Hlavní navigace

O pokutě pro Google rozhodne v Rusku soud. Mimosoudní dohoda nevyšla

Jan Beránek

Kauza kolem Androidu se v Rusku dostane až do soudní síně. Na jedné straně Google a na straně druhé tamní antimonopolní úřad.

Necelých sedm milionů dolarů by měl Google zaplatit za to, že podle ruského antimonopolního úřadu zneužívá svou pozici na trhu. Podle agentury Reuters se ale možná všechno ještě trochu protáhne, protože snaha o vyřešení kauzy bez soudu selhala. 

Ruskému ochránci hospodářské soutěže vadí, že Google předinstalovává do telefonů s Androidem své aplikace a tím znevýhodňuje služby tamního portálu Yandex. Rusové tvrdí, že mimosoudní vyrovnání bylo možné v případě, že Google uzná porušení zákona a zaplatí pokutu. 

„Hovory s Googlem ale nevedly nikam. Teď je to na soudu, aby za celým případem udělal tlustou čáru,“ cituje Reuters prohlášení šéfky odboru pro regulaci telekomunikací Jeleny Zaevové pro agenturu Interfax. 

Kauza vznikla, když si loni na postup Googlu Yandex u úřadů stěžoval. V Rusku drží telefony s Androidem přibližně 86 % trhu, a to už je možné považovat za hrozbu i přesto, že v jiných oblastech Yandex s Googlem spolupracuje. Podíl Yandexu ale letos poprvé klesl pod šedesát procent.

EBA_24.5.

Yandex zpochybňuje především otevřenost systému Android. „Výrobci zařízení s Androidem jsou v zajetí Google Play obchodu a uzavřených API,“ tvrdil loni Yandex na serveru Tech.eu. S tím souvisí i zbytek ekosystému služeb Googlu, a to včetně vyhledávání. Podle Yandexu je výrobcům zakazováno i předinstalovávat služby konkurentů americké firmy. 

Z podobných důvodů vede několik řízení s Googlem také Evropská komise – viz EK: Google proti konkurenci zneužívá vyhledávání i AdSense.

Našli jste v článku chybu?
17. 8. 2016 15:54
pupik (neregistrovaný)

Android si může každá firma nainstalovat připravit či upravit zdarma. Nikdo výrobce používat Google Play nenutí. Mohou si prostě vyrobit svůj telefon s androidem a nainstalovat si tam jiný obchod s aplikacemi. Je jich vícero.

Žádná firma nedělá nic zdarma. Google říká - android je zdarma, pokud ale chcete můj Google play, moje telemetrické služby, moje mapy atd.... tak platba je, že tam předinstalujete moje aplikace. Protože já mám zisk z reklamy a dat o uživatelích a moje aplikace mi umožní ta…

17. 8. 2016 14:58

To není teoretická oblast, ale praktická. Ty telefony na trhu bez Google Play, Google Chrome , Gmail atd... byly a jsou normálně dostupné!

Problém je v tom, že Yandex ztrácí obecně postavení a ani telefon čistý od Google apps by to nezachránil.

Proto chce změnit pravidla hry a Google omezovat, ideálně zakázat. Pokud nemůže té být lepší než "konkurence" tak konkurenci poškodíte. Jak prosté... ...a to ještě drby hovoří o tom že prostě chtějí Google jako zahraniční firmě jen zatopit. Zapomínáte n…