Hlavní navigace

Google čekají trable v Rusku. Yandex si stěžuje antimonopolní­mu úřadu

Jan Beránek

Největšímu ruskému portálu a vyhledávači vadí operační systém Android. Kvůli němu mu totiž klesá podíl na ruském trhu vyhledávání.

A zase ten Google. Americká firma přebrala štafetu Microsoftu a teď se pravděpodobně kromě bruselských úředníků zblízka pozná i s ruskými regulátory trhu. Yandex už podal stížnost k ruskému antimonopolnímu úřadu FAS a očekává brzké otevření kauzy. Informoval o tom server Tech.eu

Yandex zpochybňuje především otevřenost systému Android. Výrobci zařízení s Androidem jsou v zajetí Google Play obchodu a uzavřených API, tvrdí Yandex na Tech.eu. S tím souvisí i zbytek ekosystému služeb Googlu, a to včetně vyhledávání. Podle Yandexu je výrobcům zakazováno i předinstalovávat služby konkurentů americké firmy. 

Ruský vyhledávač se ohání zkušenostmi svých partnerských firem Prestigio, Fly a Explay, kterým prý Google zatrhl předinstalovat do nových mobilů služby Yandexu. “ Výrobci by měli mít možnost vybrat vyhledávač pro své zařízení a stejně tak by měli rozhodovat i o aplikacích, se kterými je chtějí dodávat," tvrdí Yandex. 

V Rusku tvoří androidové telefony přibližně 86 % trhu, a to už je možné považovat za hrozbu i přesto, že v jiných oblastech Yandex s Googlem spolupracuje. Podíl Yandexu ale letos poprvé klesl pod šedesát procent. 

Google se tak dostává pod palbu ze dvou velkých trhů a ve hře je i možnost, že na starém kontinentu bude muset oddělit Android od svých ostatních služeb jako třeba právě vyhledávání, mapy nebo Gmail. Jeho obrana spočívá ve svobodě volby. Pokud jde o platformu Android, můžeme říct, že uživatelé mají vždy na výběr, kterou aplikaci a službu budou používat v zařízeních s Androidem, tvrdí první prohlášení ruského zastoupení firmy.

Marcom

Nová vlna amerických firem nemá v Evropě lehkou pozici. Ačkoliv tu rychle rostou, musí stále bojovat s regulací. Google vede hned několik sporů s Evropskou komisí a pod tlakem je i v jednotlivých zemích. 

Ve Španělsku na konci roku zavedli třeba „daň z Googlu“ respektive daň pro agregátory zpráv, které musí platit vydavatelům za použití jejich obsahu. Cílem je především Google News a Google tam službu zavřel. Velkým tématem loňského roku bylo i „právo na zapomnění“ nebo spor s vydavateli ohledně monopolního jednání v oblasti internetové reklamy, kdy Mathias Döpfner, šéf německého vydavatelství Axel Springer, označil firmu za virus

Našli jste v článku chybu?
19. 2. 2015 18:48
Jirka (neregistrovaný)

A co vás na tom Honzo baví? Vždyť přece nic nenutí výrobce používat daný OS, pokud se mu nelíbí podmínky použití. Může použít jiný, kde jsou podmínky, které vyhovují, nebo si napsat svůj vlastní.

V čem je problém?

19. 2. 2015 16:46
Jirka (neregistrovaný)

Výrobce mobilu si může zvolit takový systém, který nemá tato omezení, nebo si vyvinout vlastní operační systém.. Co mu v tom brání?