Hlavní navigace

Fotbalové Euro zachytí část Čechů na anténu i v HD rozlišení, díky Polákům

25. 5. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Polská veřejnoprávní televize spustí 1. června v tamním multiplexu 1 vysílání prvního kanálu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Naladí ho i část Čechů.

Kde je (nebo bude možné) multiplex 1 z Polska přijímat

Někdo si může položit zcela jednoduchou a také logickou otázku: Proč redakce DigiZone radí čtenářům, jak na polské DVB-T, když se bude Euro vysílat také v České televizi? Odpověď je ale zcela jednoduchá: Poláci budou na rozdíl od Čechů vysílat tento velký fotbalový svátek ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), a to nejen na satelitu, ale především (a to je pro našeho diváka klíčové) i pozemní cestou. O HD vysílání si ještě řekneme něco později, nyní bych rád uvedl něco k samotnému příjmu. Jak už jsme si v dobách digitálního vysílání zvykli, DVB-T nemá do naší republiky ze sousedních států nijak významný přesah a o dálkovém příjmu většinou nemůže být řeč. Proto i možnost sledovat Euro na kanálech Telewizje Polska se bude týkat pouze omezeného počtu diváků v Česku. Bohužel už dávno neplatí, že pokud jste chytali například ze Slovenska analogovou televizi, která při dobrých podmínkách dokázala dosáhnout až do středních Čech, budete sledovat odtud také DVB-T. Přesto nevylučuji, že se může zadařit a DVB-T „dále“ od hranic zachytíte. Důkazem může být například jeho příjem ve středních Čechách (Horní Stakory), odkud nás informoval náš čtenář Miroslav Soška, nebo dokonce nedaleko Prahy, kde ovšem už příjem není ideální. Nevěříte?

Přehled vysílačů polského multiplexu 1, které pravděpodobně zasáhnou na naše území
Lokalita Kanál Výkon (ERP) Pokrytí
Jelenia Góra / Śnieżne Kotły 48 100 kW částečně střední, severní a východní Čechy
Kłodzko – Czarna Góra 55 20 kW část Královéhr., Pardubického a Olomouckého kraje
Opole – Chrzelice 46 100 kW část Olomouckého a Moravskoslezského kraje
Wrocław – G.Ślęża 64 100 kW část Královéhradeckého kraje
Wisła – G.Skrzyczne 62 25 kW část Moravskoslezského kraje
Katowice – Kosztowy 55 25 kW část Moravskoslezského kraje
Częstochowa – Wręczyca 35 100 kW část Moravskoslezského kraje

S příjmem dále od hranic už raději nepočítejte

Od našeho čtenáře Petra Eberta z Nových Jirnů jsem dostal následující zprávu: Přijímám zde již po řadu let celkem slušně všechny 3 analogové programy (kanály 30,35 a 47) z polského vysílače Jelenia Góra – Śnieżne Kotły na anténu Color Super XL-91BL se zesilovačem Teroz. Na spuštění multiplexu z Krkonoš jsem netrpělivě čekal jako spousta dalších zájemců. Povzbuzen výsledky z Pardubic a od Mladé Boleslavi jsem věřil, že to nebude problém ani tady. Ovšem digitál není analog, potvrzuje již zkušenosti autora textu Petr Ebert a dodává: Asi na patnáctý pokus se mi podařilo konečně naskenovat všechny polské programy. Kanály pak takzvaně kostičkovaly a zamrzaly. Pokud tedy chcete mít příjem naprosto bezproblémový, největší šanci máte skutečně až blízko hranic s Polskem. Konkrétně půjde o severní a východní Čechy, severní Moravu a Moravskoslezský kraj. Většina vysílačů se bohužel vztahuje právě k Moravě. Výjimkou je pouze již jmenovaná Jelenia Góra, jejíž příjem je bezproblémový například na Liberecku, nebo Klodzko pro východní Čechy (Pardubicko). Tuto část republiky by mohl pokrýt také vysílač Wrocław – Góra Ślęża, jehož signál zasáhne zřejmě Broumovsko.

Mapa pokrytí signálem polského multiplexu 1, která je dostupná na stránkách telekomunikačního operátora Emitel, bohužel neukazuje přesah na české území.
Autor: Emitel

Mapa pokrytí signálem polského multiplexu 1, která je dostupná na stránkách telekomunikačního operátora Emitel, bohužel neukazuje přesah na české území.

