Hlavní navigace

Go.com, go, ale po Vánocích máš útrum

31. 1. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V Česku nepříliš známý portál Go.com bude během měsíce uzavřen a opuštěn. Další oběť internetového šílenství minulých dvou let, lze sarkasticky konstatovat. Zajímavé na tomto případu ale je, že tentokrát se nejedná o klasický start-up, neboť Go.com byl pod křídly Walta Disneyeho, respektive jeho internetové odnože.

Uzavření přichází potom, co do něj myšák nalil několik desítek miliónů dolarů ve snaze změnit jej na vedoucí „zábavní“ portál. Ostatní aktivity sdružené v Go Network jako např. Disney.com nebo ABC.com by měly zůstat nedotčeny, podle všeho dojde k přesunům některých služeb z Go.com právě na tyto služby. Spekuluje se však o prodeji či zániku vlastních zbytků Infoseeku.

Situace až na jiného hlavního hráče celkem podobná včetně počátečního písmene té v České republice – G jako Globopolis. Dokonce i obor je velmi příbuzný. Hlavním důvodem uzavření byla dlouhodobá neschopnost portálu generovat profit a momentální odliv inzerentů (Disney ještě zmiňuje problémy dané sporem o vlastní logo Go.com). Druhý důvod nabývá díky rostoucím obavám z recese v USA (mimochodem právě potvrzené nejnižší spotřebitelskou důvěrou za poslední čtyři roky) podstatně větších rozměrů, než by se dalo čekat ještě před několika měsíci a bude pravděpodobně znamenat spoustu problémů nejen pro společnosti „živené“ internetovou reklamou.

První důvod má podle všeho hlubší kořeny zakleté ve dvou polohách:

  • pouze vedoucí portál má šanci profitovat díky relativně stejným nákladům pro všechny hráče, ale silně rozdílným příjmům daným koncentrací inzertního zájmu na lídry
  • podle řady analytiků je velmi zcestné vytvářet centrální „zábavní“ bod, protože spotřebitelé věří osvědčeným značkám

Zatímco k prvnímu důvodu není příliš co dodat (cestou ven je především snaha o generování příjmů z jiných aktivit), druhý v sobě skrývá zakletý „ústřední“ problém spotřebitelského Internetu. Velmi často zmiňovaná „přednost“ Internetu – možnost aktivního přístupu znamená i velkou nevýhodu při současné konstrukci služeb – a to nutnost aktivity uživatele. Ten proto raději zůstává u svých pasivních „kanálů“ jako jsou tradiční média, osvědčené značky atd. nenutící ho do nechtěné aktity a směřující adekvátně jeho zájem a pozornost. Ostatně problémy mnoha internetových brokerů jsou způsobené podobných efektem – individuální investoři nemají chuť plně spoléhat na své schopnosti, chtějí někoho, kdo je alespoň částečně povede za ruku bouřlivým světem burzovních trhů.

Konec portálů?

Předznamenává tento krok společnosti Disney jako jeden mezi dalšími konec portálů nebo dokonce reklamně podporovaných internetových projektů? Odpověď zní, částečně ano (Go.com patřil na sedmé místo nejnavštěvova­nějších stránek, ale se zahrnutím celé sítě Disneyovských webů). Respektive dochází k potvrzení toho, co je již delší dobu zřejmé. Klasický trh portálů, jehož ústřední bod je ve vyhledávání obsahu, je téměř definitivně rozdělen, a ti, kteří nejsou již nyní mezi minimálně prvními třemi do roka a do dne skončí (pokud se tak již nestalo). Šance pro horizontálně, tedy tématicky či vertiálně, tedy podle odvětví, laděné portály teoreticky sice existuje, ale je otázkou, komu a zda se podaří vybudovat u spotřebitelů dostatečně silnou pozici a kde budou generovat příjmy. Nutností je změnit chování uživatelů a najít správné „háčky“, které je donutí takové služby používat a případně za ně dokonce platit.

Co to znamená pro portály u nás a v okolních zemích je v celku zřejmé. Díky malým trhům a nízké možnosti jejich vzájemného propojení se zde dlouhodobě neuživí více než dva hráči na každém trhu, a jen díky silným jazykovým bariérám, které omezují pro domácí uživatele globální přístup k Internetu, mají poměrně dobrou šanci místní značky.

ebf - tip do článku - debata

A co e-business?

Hlavním tématem letošního roku je jak s Internetem, resp. on-line strategiemi naloží klasické firmy. Ukazuje se, že právě click-and-mortar strategie jsou nejpřesvědčivější díky celé řadě komplementárních efektů, silnému zázemí a zkušenému managementu. Ale zatím většinou pouze v podobě využívání Internetu jako marketingového, prodejního či procurement nástroje, méně v rovině strategických posunů. Neúspěchy právě takových počinů a jejich obecný nedostatek ukazuje relativní neschopnost managementu firem využít příležitostí k zaujmutí nových pozic na trhu a otevřená vrátka tedy stále čekají. Zatímco v B2B sféře je vcelku jednoznačné, kudy se budou cesty provozovatelů služeb ubírat – převážně směrem ke snižování nákladů, zvyšování produktivity a vytváření flexibilnějších struktur, ve spotřebitelské sféře se na objevitele „zázračných“ konceptů ještě stále čeká.

Ostatně velkým a možná zásadním problémem je mimo jiné podstatně pomalejší postup společenských změn, které se budou podle všeho odehrávat na generační úrovni a ne v průběhu několika let, jak se někteří domnívali. O schopnosti skutečně „fundamentálních“ posunů v samotných firmách a jejich fungování ani nemluvě. Ani automobilová revoluce neproběhla během několika let, ale po plíživém startu ovládla celou zeměkouli a automobilový průmysl patří mezi páteř ekonomik, včetně té naší.

Autor článku

V současné chvíli pracuje jako managing director poradenské skupiny Tree of Business Knowledge.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).