.

Samozřejmě, že změna výchozího prohlížeče po upgradu dost možná nemá křišťálově čisté motivy. Redmondští by ostatně nevytvářeli nový browser téměř na zelené louce, kdyby se znovu nechtěli razantně zapojit do nekonečné války webových prohlížečů. Mozilla tedy má svoji pravdu, ale též jaksi zaspala s přípravami na Windows 10.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).