Hlavní navigace

Genius TVGo DVB-T31: základní přijímač za necelé dva tisíce

19. 6. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Nové set-top-boxy vyrážejí stále častěji na zteč psychologické cenové hradby dvou tisíc korun. Výrobce počítačových myší a reprosoustav, firma Genius, uvedl na trh model TVGo DVB-T31 za koncových 1800 korun. Digitální přijímač nabízí hojnost konektorů, umí dobře česky, ale po softwarové stránce by potřeboval ještě doladit. Podrobnosti vám přináší test výrobku na DigiZone.cz.
TVGo DVB-T31

Genius TVGo DVB-T31 působí nenápadně a jednoduše a stejně tak i funguje. Majitel si po otevření krabice vybalí set-top-box, který se vzpírá dnešnímu stříbrnému trendu televizní techniky a zůstává věrný tradiční černé barvě, která je v jeho případě ale spíš tmavě šedivou. Matné provedení výrobku postrádá eleganci, ale je praktické na údržbu, není na něm hned vidět každé smítko. Přednímu panelu dominuje protáhlý plastový šestiúhleník, pod nímž se skrývá jen senzor dálkového ovládání – displej žádný. Na levé straně digitálního přijímače je trojice tlačítek a stavová dioda. Tlačítka slouží pro zapnutí set-top-boxu a na přepínání programů, dioda signalizuje plný provoz, a to nezvyklou oranžovou barvou.

TVGo DVB-T31 detail

Zadní panel výrobku je štíhlý a mnoho místa nenabízí, výrobce se ho rozhodl ale využít po okraj. Sestava konektorů nabízí 2× SCART, vstup a výstup pro anténní kabel, analogový zvukový stereo výstup a digitální zvuk S/P-DIF v optické verzi. Rozhraní RS-232 se tísní ve druhé řadě nad zdířkami SCART, na stejné úrovni je také přípojka pro napájecí kabel. Digitální přijímač má vyšší provozní spotřebu energie, 19 Wattů, údaj pro pohotovostní režim jsem ani v příručce, ani na webu, ani na samotném zařízení nenašel.

TVGo DVB-T31 zezadu

Čeština jako součást knižního vydání

Součástí balení je dálkové ovládání se dvěma bateriemi, napájecí kabel a kabel SCART. Ovladač je středně velký a příjemně tvarovaný. Nejčastěji používaná tlačítka naleznou uživatelé v úzké centrální části, číselník a barevné záložky teletextu jsou v širším prostoru nad nimi. Pohodlnějšímu držení ovladače prospívají dvě spodní rýhy pro ukazováček. Set-top-box reaguje na divákovy pokyny zprostředkované infračerveným signálem rychle. Příjemným překvapením modelu TVGo DVB-T31 je uživatelská příručka, která pamatuje na češtinu jako na rovnocenný jazyk ve společné vícejazyčné knížce. Na 15 stranách se zájemci dozví nejzákladnější pokyny, technické podrobnosti jsou jen na krabici přijímače. Pro úplnost dodávám, že rozměry výrobku jsou 25,2×15,5×4,3 c­entimetrů, váha rovný kilogram.

TVGo DVB-T31 ovladac

Fotbalová soutěž o set-top-boxy končí už tento čtvrtek!

Subjekt DigiZone.cz Umí dobře česky logo
Chcete sledovat Mistrovství světa ve fotbale v digitální kvalitě? Potom se zúčastněte naší soutěže o tři set-top-boxy, které mají plnou českou výbavu. Každý, kdo správně zodpoví tři soutěžní otázky, bude zařazen do slosování o tři set-top-boxy, které pro vás ve spolupráci s distributory připravil server DigiZone.cz. Dalším třem vylosovaným změří jejich krok krokoměr serveru DigiZone.cz. Soutěž je spuštěna v souvislosti s fotbalovým šampionátem v Německu a na podporu nového symbolu „Umí dobře česky“.

První start

Po zapojení do elektrické sítě zobrazí set-top-box hlavní menu, které je přednastavené už do české podoby. Sympatický dojem kazí blikavost způsobená nízkou obnovovací frekvencí vyvolané nabídky, pravděpodobně kvůli vyššímu rozlišení. Přes položku uživatelská instalace se divák dostane k vyhledávání programů. Nejdřív si může vyzkoušet intenzitu a kvalitu signálu na kanálu, kde vysílá některý z multiplexů. Pro realizaci hledání existují tři možnosti. Přístroj může prozkoumat buď celé spektrum frekvencí digitálního vysílání, nebo hledat jen místní kanály, případně si nechat najít jen kanál jediný.

