Hlavní navigace

Zaslouží si nový Windows Live Hotmail aplaus?

15. 5. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Microsoft po letech vývoje, očekávání, slibů, testování a oddalování spustil svou novou freemailovou službu Windows Live Hotmail. Řekněte wow! Nebo raději lol?
Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Když Microsoft představil projekt Windows Live, domníval jsem se, že chaotické a těžkopádné MSN bude pohřbeno, Microsoft tak snad konečně bude konkurenceschopný a bude moci reálně měřit síly s Googlem a ne mu jenom dělat sparring partnera. Někde se to povedlo, někde ne.

Nejbolavějším místem internetových služeb od Microsoftu byla dlouho freemailová služba MSN Hotmail, vyhlášená dokonce jako jedna z nejhorších akvizic v historii Internetu. Microsoft v rámci Windows Live slíbil nový freemail, o kterém bylo napsáno mnoho a mnoho lidí jej i testovalo. V pondělí 7. května 2007 byla konečně spuštěna ostrá verze služby Windows Live Hotmail, která takřka na poslední chvíli změnila svůj název z původně zamýšleného Windows Live Mailu.

Účet na původní službě MSN Hotmail jsem si zakládal před několika lety kvůli tehdejšímu instant-messagingovému programu MSN Messenger (dnes Windows Live Messenger). Schránku jsem ale skoro nepoužíval. Jen při psaní různých srovnání a testů freemailů nebo když můj dřívější freemailový poskytovatel měl výpadek. Nějaké změny se sice průběžně dělaly (včetně navýšení kapacity schránky), ale pořád byl Hotmail jen velmi chudým příbuzným ostatních velkých freemailů nejen na světovém Internetu, ale i v tom jeho českém zákoutí.

Okamžitě jsem se chtěl podívat, co tak dlouho Microsoft vyvíjel. Převod dřívější schránky by měl být otázkou kliknutí na jedno speciální tlačítko. Ovšem to bych ho musel nejdřív najít. Co jsem tak vyčetl na různých fórech, někomu se zobrazuje, někomu ne a důvod tohoto chování není přesně znám. Dvakrát jsem byl blízko kýženému cíli, ale jednou jsem se dočkal chybové hlášky a podruhé sice nová schránka problikla, ale vzápětí jsem byl přesměrován do té své staré, původní a ošklivé.

Zvědavost byla silnější než trpělivost, a tak jsem si založil schránku novou, zvolil si verzi pro broadbandové připojení a jal jsem se prozkoumávat terén. V pondělí odpoledne byla rychlost práce se schránkou téměř hororová a ani s verzí pro dial-up to nebylo lepší. Koncem týdne už se se schránkou dalo normálně pracovat, i když rychlost pořád není ideální. Zřejmě se našlo více zvědavců, jako jsem já…

Hned na úvod na mě vybafl obří banner, který zejména při menším rozlišení zabírá nemalou část obrazovky. Do přereklamované bety Yahoo Mailu má naštěstí ale nový Windows Live Hotmail ještě pořád daleko. Musím uznat, že designově freemail Microsoftu pořádně prokoukl. Microsoft nevymýšlel nic nového a design je ve stejném duchu jako ostatní Live služby. Na výběr je ale i pár dalších barevných kombinací.

Windows Live Hotmail

Tak vypadá nový Windows Live Hotmail ve výchozím nastavení.
Klikněte si pro plnou velikost.

Český překlad občas působí trochu strojově, stejně jako třeba u komunitního serveru Windows Live Spaces. Nějaký čas mi trvalo zjistit, co chtěl básník říci slůvkem Prostory a hláškou Naposledy aktualizované prostory.

Každopádně musím uznat, že Windows Live Mail je oproti původnímu MSN Hotmailu obrovský skok vpřed a dosavadní uživatelé určitě snahu Microsoftu ocení. Na druhou stranu si ale říkám, co Microsoft takových let vyvíjel a vymýšlel? Vypichuje třeba přetahování zpráv pomocí myši, učící se antispamový filtr, prohledávání pošty, náhledové okno v inboxu nebo vlastní kontextové nabídky. Ale to samé mělo například české Centrum už před dvěma roky. Naopak chybí třeba dnes tolik populární štítky.

WT100

Kde jsou ty inovace, které by měly Gmail poslat do kolen? Ano, nabízí se třeba synchronizace s Outlookem, ale stačí to? Není to všechno na několik let vývoje přece jen trochu málo? Očekávalo se, že Windows Live Hotmail předskočí konkurenci. Já se obávám, že ji s vyplazeným jazykem horko těžko dohání.

Kdyby Microsoft skutečně koupil Yahoo (jako že v dohledné době nejspíš ne), převzal betaverzi nového Yahoo Mailu, ubral něco z té tuny agresivní reklamy, už bychom se mohli bavit o vážné konkurenci. Ale nyní? Souhlasím s názorem, který jsem četl v některé z diskuzí zde na Lupě, a to, že pro dosavadní uživatele Hotmailu je jeho nová podoba požehnáním, ale nové uživatele po statisících od konkurence bude přetahovat asi jen těžko. A to bohužel platí, tedy alespoň podle mého názoru, o většině služeb z Windows Live. Ať už jde o sdílení videa SoapBox nebo několikrát zmíněný komunitní server Windows Live Spaces.

Co zatím říkáte projektu Windows Live jako celku?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).