Hlavní navigace

Fotky Google umí smazat z telefonu fotografie, které jste zálohovali

Mohla by to být docela užitečná funkčnost, ale než se ji rozhodnete využít, dejte si pozor. Fotky Google jsou stále zmatený produkt.
Daniel Dočekal
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Fotky Google (Google Photos) nově v mobilním telefonu či tabletu nabízejí možnost vybrat si v Nastavení volbu Uvolnit místo v zařízení. U té je popis „Odstranit ze zařízení fotky a videa, které již byly zálohovány“. Což zní jako poměrně užitečná volba, ale možná si dejte pozor, než se ji rozhodnete aktivovat.

Vyčistit telefon od fotografií může být docela náročný úkol, a je vcelku jedno, jestli jde o iOS či Android – po pár měsících zjistíte, že máte v telefonu tolik multimédií, že už se možná nedostává místo a těch pár gigabajtů, které zabírají, by bylo vhodné uvolnit. 

Vzápětí narazíte na to, že se to nedá udělat moc jednoduše (Android něco jako „Vybrat všechno“ → „smazat“ prostě ve Fotkách například neumí) a navíc chcete mít jistotu, že je máte opravdu někde zálohované.

V Androidu se můžete spoléhat na to, že jste zvolili „zálohování“ fotek do Fotek Google, ale pozor na to, že dodnes není plně jasno, jestli se vám zálohují v původní podobě, nebo zda se uplatní zmenšení („menší“ fotografie, tedy ty do 16 Mpix nezabírají místo, ty větší už ano). Navíc není jisté, jestli Google i „menší“ fotografie nějak nepozmění.

Celé je to ještě zmatenější o to, že „uvolnění místa v zařízení“ neumí dobře pracovat s SD kartami. A aby zmatků nebylo málo, Google umožní „downgrade“ fotografií z „originální kvality“ na „vysokou kvalitu“. Pokud vám tohle hlava nebere, tak „originální“ by měla být fotografie, které se Google nedotkl a je tedy zálohována tak, jak byla pořízena v mobilu či tabletu. „Vysoká kvalita“ je situace, kdy právě chcete šetřit místem a fotky „nad“ 16 Mpix necháte Googlem převést na něco „menšího“ (dodnes nikdo pořádně neví, co tím vlastně chtějí říct). 

Zálohování na jistotu

Takže, než „Uvolnit místo v zařízení“ zkusíte použít, doporučil bych udělat klasickou zálohu do počítače, tedy připojit zařízení jako disk k počítači (přes USB) a všechny fotografie stáhnout. Pak můžete zkusit štěstí s uvolněním místa. Při zálohování pamatujte na to, že v mobilu/tabletu možná najdete řadu složek s fotografiemi, které si tam vytvořily další aplikace, a u těch není známo, jak se toto „uvolnění místa“ zachová. 

MMkrize_Majerik

Osobně používám na fotografie v mobilu (Android) i tabletu (iPad) vedle klasického ukládání do Google Fotek (nebo Google+, chcete-li) ještě Dropbox. A vše, co se v zařízeních objeví, se po připojení na WiFi zkopíruje ještě do Dropboxu.

Jednou za čas v Dropboxu spustím skript, který nahrané fotky roztřídí do složek podle měsíců. Pokud potřebuji uvolnit místo, není problém fotky z Dropboxu odstranit, přes Dropbox se vše synchronizuje „zpět“ do počítače. V něm už pak postačí starší složky odsunout na NAS nebo zálohovat vypálením.