TVGo DVB-T31 menu

Po startu vyhledávání se na obrazovce ukáží dvě klasická okna – jedno pro stanice televize, další pro programy rozhlasu. Dole pod nimi se nachází tři pruhy – jeden znázorňuje celkový průběh hledání, druhé dva jsou připravené změřit vlastnosti objeveného signálu. Vyhledávání trvalo zhruba tři minuty, pak jsem vyskákal z menu pryč, čímž se zjištěná data uložila do paměti. Sledování vysílání může začít. Rád bych na tomto místě zmínil citlivost ladicího obvodu, ale výrobce ji neuvádí. Podle svých zkušeností a možnosti srovnání s jinými modely citlivost set-top-boxu odhaduji na lepší průměr, televizní příjem byl dobrý i bez vytažených prutů pokojové antény.

Jak set-top-box funguje?

Na úvod připraví TVGo DVB-T31 svému majiteli jedno nemilé překvapení. Ořez obrazu je poměrně radikální, a tak se širší televizní loga téměř dotýkají kraje obrazovky. Možná je to detail, pro někoho podstatný. Digitální přijímač si na oplátku poradí bezchybně s češtinou, a to jak na stránkách teletextu, tak v elektronickém programovém průvodci (EPG). Kvalita a barevnost uživatelského menu je věcí k diskuzi, mně nejvíc vadila zmíněná blikavost a pak skutečnost, že textové „krabičky“ svými rozměry často nestačí uspokojit šířku vepsaného textu.

TVGo DVB-T31 info
TVGo DVB-T31 EPG

EPG se zájemcům ukazuje jako přehled vysílání na několika stanicích zároveň. K průvodci mám ale hned dvě výtky. První je malá prostornost zmíněná výše, druhou představuje nepohodlné listování mezi pořady tam i zpět. Set-top-box nabízí dvě varianty. Buď se divák posune v čase o pět minut tam či zpět, nebo poskočí o celých šest hodin jedním směrem. První možnost je často pomalá, druhá rychlá až moc. Pomalý posun vylepší přidržení tlačítka, které mu dodá spád, nejde však o nic pohodlného pro oči ani pro palec na ruce.

Stránky teletextu se zobrazují samostatně, při listování mezi nimi televizní vysílání úplně zmizí. Barevnost grafiky a písma na teletextových stranách je trochu přesvícené, což nepůsobí hezky. Výhodou set-top-boxu je paměť na stovky stran. Set-top-box nabízí deset záznamů pro časovač, každý se může aktivovat jen jednou, každý den, týden a dokonce i za měsíc. Záznamy musí být vedené zvlášť pro vypnutí a zvlášť kvůli zapnutí přístroje, a tak se jejich počet redukuje prakticky na polovinu. Zapínání a vypínání funguje ale už bez problémů, záznamy pro časovač může divák snadno zadat také přes EPG.

TVGo DVB-T31 teletext

Slovo na závěr

Umí dobře česky - pečeť

Hlavním tahákem set-top-boxu Genius TVGo DVB-T31 bude určitě jeho nízká cena, které bude sekundovat plná podpora češtiny. Výrobek splnil podmínky pro udělení pečeti „Umí dobře česky“. Technická výbava přijímače je sympatická, jeho černý vzhled působí trochu šedým dojmem, ale do obývacího pokoje určitě zapadne. Mezi největší slabiny výrobku patří radikální řez obrazu a blikající menu, které nabízí jen málo místa pro text. Pohyb v EPG by také zasloužil vylepšit. Možná se pro majitele set-top-boxu zablýskne na časy. Poslal jsem svoje výtky českému distributorovi, a dočkal se příznivé odpovědi. Poznámky jsem předal výrobci a společně se pokusíme poladit nějaký firmware, který by je zohlednil, napsal mi Vojtěch Hutař, senior product manager firmy Konsigna. Tak uvidíme, jestli nezůstane jen u slov. Věřím, že nikoliv.

Genius TVGo DVB-T31
Celkové hodnocení 8,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1 b.

Přístroj zapůjčila: Konsigna

Databáze: Genius TVGo DVB-T31

WT100

Orientační cena: 1290 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Jak nízká cena vás od koupě set-top-boxu už spíš odradí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).