Hlavní navigace

Freemaily Economie filtrují zprávy s odkazem na dezinformační weby. Může za to antispam

David Slížek

Podle provozovatele freemailových služeb Centrum.cz a Atlas.cz vznikl problém u dodavatele antivirového řešení. Filtry prý zpřísnil na základě požadavků uživatelů.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Server Aeronet, který patří do skupiny webů publikujících dezinformace, dnes zveřejnil zprávu, že freemailové služby vydavatelství Economia (Centrum.cz, Atlas.cz, Volny.cz) nedoručují e-maily obsahující odkazy na servery, jako jsou Parlamentní listy nebo právě Aeronet. 

Informaci jsme prověřili a tentokrát je pravdivá. Zatímco do schránek na Seznamu či Gmailu náš testovací e-mail s odkazem například na článek na Parlamentních listech dorazil, do doručené pošty na Centrum.cz nepřišel. Nedorazil ani po delším čekání a neskončil ani ve složce se spamem nebo v koši.

Podle Štěpána Burdy, ředitele divize Produkt a vývoj v Economii, dotyčné e-maily filtruje externí antivirové řešení, které má Economia na svých službách nasazeno. „Používáme pro naše freemailové portály antivirové řešení Virusfree. Blokace vznikla u dodavatele antiviru, který si filtr takto nastavil na základě podnětů svých uživatelů. Situaci prověřujeme,“ odpověděl na dotaz Lupy. 

Toto vysvětlení podporuje i další praktický test: pokud si totiž pošlete e-mail s odkazem na jeden z dezinformačních webů z jedné schránky na Centrum.cz do druhé schránky na stejném freemailu, zpráva bez problémů dorazí. Je to tím, že v rámci stejného freemailu zprávy přes Virusfree neprochází.

Službu Virusfree v Česku provozuje firma Excello. Zaslali jsme jí dotazy, odpovědi zveřejníme, jakmile dorazí.

Špatná reputace

Aktualizace 15:00 – Podle Tomáše Charváta z firmy Excello antivirová a antispamová služba Virusfree skutečně e-maily s výskytem domén Aeronetu nebo Parlamentních listů filtruje. Důvodem je, že je služba vyhodnocuje jako spam. Podle Charváta tak činí na základě řady technologií.

„Jednou z těchto technologií je i reputace domén, kterou ovlivňuje zejména výskyt v e-mailech, které jsou uživateli označeny jako spam, a výskyt na ostatních reputačních seznamech. Pokud dojde ke korelaci špatné reputace z více zdrojů, je e-mail hodnocen jako spam,“ vysvětluje Charvát. „Uvedené subjekty mají dlouhodbě špatnou reputaci,“ dodává s tím, že za aktuálním filtrováním je „extrémně špatná reputace v kombinaci s velkým množstvím a velkou velikostí e-mailů“. A dodává, že se na tyto subjekty zvedla neobvyklá negativní odezva v poměrně krátkém čase.

Excello nechce o fungování své služby prozrazovat příliš moc, protože by tím firma mohla dávat návody, jak její filtry obcházet. Na dotaz, kolik lidí tedy e-maily s odkazy na Aeronet či Parlamentní listy nahlásilo jako spam, Charvát odpověděl jen obecně: „Máme zpětnou vazbu od 7 milionů uživatelů.“

Například Aeronet je ale podle něj momentálně zařazen na několika reputační blacklistech, například na službě sorbs.net nebo na slovenském webu Konspiratori.sk (o tomto webu si můžete více přečíst v našem rozhovoru: Peter Jančárik (Konspiratori.sk): S filtrováním konspiračních webů Česku rádi pomůžeme).

Aktualizace 15:30 – Economia už podle informací Lupy provozovatele antispamu požádala, aby své filtry pro její freemaily odstranil. Potvrdil nám to IT šéf vydavatelství Štěpán Burda i Tomáš Charvát z firmy Excello.

Aeronet je anonymně provozovaný dezinformační web, který nemá jasné provozovatele ani zdroje financování. Patří do skupiny asi čtyřicítky webů, které kvůli proruské propagandě monitoruje ministerstvo vnitra.

Rozesílání a přeposílání dezinformačních e-mailů je v Česku velmi rozšířené. Jak upozornil server iRozhlas.cz, zprávy s dezinformacemi se výrazně rozmohly před nedávnými prezidentskými volbami.