Hlavní navigace

Freemail Klikni.cz: Gmail od iDnes

11. 6. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Zpravodajský server iDnes nedávno spustil svůj vlastní freemail. Technologii mu dodal Google, na jehož serverech také služba běží. Jak oba partneři spolupracují? Ohrozí nový freemail portálovou trojku? Co získají uživatelé a na co se mohou těšit?

Zpravodajský server iDnes, jedno z nejčtenějších českých online zpravodajství, v poslední době rozšiřuje pole své působnosti. Za připomenutí stojí akvizice veřejného fotoalba Rajče.net či nákup komunitní služby Ukažse.cz nebo nově spuštěné čtenářské blogy. Přeměny se dočkal i web Klikni.cz, který po nedávné renovaci splňuje parametry klasického portálu tak, jak jsme na něj u nás zvyklí, včetně vlastního freemailu, kterému se dnes budeme věnovat podrobněji.

Na Klikni.cz používá iDnes ve velké míře služeb třetích stran. Zejména tedy služeb vyhledávače Google (s výjimkou vyhledávání zboží, které realizuje Jyxo). I na novém freemailu iDnes spolupracuje s Googlem. Tak se to alespoň uvádí v oficiálních prohlášeních pro média. Míra spolupráce je už ovšem dosti záhadná.

Jako by Gmailu z oka vypadl

Po založení nové schránky uvidíte důvěrně známé rozhraní Gmailu v původním rozvržení i v barvách, pouze logo bylo vyměněno. Zástupci Google i iDnes nám potvrdili, že freemail Klikni.cz využívá služby Google Apps Partner Edition. S pomocí Google Apps může každý držitel domény získat vlastní e-mailovou službu s adresami neco@nejakado­mena.cz a vlastním logem, a to za určitých podmínek dokonce zdarma. Google Apps Partner Edition je optimalizovaný balíček služeb právě pro portály a další poskytovatele.

Gmail

Rozhraní Gmailu

Klikni.cz

Rozhraní freemailu na Klikni.cz

Uživatelé freemailu Klikni.cz dnes tedy mají k dispozici stejný komfort a stejné funkce jako uživatelé Gmailu. Pouze se jim plynule nezvyšuje kapacita schránky (která činí 2 GB) a za zavináčem ve své e-mailové adrese mají místo gmail.com uvedeno klikni.cz. Všechna budoucí vylepšení Gmailu budou připravena i pro ně a mohou využívat Google Talk.

Sporné: má iDnes exkluzivitu?

Otazníky se však vznášejí nad exkluzivitou, jejíž dojem navozuje vystupování iDnes. Ptali jsme se na tento bod obou zainteresovaných stran. Lukáš Morávek, který koordinuje aktivity Googlu v České republice, příliš sdílný nebyl, protože prý nemůže zveřejňovat podrobnosti ze smlouvy, kterou mezi sebou Google a iDnes mají.

Linda Rainová z marketingu iDnes nám už toho řekla více. Má tedy iDnes od Googlu něco exkluzivního, když freemail běží na bázi Google Apps? Ano, freemail Klikni.cz využívá Google Apps. Avšak ty nejsou určeny pro scénář freemailu, navíc nejsou plně lokalizovány do češtiny. Proto nám Google poskytl úpravy ‚na míru‘. Jenže Google Apps v rámci edice pro partnery by měl být připraven i pro provoz freemailu. Co se týče lokalizace, v češtině je dostupné rozhraní i bezplatné edice Google Apps pro osobní využití. Když uživatelovy kroky naopak zamíří do dokumentace, může narazit na pasáže v angličtině.

Klikni.cz

Anglická nápověda na Klikni.cz

Z důvěryhodného zdroje máme neoficiální informaci, že Google pro iDnes nepřipravuje žádný nadstandard, a tak to vypadá i při pohledu z venčí na celý freemail Klikni.cz, jeho dosavadní podobu, nabídku funkcí a porovnání s běžným balíčkem služeb Google Apps.

Jak to bude s reklamou ve freemailu?

Ve webovém rozhraní freemailu Klikni.cz není reklama, zatím. Reklamní využití plánujeme až v dalším provozu, řekla nám Linda Rainová. Na přímou otázku, zda jejím zprostředkovatelem musí být Google, neodpověděla. Komentovat to nechtěl ani Lukáš Morávek z Googlu. Jisté je, že reklama bude. Její formát a dodavatele zatím neznáme. Na stránkách zpravodajství iDnes se zobrazuje především reklama od eTargetu.

Jenže na Klikni.cz je k vidění i Google AdSense. Všimněte si, že ve vyhledávání na Klikni.cz tam, kde výsledky hledání vrací Google, je AdSense a nikoliv eTarget. Při hledání zboží, které dodává Jyxo, se zobrazuje reklama od eTargetu. Měl-li bych si tipnout, bude to Google AdSense. Nechce se mi věřit, že by si Google nechal do své vlastní technologie nasadit kukaččí vejce.

Může iDnes přidávat vlastní funkce?

Nyní není ve freemailu patrná žádná vlastní funkce, kterou by přidali vývojáři iDnes. Nulové je zatím i propojení schránky se zbytkem serverů z rodiny iDnes. Odkaz na výchozí stránku Googlu ovšem nechybí. Hovořilo se například o integraci zpravodajství iDnes do rozhraní freemailu Klikni.cz. Může ovšem vůbec iDnes přidávat do freemailu vlastní funkce?

