Hlavní navigace

Fondu kinematografie zaplatí komerční televize poprvé až na jaře 2013

21. 10. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
21. 10. 2011

Financování Státního fondu na podporu kinematografie je ohroženo nejen po zbytek letošního roku, ale i pro celý následující rok 2012. Od Nového roku sice začne platit ustanovení zákona, podle něhož mají do fondu přispívat komerční plnoformátové televize Nova, Prima a Barrandov dvěma procenty z celkových ročních výnosů z reklamy, tato částka se ale bude vypočítávat až z roční uzávěrky zmíněných televizí. Serveru DigiZone.cz to potvrdil ředitel PR Novy Vladimír Mužík.

K TÉMATU: ČT 1 a ČT 24 budou od soboty bez reklamy a teleshoppingu

Novela neobsahuje termín, od kdy mají platby do Fondu odcházet. Protože však jde o částku vypočítanou z celkových ročních výnosů, musí se vypočítat z roční účetní uzávěrky za rok 2012, která třeba v případě Novy coby auditované společnosti proběhne až v první polovině roku 2013, přiblížil Mužík. Fondu na podporu kinematografie tak vznikne problém, jak naplnit rozpočet na celý příští rok. Předčasným ukončením vysílání reklamy na programech ČT 1 a ČT 24 navíc přijdou o 30 milionů korun, které jim měla z reklamních výnosů od října do konce letošního roku poslat Česká televize.

ČTĚTE TAKÉ: ČT smečuje: s koncem reklamy přestane financovat Fond kinematografie

Kavčí hory zasílaly Fondu na podporu kinematografie 150 milionů korun ročně v měsíčních splátkách 12,5 milionu Kč od roku 2008, kdy jim to nařídil zákon. Přibližně stejnou částku mají filmařům zasílat komerční televize, přičemž největší částka, zhruba 100 milionů korun, připadne na Novu. Jenže tyto peníze uvidí filmaři nejdříve v polovině roku 2013. Ministerstvo kultury, které změnu financování fondu iniciovalo a domluvilo s komerčními televizemi, nyní hledá možnost, jak výpadek plateb pro zbytek letošního a celý příští rok nahradit.

NAPSALI JSME: Nova zvýší svou podporu tuzemské kinematografii. Má to však své ale

Sami členové Fondu na podporu kinematografie o výpadku financování vědí. Podle informací, které má rada Fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, bude rok 2012 rokem mezidobí, kdy nám již nebudou chodit peníze z ČT, ale ještě tam nebudou peníze z komerčních televizí, řekl dnešním Lidovým novinám předseda rady fondu Přemysl Šoba. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) proto hodlá pro fond v prvním pololetí příštího roku uvolit rezervy, které fond má, nebo mu poskytnout dočasnou finanční dotaci.

K VĚCI: TV Barrandov chce odklad na placení „filmové daně“ do roku 2014

Je to zatím spíše takový nápad. Plán z toho teprve vytvořím a pak ho představím, řekl ministr na přímý dotaz LN. Stát se přitom nechtěl na financování kinematografie vůbec podílet a počítal s tím, že příspěvky do Fondu na podporu kinematografie volně přejdou od České televize na komerční televize. Ministerstvo navíc připravuje dlouho očekávaný návrh zákona o podpoře kinematografie, v němž počítá, že vedle komerčních televizí by do fondu přispívali i provozovatelé internetových stránek, na nichž se objevuje video a zároveň vydělávají na reklamě.

MM socky3

ROZHOVOR: Odmítáme přispívat na filmaře, protestuje šéfka Sdružení pro internetovou reklamu

Takový postup se ale nelíbí Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), podle něhož nelze směšovat videoweby s poskytovateli kinematografických děl. Výkonná ředitelka SPIR Kateřina Hrubešová v rozhovoru pro server DigiZone.cz tento týden uvedla, že pokud by ministerstvo žádalo poplatky pouze od provozovatelů internetových videopůjčoven, sdružení by proti návrhu nic nenamítalo. Dalšími, kdo by měl přispívat do fondu, jsou podle návrhu ministerstva kabelové a satelitní společnosti. U nich i provozovatelů video webů by ale tato povinnost vznikla až v roce 2016.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.