Programová nabídka

Hovoříme-li o multiplexu 1, měli bychom si také říci, které programy jsou v této síti obsaženy. Jde konkrétně o tři stanice veřejnoprávní Telewizje Polska – TVP 1, TVP 2 a TVP Info – a také komerční kanály TTV, ATM Rozrywka, Eska TV a Polo TV. Během fotbalového Eura ale nastane velmi významná změna. Místo kanálu TVP 1 v SD rozlišení tu bude šířena jeho HDTV verze. Všichni zájemci o fotbal, kteří tak budou v dosahu této sítě, budou moci sledovat Euro v nejvyšší možné kvalitě dostupné prostřednictvím antény. Na tamní multiplex 3, kde bude šířen kanál TVP 2 HD, bohužel mohou čeští diváci rovnou zapomenout. Pokud nebudeme počítat zanedbatelné procento severní Moravy, kdy se jedná v podstatě o nepatrnou část Hrubého Jeseníku, pak signál této sítě na území České republiky vůbec nezasahuje. Nyní si kanál TVP 1 HD ale ještě nenaladíte. V multiplexu se objeví až 1. června. Půjde nejen o to, že si zájemci budou moci najít tento program s předstihem, ale v tento den začíná také 49. Krajowy Festiwal Piosenki Polskie v Opoli, který bude stanice přenášet. Ve vysokém rozlišení pak diváci kromě Eura uvidí pochopitelně i olympijské hry v Londýně. Do té doby je ale ještě času více než dost.

BRANDstorming tip2

Logo polského kanálu TVP 1 v HD rozlišení, který bude dostupný v polském DVB-T od 1. června.
Autor: Telewizja Polska

Logo polského kanálu TVP 1 v HD rozlišení, který bude dostupný v polském DVB-T od 1. června.

Co je k příjmu zapotřebí

Pro řadu čtenářů může být následující pasáž nošením dříví do lesa, ale existuje určitě řada diváků, kteří si nezjišťovali, jakým způsobem je možné signál z Polska přijímat. Začnu-li od samotné přijímací sestavy, doporučuji použít venkovní anténu. Příjem digitální televize od našich severních sousedů už se dá považovat přece jen za dálkový a jít na něj s nějakým „pokojovým šidítkem“ by určitě nebylo ideální. V Polsku se používá horizontální polarizace (jako ve většině případů u nás), takže není nutné anténu nějakým způsobem naklápět. Doporučuji mít anténu ale pokud možno natočenou přímo na vysílač. Na který, to napoví tabulka, kterou jste mohli najít výše. Pokud se přesvědčíte o tom, že signál z Polska dobrý máte, stále ještě není vyhráno. U našich severních sousedů se vysílá v kompresi MPEG-4 a nikoliv MPEG-2, jako je tomu v Česku. Potřebujete tedy buďto set-top-box nebo televizor s podporou tohoto standardu. Pokud byste tak neučinili, měli byste smůlu, přesněji obrazovka vaší televize by byla černá a slyšeli byste pravděpodobně pouze zvuk. Do specifikace svého produktu se proto podívejte, zdali podporuje kódování MPEG-4. To, že je na televizoru uvedené HD Ready, ještě neznamená, že je pro sledování polských programů připraven.


Autor: Čestmír Polák

Jeden z boxů, který umožňuje příjem pozemního HD vysílání.

TVP je výhradním vysílatelem Eura 2012 v Polsku

Telewizja Polska, tedy polský veřejnoprávní vysílatel, klade velký důraz na to, že je výhradním držitelem práv pro živé přenosy z Eura. Některá polská média totiž nedávno jasně neuvedla, že tento fotbalový svátek sice bude vysílat i panevropský Eurosport (mimo jiné i v České republice), ovšem pouze ze záznamu a minimálně s 24 hodinovým zpožděním. Všech 31 zápasů se objeví ale pouze v Telewizji Polska. Živé přenosy si mezi sebe rozdělí kanály TVP 1, TVP 2, TVP Sport a TVP HD. Jak to s nimi bude konkrétně, si můžete prohlédnout v přehledné tabulce, kterou jsme obdrželi přímo z TVP a předkládáme vám ji níže. Zlomové okamžiky zápasů se pak objeví ve zpravodajských relacích. Zatímco večer budou vysílány přímé přenosy, následující den si je budou moci diváci zopakovat ze záznamu. Celkem by mělo být odvysíláno přibližně dvě stě hodin fotbalových duelů plus publicistických a zpravodajských pořadů s Eurem spojených. Chybět tedy pochopitelně nebudou ani analytické studia a hosté, kteří budou mít k danému tématu co říci. Veškerý informační a výsledkový servis bude zájemcům dostupný na adrese: http://sport.tvp­.pl/.

Budete mít možnost sledovat fotbalové Euro na kanálech Telewizje Polska?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).