Hlavní navigace

Gmail získal nové funkce pro práci s přílohami, ale ovládání je opět složitější

16. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Google přišel s rychlejším zobrazením dokumentů a obrázků, jednoduchým ukládáním příloh na Google Drive či s jejich sdílením přes Google Plus. Ne všechny změny jsou ale k lepšímu.

Google se rozhodl pro další nemalou změnu ve webovém rozhraní e-mailové služby Gmail. V těchto dnech uživatelům postupně mění roky zažitou práci s přílohami. Pokud byl dříve k příchozímu e-mailu přiložen dokument, bylo možné si jej prostřednictvím textových odkazů stáhnout na pevný disk či rychle otevřít ve zjednodušeném prohlížeči dokumentů Google Docs.

K možnosti stáhnout přiložený dokument přibylo jeho zkopírování do úložiště Google Drive. Totéž lze provést i s dalšími typy příloh včetně obrázků, což je logický směr vývoje služby. Již dříve Gmail nabídl naopak přikládání souborů z Google Drive k odesílaným e-mailům. Novinkou je možnost sdílet obrázky na Google Plus.

Náhled dokumentu si lze zobrazit rovnou v rozhraní služby Gmail. Na první pohled jde o změny k lepšímu, ale neplatí to vždy. Problém je například v tom, že oproti dřívějšku si nelze jednoduše otevřít více dokumentů v dalších panelech  webového prohlížeče. Náhled se totiž zobrazuje přímo nad webovým prostředím služby Gmail.

Lze si jej sice otevřít v novém okně prohlížeče, ale tím jde Gmail proti konceptu moderních prohlížečů používajících panely. Navíc v náhledu nefunguje zrovna optimálně označování textu a jeho kopírování do schránky, což jsou časté úkony nejen při práci s fakturami. Oproti dřívějšku chybí funkce pro zjednodušené zobrazení dokumentu.

MMF23 tip3

Z náhledu je sice možné dokument otevřít v Google Docs bez ukládání na Google Drive, ale namísto rychle načteného prohlížeče se čeká na plnohodnotný editor. Nejde tedy jen o to, že namísto jednoho kliknutí jsou teď potřeba kliknutí tři. Bonusem je však možnost otevřít si dokument i ve webových aplikacích třetích stran.

Nicméně je to již poněkolikáté, co Google ve webovém rozhraní služby Gmail vyměnil jednoduché zažité řešení za něco robustnějšího, co rozhodně není bez vad. Přitom Gmail původně sázel na jednoduchost.  Jen letos však nasadil novou variantu složky s příchozí poštounový editor zpráv. Obě novinky mají své hlasité kritiky s pádnými argumenty.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).