Hlavní navigace

IPv6 rok poté: Česko je evropským lídrem v zavádění nového protokolu

Autor: Isifa
Jiří Průša

Jak to s IPv6 vypadá po roce od IPv6 Launche a jak si Česká republika vede v porovnání s ostatními zeměmi? Pojďme se podívat na několik zajímavých statistik.

Před rokem touto dobou plnily úvodní stránky IT médií informace o „IPv6 Launch“, v rámci kterého se přední světoví hráči Internetu zavázali zapnout IPv6. Na rozdíl od akce v 2011 se již nejednalo o testování, ale zapnutí natrvalo. Pozadu tenkrát nezůstali ani Češi; možná si vzpomenete na příslib Jakuba Votavy z Telefoniky, který zazněl na konferenci IPv6 Day pořádané sdružením CZ.NIC. Stranou ale nezůstali stát ani menší hráči či veřejná správa. Jak to s IPv6 vypadá po roce a jak si Česká republika vede v porovnání s ostatními zeměmi, se podíváme díky několika zajímavým statistikám.

Podpora v rámci české domény 

Z pohledu nabídky obsahu přístupného přes „šestku“ mají pro české uživatele největší vypovídající hodnotu statistiky sledující podporu IPv6 v rámci české domény, tj. dnes již více než milionu adres. Zatímco ke konci května loňského roku podporu IPv6 vykazovalo 10,6 % webových serverů, dnes je tento ukazatel o dvě třetiny vyšší (17,3 %) což v absolutních číslech představuje nárůst o 79 996 domén. Ještě zřetelnější nárůst vykazuje podpora IPv6 na jmenných serverech (DNS), kdy se v průběhu srpna loňského roku podařilo překonat magickou hranici 50 % a dnes je už IPv6 zapnutá na 53,8 % jmenných serverech. V neposlední řadě je potěšitelná podpora IPv6 i ze strany mail serverů, která významně stoupla zejména v průběhu loňského července a dnes dosahuje 15,8 %, tj. o 6,3 procentního bodu více, než v loňském roce a téměř stejně, jako činí podpora „šestky“ u webových serverů.

Jak si vedeme v porovnání se světem? 

Zajímavé informace o tom, jak si vedeme v porovnání se světem, nabízí měření IPv6 Observatory, jehož data využívá Evropská komise např. v rámci tzv. Digital Agenda Scoreboard. Podle tohoto měření založeného na 500 nejnavštěvovanějších stránkách dle Alexa.com je i po roce Česká republika s 13,1 % evropským lídrem v zavádění „šestky“, následovaná Řeckem (11 %) a Slovenskem (9,7%).

Jak si vede veřejná správa 

Svým způsobem specifickou skupinu poskytovatelů obsahu představuje veřejná správa, kdy ta česká se k zavádění IPv6 zavázala již v roce 2009 v podobě usnesení vlády č. 727. To uložilo všem ministrům a vedoucím ústředních orgánů státní správy (tj. např. předsedovi Českého telekomunikačního úřadu nebo Úřadu průmyslového vlastnictví) zajistit do 31. prosince 2010 přístup k internetovým stránkám a veřejně dostupným službám eGovernmentu internetovým protokolem verze 4 (IPv4) i internetovým protokolem verze 6 (IPv6). Na evropské úrovni se pak podpoře IPv6 věnuje strategie Digitální agenda pro Evropu, konkrétně opatření č. 89

Podle aktuálního průzkumu CZ.NIC se sice ukazuje, že ne všichni usnesení vlády dodržují a nic si nedělají ani z urgencí, které jim usilovně posílá Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na druhou stranu je pravda, že v případě web serverů je podpora IPv6 u veřejné správy cca 3× vyšší než ve zbytku české domény. Ještě výraznější je pak podpora IPv6 u ústředních orgánů státní správy, kdy v letošním roce plnou podporu IPv6 zprovoznil na svých webových stránkách Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Úřad pro ochranu osobních údajů. Rozšíření IPv6 mezi města a obce pomohla letošní soutěž Zlatý Erb, ve které byla podpora IPv6 (spolu s DNSSEC) zařazena jako jedno z hodnotících kritérií pro výběr těch nejlepších stránek samosprávy.

WWW

DNS

E-mail

6/12

6/13

6/12

6/13

6/12

6/13

Ministerstva

35,7 %

42,9 %

64,3 %

50,0 %

35,7 %

42,9 %

Ústřední orgány státní správy

50,0 %

72,5 %

58,3 %

83,3 %

33,3 %

58,3 %

Krajské úřady

40,3 %

14,3 %

64,3 %

64,3 %

15,4 %

21,4 %

Města a obce

7,3 %

26,3 %

43,9 %

48,3 %

2,9 %

6,3 %

Potěšitelné je, že podle studie projektu GEN6 si veřejná správa při zavádění IPv6 vede dobře nejen v národním, ale rovněž evropském měřítku, kdy české úřady nechávají daleko za sebou např. i Německo, Lucembursko či Slovinsko a jak zmínil na nedávné konferenci Internet a Technologie 2013 Jiří Řehola z Ministerstva průmyslu a obchodu, Česká republika je v tomto směru evropským lídrem a ambice stát se lídrem světovým není nereálná.

EBF17

IPv6 konektivita 

Jak bylo zmíněno mj. na loňské konferenci IPv6 Day, podpora IPv6 na straně poskytovatelů obsahu a podpora na straně poskytovatelů připojení jsou dvě odlišné věci. Zajímavý pohled na to, přes jaký protokol se uživatelé připojují, nabízí statistiky Google, ve kterých je Česká republika s 1,48 % spíše než lídrem čtvrtfinálovým hráčem, což v porovnání s 10,39 % ve Švýcarsku či 9,06 % v Rumunsku není moc potěšující výsledek. A to i přesto, že většina zemí Evropy se nepřehoupne ani přes 1 %.

Snad i v této oblasti se ale blýská na lepší časy a k Telefonice, která začala automaticky nabízet IPv6 pro všechny nové přípojky ani ne měsíc po loňském IPv6 dni, se přidají i další poskytovatelé.

Našli jste v článku chybu?
7. 6. 2013 9:56
y (neregistrovaný)

Ale jdete - tohle se prece nedela.

Uz byste mohl za ty roky vedet, ze kdyz je neco s IPv6 spatne, nebo to dokonce nekdo vypne, tak se to proste prejde mlcenim, nijak se to nekomentuje, nepatra se po tom a hlavne uz vubec se na to nepoukazuje!

Povolene fraze jsou jen - IPv6 je lepsi, IPv6 je bezpecnejsi, IPv4 je zastaraly protokol, my jmse zavedli IPv6 bez problemu, slava IPv6, letos mame 2x tolik IPv6 co loni, kdo nezavadi IPv6 je nepritel atd.

6. 6. 2013 16:54

Přinejmenším v mobilních datech leaderem jsou a jde tam to, co jinde na světě nejde:

Všichni tamní operátoři nabízejí IPv6. Dokonce už mají i nepatrně levnější IPv6-only tarif s NAT64. Nižší cena kompenzuje nefunkčnost několika málo aplikací, které s NAT64 nejsou kompatibilní. A protože lidé mají slevy rádi, vyřešili si operátoři takto natrvalo problém s nedostatkem IPv4 adres a zřejmě si vůbec nebudou muset kupovat Carrier-grade NAT.

Jen musí čekat, až bude na trhu dostatek IPv6-ready mobilní…