Hlavní navigace

Freemaily Economie filtrují zprávy s odkazem na dezinformační weby. Může za to antispam

13. 2. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle provozovatele freemailových služeb Centrum.cz a Atlas.cz vznikl problém u dodavatele antivirového řešení. Filtry prý zpřísnil na základě požadavků uživatelů.

Server Aeronet, který patří do skupiny webů publikujících dezinformace, dnes zveřejnil zprávu, že freemailové služby vydavatelství Economia (Centrum.cz, Atlas.cz, Volny.cz) nedoručují e-maily obsahující odkazy na servery, jako jsou Parlamentní listy nebo právě Aeronet. 

Informaci jsme prověřili a tentokrát je pravdivá. Zatímco do schránek na Seznamu či Gmailu náš testovací e-mail s odkazem například na článek na Parlamentních listech dorazil, do doručené pošty na Centrum.cz nepřišel. Nedorazil ani po delším čekání a neskončil ani ve složce se spamem nebo v koši.

Podle Štěpána Burdy, ředitele divize Produkt a vývoj v Economii, dotyčné e-maily filtruje externí antivirové řešení, které má Economia na svých službách nasazeno. „Používáme pro naše freemailové portály antivirové řešení Virusfree. Blokace vznikla u dodavatele antiviru, který si filtr takto nastavil na základě podnětů svých uživatelů. Situaci prověřujeme,“ odpověděl na dotaz Lupy. 

Toto vysvětlení podporuje i další praktický test: pokud si totiž pošlete e-mail s odkazem na jeden z dezinformačních webů z jedné schránky na Centrum.cz do druhé schránky na stejném freemailu, zpráva bez problémů dorazí. Je to tím, že v rámci stejného freemailu zprávy přes Virusfree neprochází.

Službu Virusfree v Česku provozuje firma Excello. Zaslali jsme jí dotazy, odpovědi zveřejníme, jakmile dorazí.

Špatná reputace

Aktualizace 15:00 – Podle Tomáše Charváta z firmy Excello antivirová a antispamová služba Virusfree skutečně e-maily s výskytem domén Aeronetu nebo Parlamentních listů filtruje. Důvodem je, že je služba vyhodnocuje jako spam. Podle Charváta tak činí na základě řady technologií.

„Jednou z těchto technologií je i reputace domén, kterou ovlivňuje zejména výskyt v e-mailech, které jsou uživateli označeny jako spam, a výskyt na ostatních reputačních seznamech. Pokud dojde ke korelaci špatné reputace z více zdrojů, je e-mail hodnocen jako spam,“ vysvětluje Charvát. „Uvedené subjekty mají dlouhodbě špatnou reputaci,“ dodává s tím, že za aktuálním filtrováním je „extrémně špatná reputace v kombinaci s velkým množstvím a velkou velikostí e-mailů“. A dodává, že se na tyto subjekty zvedla neobvyklá negativní odezva v poměrně krátkém čase.

Excello nechce o fungování své služby prozrazovat příliš moc, protože by tím firma mohla dávat návody, jak její filtry obcházet. Na dotaz, kolik lidí tedy e-maily s odkazy na Aeronet či Parlamentní listy nahlásilo jako spam, Charvát odpověděl jen obecně: „Máme zpětnou vazbu od 7 milionů uživatelů.“

Například Aeronet je ale podle něj momentálně zařazen na několika reputační blacklistech, například na službě sorbs.net nebo na slovenském webu Konspiratori.sk (o tomto webu si můžete více přečíst v našem rozhovoru: Peter Jančárik (Konspiratori.sk): S filtrováním konspiračních webů Česku rádi pomůžeme).

Aktualizace 15:30 – Economia už podle informací Lupy provozovatele antispamu požádala, aby své filtry pro její freemaily odstranil. Potvrdil nám to IT šéf vydavatelství Štěpán Burda i Tomáš Charvát z firmy Excello.

ebf - tip do článku - debata

Aeronet je anonymně provozovaný dezinformační web, který nemá jasné provozovatele ani zdroje financování. Patří do skupiny asi čtyřicítky webů, které kvůli proruské propagandě monitoruje ministerstvo vnitra.

Rozesílání a přeposílání dezinformačních e-mailů je v Česku velmi rozšířené. Jak upozornil server iRozhlas.cz, zprávy s dezinformacemi se výrazně rozmohly před nedávnými prezidentskými volbami.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).