Hlavní navigace

Firmy v zavádění protokolu IPv6 zaostávají za státní správou

4. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco česká státní správa patří v evropském srovnání mezi lídry v zavádění IPv6, nejvýznamnější tuzemské firmy tento protokol přehlížejí.

Vyplývá to z průzkumu, který na základě žádosti Ministerstva průmyslu a obchodu realizovalo sdružení CZ.NIC. Zaměřilo se na TOP 100 tuzemských firem dle obratu. Zatímco Česko patří v zavádění protokolu IPv6 mezi evropské lídry, nejvýznamnější české firmy zatím tento protokol přehlížejí. Na svých webových serverech jej podporuje jen 5 společností z top stovky.

„Srovnání ukazuje, že při zavádění IPv6 jsou nejvýznamnější firmy jak pod celostátním průměrem, tak daleko za veřejnou správou. Zklamáním je, že IPv6 na svých stránkách příliš nepodporují ani technologické firmy jako T-Mobile, Vodafone či Česká pošta, která se snaží působit jako státní integrátor v oblasti IT. Jedinou společností z TOP100, která podporuje IPv6 jak na svých webových, tak jmenných a poštovních serverech je pak trochu překvapivě Sokolovská uhelná,“ hodnotí výsledky průzkumu Jiří Průša, projektový manažer správce národní domény .CZ.

Cloud23

Je třeba také připomenout, že Česko je sice evropským premiantem, co se zavádění IPv6 týče, nicméně na straně poskytovatelů připojení je nový protokol zatím spíše vzácností. 

V Česku přibylo od června 2012 do června 2013 více než 100 tisíc uživatelů IPv6. V červenci 2013 uživatelé IPv6 tvořili 2,12 % všech tuzemských internetových uživatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).