Hlavní navigace

Google Glass se začnou v Evropě prodávat zřejmě až za několik let

20. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zástupci Googlu to uvedli na setkání s novináři v Bruselu. Zpoždění prý nastane vlivem probíhajících diskusí ohledně ochrany soukromí, ale i kvůli technickým problémům.

Zatímco ve Spojených státech se zhruba 8 tisíc lidí už několik měsíců podílí na testování brýlí Google Glass a pomáhají tak firmě vyladit produkt ještě předtím, než nabídne jeho komerční verzi, v Evropě s testovacím programem Google nepočítá. Brýle je tak možné spatřit většinou pouze na různých akcích, kam se s nimi přijdou pochlubit jejich šťastní majitelé. Mimochodem v červnu byly k vidění i v Praze, PardubicíchLiberci


Autor: Google

Evropané si počkají na komeční verzi ještě několik let. Zatím to vypadá, že Google Glass se na starém kontinentě začnou prodávat výrazně později než ve Spojených státech. Vyplývá to z vyjádření zástupců Google na setkání s novináři a poslanci evropského parlamentu, které proběhlo tento týden v Bruselu. V zámoří se přitom plánuje zahájení prodeje už v průběhu příštího roku.

Útroby Google Glass.
Autor: Scott Torborg a Star Simpson

Útroby Google Glass.

Jedním z důvodů opoždění jsou diskuse ohledně ochrany soukromí, které v souvislosti s Google Glass probíhají už od té doby, co firma zveřejnila první podrobnější informace o chystaném zařízení. Řeší se například skutečnost, že lidé by mohli díky brýlím nepozorovaně natáčet své okolí. Některé obavy jsou sice přehnané, ale nemění to nic na faktu, že Google se s nimi bude muset vypořádat, stejně tak jako s případnými požadavky úřadů v jednotlivých státech. A to může pochopitelně zabrat mnoho času. Už i američtí zákonodárci si od Googlu vyžádali některé informace, týkající se fungování Google Glass.

Nejde ale jen o ochranu soukromí. Podle redaktorů The Wall Street Journal, kteří se setkání v Bruseli zúčastnili, mohou být za zpožděním i některé technické problémy. Software na rozpoznávání hlasu, který nyní funguje pouze v angličtině, má prý problém s akcenty lidí, kteří nejsou rodilými mluvčími. Pokud tomu tak ve skutečnosti opravdu je, musí se Google pokusit chybovost omezit už před samotným komerčním uvedením ve Spojených státech, protože i tam žije mnoho potenciálních zákazníků s cizím akcentem.

Google přiznává, že v současné době se v případě Google Glass soustředí hlavně na americký trh. Je jednoduše příliš brzy na to, říci, kdy budou Google Glass uvedeny na evropský trh. Nyní se zaměřujeme na rozšiřování testovacího programu ve Spojených státech, před spuštěním prodeje ve Spojených státech v příštím roce, uvedla tisková mluvčí firmy.

Zdroj: The Wall Street JournalMarketing Land

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.