Hlavní navigace

Francie chystá rekordní postih či pokutu pro Google

Daniel Dočekal

Francouzskému úřadu CNIL se nelíbí pravidla ochrany soukromí u Google a nařídil firmě změny. Ta ale na požadavek úřadu nereagovala.

Doba čtení: 1 minuta

Francouzi se s Google rozhodně nemažou. Když neprochází snahy patřičně zpoplatnit to, že jeho služby používají tamní občané, tak na to půjde Francie jinak. CNIL (Commission nationale de l'informatique et des libertés) v červnu nařídil Google změnit podmínky ochrany soukromí, tak aby vyhověl francouzskému právu. Podle informací v médiích to ale Google neudělal.

Samotný Google k tomu uvádí: „Naše zásady ochrany osobních údajů respektují evropské právo a umožňují nám vytvářet jednodušší a pro uživatele přínosnější služby. S úřadem (CNIL) jsme v rámci celého procesu maximálně spolupracovali a budeme tak činit i nadále.

CNIL se dožadoval hlavně toho, aby pravidla ochrany soukromí u Google vyhověla například následujícímu (osobní poznámka, pokus o překlad jsem vzdal a začínám chápat, jak je možné, že Google nedokázal vyhovět):

privacy policy to define specified and explicit purposes; inform users with regard to the purposes of the processing implemented; define retention periods for the personal data processed; not proceed, without legal basis, with the potentially unlimited combination of users' data; fairly collect and process passive users' data; and inform users and then obtain their consent in particular before storing cookies in their terminal.

Content 2018 Tip Záhoř

CNIL se teď chystá podniknout další kroky, které by měly vést k zahájení procedur k určení výše sankcí. Pokud dojde k finanční pokutě, je zmiňována možnost, že bude jedna z nejvyšších v historii. Je samozřejmě možné, že, jako obvykle, dojde k „vyrovnání“ v podobě vhodného ústupku a poskytnutí služeb či výhod pro Francii či francouzské firmy.

Zdroj: France promises to sanction Google over privacy policy

Našli jste v článku chybu?