Hlavní navigace

Gigové závody se vrací

Jiří Macich ml.

Yahoo má freemail s neomezenou kapacitou, Google jeho kapacitu zvyšuje rychleji a i Microsoft přidával prostor pro e-maily. Kam až kapacita freemailových schránek poroste a potřebujeme ještě vůbec nějaký strop?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Vzpomínáte si na to, když se 1. dubna 2004 poprvé objevila zpráva, že Google spouští freemail s kapacitou schránky 1 GB? Nebylo jasné, jestli jde o vypečený aprílový žertík, nebo realitu. Dnes už víme, že si Google legraci nedělal. E-mailové schránky s kapacitou v řádu desítek megabytů téměř ze dne na den začaly vypadat trapně, a tak byl Google následován a odstartovaly gigové závody. Zapojili se do nich globální i lokální hráči.

Dnes je jasné, že Google nepáchal rituální sebevraždu a že je skutečně možné poskytovat obrovskou kapacitu pro e-maily. Zvláště když si ponecháte v rukou přitažené opratě v podobě zaklínadla jménem maximální velikost zprávy, případně přílohy ke zprávě. Zřejmě i proto se Yahoo odhodlalo ke spuštění freemailu bez kapacitního omezení schránky.

Marcom

To Google už pěkně dlouhou dobu Gmail postupně přifukuje. Výkon jeho hustilky byl v minulých dnech radikálně zvýšen a jen za víkend přibylo cca 300 MB, takže se kapacita jedné schránky přehoupla přes hranicí 3 GB, a její velikost roste vesele dál. Už v lednu příštího roku by měla dosáhnout 6 GB. To ale asi bude muset rychlost opět klesnout, protože současným tempem by bylo této mety dosaženo podstatně dříve.

Nabízí se otázka, nakolik je dnes kapacitní strop e-mailových schránek opravdu nutný. Yahoo ukazuje, že se dá žít i bez něj, a Google vlastně také říká, že si za nastavených podmínek nedělá s obrovskými schránkami starosti. Vypadá to, že freemailoví velikáni by se tohoto stropu mohli z technického hlediska vzdát. Dostatečnou regulací je pro ně přece maximální velikost přílohy. Proč to ale dělat, když zvyšování kapacity je levný marketingový nástroj, že…

Anketa

Mají ještě kapacitní stropy u freemailů smysl?

Našli jste v článku chybu?
19. 10. 2007 20:38
stilett (neregistrovaný)
Jsem rád, že aspoň někdo to tak dělá. No jo no, když si naučili lidi používat webmail, tak se přenosu přes HTTP post těžko vyhneme. Sám používám Thunderbird, takže nastíněné řešení by mi moc nepomohlo. Ale chápu, že případné řešení musí být napojené na posílání mailu. Protože je prostě otrava jít někam jinam, uploadovat soubor a kopírovat odkaz do mailu, když by stačilo pár kliknutími ten soubor přidat jako přílohu.
19. 10. 2007 18:23
Kdyz si prectes kontext, zjistis, ze duvod byl ten, ze nekdo se to snazi tlacit jako standard. Coz je pitomost.

Co je ono "integrovane s majlem"? Pokud vim, tak aktualni hit je integrace vseho do weboveho prohlizece. Nebo je nejaky dalsi trend nahradit e-mailove klienty webovymi prohlizeni?

Svycarsky nuz je hezky, ale pochybuju, ze doma otviras plechovky svycarakem nebo ze si Tvoje zena striha nehty svycarakem :-)