Hlavní navigace

Francouzské nadšení pro Ultra HD má udržet zájem o pozemní vysílání

29. 3. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: France TV
Nemělo by televizní vysílání ve velmi vysokém rozlišení patřit jen na placené platformy? Francouzi si to nemyslí. Chystají se divákům nabídnout exkluzivní kvalitu obrazu a zvuku v bezplatných sítích. A předvést to chtějí na olympiádě.

Na jaře 2024 by se Francouzi měli dočkat televizního vysílání v nevídané kvalitě. Snahou je ještě před letní olympiádou nabídnout plnohodnotný celoplošný provoz digitálních multiplexů DVB-T2/HEVC s rozlišením Ultra HD. „Snažíme se udržet tempo s technologickým rozvojem, abychom naplnili čím dál vyšší očekávání televizních diváků,“ vysvětluje Gaelle Kaminsky, ředitelka rozvoje francouzské telekomunikační firmy TDF.

S prezentací o chystaném přepnutí na Ultra HD nedávno vystoupila na konferenci DVB World a tématu se věnovala i v několika odborných článcích. Díky jejím výstupům a úředním dokumentům lze získat poměrně jasnou představu, čeho a kdy chtějí Francouzi dosáhnout.

Francouzské domácnosti stále většinově preferují terestrický příjem signálu. Jde o dvě třetiny domácností, které ho využívají na svém primárním televizoru, případně na dalším přijímači v bytě. „Pozemní digitální televize je páteří francouzské mediální scény,“ podotýká Kaminsky.

Argumenty na podporu této platformy jsou stejné jako v jiných zemích, ostatně je známe také z tuzemských konferencí. Terestrické multiplexy umožňují univerzálně dostupný, bezplatný, anonymní a jednoduchý přístup k televiznímu vysílání napříč regiony i populací. Signál pokrývá 97 procent obyvatel.

Podle údajů TDF je momentálně v šesti digitálních multiplexech k dispozici 27 bezplatných programů s celoplošným pokrytím, k tomu pět dalších placených a 40 regionálních stanic. Prakticky všechny televize od dubna 2016 vysílají v HD, používá se komprese MPEG-4. Přechod z DVB-T na DVB-T2/HEVC se má završit na konci letošního června.

Ultra HD vysílání by mělo být další fází, přičemž záměr je takový, že souběžně nabobtná nabídka interaktivních služeb šířených prostřednictvím HbbTV. Francouzský regulátor CSA představil záměr rozvoje už v únoru 2018. Sestavil ji po veřejné konzultaci, při které se obrátil na odbornou veřejnost s výzvou, aby zhodnotila budoucnost pozemního vysílání a jeho možnosti.

Rok poté přišla oborová asociace FAVN, která spojuje televizní stanice, výrobce televizorů a distributory signálu, s návrhem minimálních technických parametrů pro přijímače Ultra HD vysílání. Technická skupina této asociace stanoví také základní kritéria pro interaktivní služby. Vhodné přístroje budou mít v prodejnách samolepku s certifikací.

Schéma přechodu na Ultra HD ve Francii
Autor: CSA

Schéma přechodu na Ultra HD ve Francii

Průběžně se vyhodnocují několikaleté poznatky získané díky provozu zkušebních sítí. Experimentálně je Ultra HD multiplexem pokrytá Paříž (vysílač je přímo na Eiffelově věži), dále oblasti Chennevières, Meaux a Chaville. Dva další vysílače jsou v Nantes a Toulouse. Loni v květnu se poprvé v historii přenášel v Ultra HD tenisový turnaj Roland Garros, v září si diváci mohli vychutnat koncertní sérii Arte Live.

Přechod na Ultra HD by měl být krátký, podle regulátora prakticky přes noc, ale neznamená to, že všechny stanice budou v tomto rozlišení vysílat. „Ne všechny programy budou schopné přejít na Ultra HD ve stejnou dobu,“ podotýká Kaminsky.

V plánu je momentálně další ukázková síť pokrývající několik měst, která má podpořit zájem diváků o nové přijímače. „Taková modernizace digitální pozemní televize je velký skok vpřed. Díky tomu bude tato u Francouzů velmi oblíbená platforma atraktivní volbou i v konkurenci IPTV a OTT platforem,“ dodává manažerka TDF.

„Životní cyklus televizoru ve francouzské domácnosti je asi osm let. Naznačuje to, že od roku 2024 bude velká většina televizorů kompatibilní se standardem Ultra HD,“ uvádí TDF v materiálech o olympijském projektu. Už v roce 2017 byla třetina nově prodaných televizorů vhodná pro příjem takového vysílání.

cif 24 - early cena - média

A proč ta fascinace olympiádou? Sportovní přenosy jednak stimulují poptávku po nových přijímačích a jednak jsou přirozeně provázané s moderními technologiemi. Olympijské hry se přizpůsobují digitálnímu publiku a snaží se nabízet souboje v nových disciplínách. Na každou olympiádu se nabalí spousta aplikací, portálů, videokanálů a her.

„V CSA jsme přesvědčeni, že audiovizuální média budou hrát významnou roli při úspěchu olympiády,“ píše regulátor v loňské studii. Pro Francouze je zkrátka věcí cti, aby předvedli nejnablýskanější olympiádu v Evropě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).