Hlavní navigace

Google AdSense a povinná registrace k DPH

8. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V souvislosti s letošními změnami zákona o DPH vzniká mnohým poskytovatelům služeb do jiných členských států Evropské unie registrační povinnost. Prvním poskytnutím takové služby se její poskytovatel stává plátcem DPH, i kdyby se jednalo o pouhý přivýdělek, například reklamou Google AdSense. Musí každý český občan, který chce nechat své stránky vydělávat pomocí tohoto reklamního systému, být automaticky plátcem DPH? A pokud ano, co to v praxi znamená? Výbušné téma internetových diskusí…

V souvislosti s letošními změnami zákona o DPH vzniká mnohým poskytovatelům služeb do jiných členských států Evropské unie registrační povinnost. Prvním poskytnutím takové služby se její poskytovatel stává plátcem DPH, i kdyby se jednalo o pouhý přivýdělek, například reklamou Google AdSense. Musí každý český občan, který chce nechat své stránky vydělávat pomocí tohoto reklamního systému, být automaticky plátcem DPH? A pokud ano, co to v praxi znamená? Výbušné téma internetových diskusí posledních týdnů podrobně rozebírá dnešní článek Reklamní služby Google AdSense a povinná registrace k DPH z našeho sesterského serveru Podnikatel.cz.

Služba Google AdSense pro české webové stránky přišla na konci roku 2006. Časem se objevila na celé řadě českých webů od osobních blogů jednotlivců po velké internetové projekty. Hned s příchodem Google AdSense zájemci o tento systém museli řešit klíčovou otázku: je potřeba pro využití služby živnostenský list? Smutným faktem je, že protichůdné informace podávaly i různé finanční úřady. Časem se ale tato záležitost vyřešila a objasnila. Nyní však přišla komplikace právě se zmiňovanými změnami zákona o DPH, která negativně dopadá hlavně na ty provozovatelé webů, kteří si přes Google AdSense jenom přivydělávali. Více ve výše odkazovaném článku.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).