V rámci Google Apps Partner Edition je možné prostřednictvím API integrovat do systému aplikace třetích stran. odpověděl stručně Lukáš Morávek. Linda Rainová z iDnes k tomu říká: Možnosti obohacení freemailu Klikni.cz intenzivně zkoumáme. Na našem radaru je nejblíže přidání služby Google Calendar. Možnost implementovat vlastní funkce závisí na rozvoji technologické infrastruktury Google. V současnosti bychom museli naše funkce ‚vhackovat‘, a to je riskantní cesta ve vztahu k uživatelům freemailu. Raději si počkáme na standardní mechanismus rozšiřování Google Apps.

Otázkou je, jestli Google někdy umožní do Google Apps přímo implementovat vlastní funkce třetích stran a zda je to vůbec na současném půdorysu technicky možné. Každopádně v nejbližší době se uživatelé freemailu Klikni.cz na nějaký nadstandard či specifické funkce těšit nemohou.

Revoluce na české scéně se nekoná

Co znamená vstup služby s kvalitami a funkcemi Gmailu na českou freemailovou scénu? Před několika lety by to byla jistě revoluce, ale dnes už to tak horké nebude. Gmail je pořád hodně kvalitní služba, jenže česká portálová trojka se probrala z letargie a rozdíly už tak velké nejsou. Snad jen v technických problémech, které se v Česku pravidelně objevují. Gmailu se větší trable zatím vyhýbají. To by se snad mělo týkat i freemailu Klikni.cz, protože služba běží na serverech Googlu a starají se o ni i jeho technici. Lidé z iDnes mají na starost jen správu uživatelských účtů.

I když je webové rozhraní Gmailu stále hodnoceno jako velmi zdařilé, už je přece jen pár let staré a zatím nenásleduje nové trendy, jako je využívání myši na úrovni desktopového klienta (přetahování zpráv, vlastní kontextové nabídky). Centrum E-mail popisované funkce má už asi dva roky a Atlas minimálně s drag&drop počítá v připravované verzi webmailu, která se nyní testuje.

Štítky v Gmailu dnes už také nikomu dech nevyrazí. Konzervativnějším uživatelům by naopak mohlo chybět klasické pojetí rozdělení schránky do složek, včetně možnosti jejich přidávání. Kapitola sama pro sebe je řazení e-mailů do vláken. Jedni jej vychvalují, druzí si nemohou zvyknout. Jelikož v Gmailu (na rozdíl třeba od Centra) není moc na výběr, může nastat problém.

V Gmailu tolik opěvované stahování zpráv z jiných schránek přes POP3 nabízely české freemaily dávno před freemailovou službou Googlu. Kapacita 2 GB dnes už také českým uživatelům dech nevyrazí, i když propracovat se k této kapacitě je v případě Gmailu a potažmo Klikni.cz nejjednodušší. Stačí si jen zaregistrovat schránku. Žádné aktivační SMS, žádné sbírání kreditů.

Velikost přílohy 20 MB na české freemailové scéně doposud neměla obdoby. Centrum sice nabízí až 600 MB, ale to za takových podmínek, že jde prakticky o chiméru a PR hru marketingu s uživateli. Otázkou ovšem je, jestli se tak velká příloha (20 MB) dá vůbec v praxi využít. Osobně se domnívám, že nikoliv. Pouze se uživatelům usnadní přechovávání dat ve schránce.

Ergonomie rozhraní je ale pořád vynikající. Webmail je rychlý, intuitivní, leč bohužel graficky poněkud mdlý, což ovšem může být pro někoho naopak výhoda. Z české freemailové elitní trojky se mu nejvíce blíží Seznam, resp. Email.cz, který se Gmailem nechal notně inspirovat a sklidil za to i dost posměchu a kritiky. Webmail portálu Centrum sice vypadá na první pohled luxusně, ale na někoho může být javascriptová konstrukce poněkud neohrabaná. Atlas svůj webmail nyní předělává, uvidíme, co se mu nakonec povede udělat. Současný webmail Atlasu ale podle mého názoru ještě nenasedl do vlaku směr 21. století…

Tahákem by mohla být mobilní verze webmailu Klikni.cz, resp. Gmailu. Ta se opravdu povedla. Nejhlasitější odpověď na tuto funkci má Seznam, který svým uživatelům nabízí J2ME klienta pro mobilní telefony, ale to srovnáváme nesrovnatelné. Klientskou aplikaci má ostatně i Gmail.

Co příchod freemailu Klikni.cz znamená?

Pro uživatele prozatím nic zásadního. Freemail Klikni.cz nemá nic, co by neměl klasický Gmail, který je rovněž dostupný v češtině a řadu týdnů otevřený i bez nutnosti shánět pozvánky. A v dohledné době se to nejspíš nezmění.

Na druhou stranu by mohlo být zajímavé mít možnost sledovat nárůst českých uživatelů Gmailu a Klikni.cz. Google není u nás mezi laickou veřejností ještě tolik známý a využívaný jako jiné portály a jejich služby. Naopak iDnes má velmi dobré jméno a na českém Internetu si své pevné místo již dávno našel. Pokud iDnes ve svém zpravodajství začne svůj freemail vhodným způsobem zviditelňovat, může na české scéně originální Gmail brzy převálcovat.

Google z toho ale nemusí mít strach. Otěže freemailu Klikni.cz má zdá se stále pevně v rukou (i když detaily smlouvy samozřejmě neznáme) a nakonec by se touto cestou mohl zviditelnit u českých uživatelů i samotný Google.

Ohrozí freemail Klikni.cz pozice freemailových služeb tuzemské portálové trojky?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.