Hlavní navigace

Google Music: hudební sklad bez bonusů

15. 8. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Služba Google Music patří k těm, o kterých se hodně mluví a píše ještě před jejich oficiálním představením. Nyní ale běží již několik týdnů, a tak se na ni můžeme blíže podívat na základě reálných uživatelských zkušeností. Jak Google zvládl svou dlouho očekávanou hudebně-cloudovou službu?

Než se blíže podíváme na samotnou službu Google Music, je vhodné připomenout si situaci, za jaké byla spuštěna. Tři velcí internetoví hráči se zajímali o hudební cloudovou službu: Amazon, Apple a Google. Z pomyslné startovací pistole vystřelil Amazon, který letos v březnu uvedl duo služeb Cloud Drive a Cloud Player, které propojil se svou službou Amazon MP3 pro online prodej hudby.

Amazon nečekal se spuštěním svého hudebního cloudu na výsledek složitých jednání se zástupci nahrávacího průmyslu, kteří mají pocit, že uložení hudby do cloudu vyžaduje nové speciální dohody a licence. Prvenství vyměnil za reálné riziko žalob nahrávacích společností, kterým dlouhodobě činí problém držet krok s reálným vývojem na technologickém poli.

I když si možná Amazon sám na sebe ušil bič, zatlačil na konkurenční společnosti Apple a Google, které si nemohly dovolit dlouho vyčkávat se spuštěním svých hudebních cloudových služeb. Odpovědi na Cloud Drive & Cloud Player na sebe nenechaly dlouho čekat. V květnu Google spustil svou cloudovou službu Google Music a v červnu pak Apple uvedl svůj dlouho očekávaný iCloud.

Apple neomezuje iCloud jen na úložiště hudby. Má širší záběr

Apple tedy přišel na trh jako poslední, ale oběma hlavním konkurentům vypálil rybník dohodami s hudebním průmyslem.Vyhnul se tak riziku žalob a mohl nabídnout hudební cloudovou službu bez omezení, která by preventivně diktovali firemní právníci. Google se nevydal cestou Applu nebo Amazonu. Zvolil prostřední cestu: bez dohod s nahrávacími společnostmi, ale i bez jejich dráždění bosou nohou, což bohužel tvůrcům Google Music viditelně svázalo ruce.

Google Music hudbu ukládá, neprodává

Google Music je zatím oficiálně k dispozici jen americkým uživatelům, ovšem s pozvánkou se ke službě dá přistupovat i z jiných zemí včetně té naší. Google Music zatím běží v betaverzi a probíhá poloveřejné testování. Nového uživatele musí pozvat někdo z těch stávajících, přičemž počet pozvánek je velmi limitovaný. Vyplatí se tedy shánět pozvánku? Posuďte sami.

Google Music je v současné podobě úložištěm pro hudbu, kterou si pak uživatel může přehrávat z libovolného počítače nebo chytrého mobilu kdekoliv s přístupem na Internet. Google Music oproti konkurenci zatím chybí jedna klíčová složka: propojení s hudebním obchodem. Amazon Cloud Player má Amazon MP3, Apple iCloud má iTunes Store, Google Music nemá nic (kromě hledání v obchodech přes vyhledávač Google).

Hudební úložiště je tak nutné naplnit hudbou, kterou jste si již dříve někdy a nějak pořídili a máte ji v digitální podobě ve svém počítači. Ke zkopírování hudby z počítače do úložiště slouží jednoduchý program Music Manager, který je oficiálně k dispozici nejen pro Windows Vista a Windows 7, ale i stále hojně používaná Windows XP (připomeňme si, že iCloud už Windows XP nepodporuje). Google Music podporuje též Linux a Mac OS X.

K nahrávání hudby do úložiště Google Music je nutné použít speciální utilitu Music Manager. Podporuje i Windows XP.

Music Manager umožňuje nahrát do úložiště kompletní hudební sbírku zorganizovanou v programech iTunes Player nebo Windows Media Player. Jiné přehrávače momentálně nepodporuje, ale ještě je možné nahrát hudbu přímo z pevného disku bez nutnosti spolupráce s přehrávačem. Této možnosti mohou využít uživatele nepodporovaných přehrávačů jako Winamp, Foobar nebo třeba Media Monkey a mnohé další.

Prostor pro 20 000 skladeb bez zvláštního kouzla

Nahrát lze až 20 000 skladeb (jeden soubor může mít maximálně 150 MB) a rozšíření kapacity za poplatek momentálně není nabízeno. To je velice pravděpodobně jen dočasný jev, protože u ostatních služeb Googlu je možné pronajmout si na jeho serverech více místa za nějaký ten menší poplatek. Ať už jde o Gmail nebo Picasa Web Albums.

Music Manager umí zpracovat všechny běžně používané hudební formáty (bez DRM), ovšem se dvěma výjimkami. OGG Vorbis podporuje pouze pod Linuxem a Windows Media Audio zase jen pod MS Windows. FLAC pak převádí na MP3 (320 kbit/s). Po prvotním uploadu hudby dovede Music Manager průběžně sledovat hudbu na daném počítači a nově přidané kousky obratem nahrávat do Google Music.

Jakmile jste si Google Music nakrmili vlastními soubory s hudbou, můžete se pustit do průzkumu velice jednoduchého webového rozhraní. To oficiálně podporuje Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome nebo Apple Safari (Opera oficiálně podporována není, což je pro Google typické). Nutný je též nainstalovaný Flash Player. I když Google hodně rád mluví o růžové budoucnosti webových aplikací s HTML 5, tentokrát pragmaticky vsadil na Flash.

Pokud nemáte iD3 značky vyplněné vzorně bez jediné chybičky, vznikne vám v Google Music pořádný zmatek.

V Google Music se hudba roztřídí podle ID3 tagů. Pokud máte hudbu bez ID3 značek, zapomeňte na nějaké pohodlné třídění. Google Music si momentálně neumí sáhnout do některé z databází jako je FreeDB nebo Music Brainz a pokusit se značky doplnit automaticky například podle názvů souborů. Ovšem ani s poctivě zadanými ID3 značkami nemáte vyhráno. 

Google Music zatím komolí českou diakritiku, takže pokud vám vadí občas nějaký ten nesmyslný znak ve jméně interpreta, alba nebo skladby, budete si muset názvy s českou diakritikou ručně upravit ve webovém rozhraní služby. To lze zatím omluvit, když uvážíme, že služba je provozována jenom v angličtině pro americké uživatele.

Import ID3 značek s českou diakritikou dělá Google Music zatím velké potíže. A to pak komplikuje vyhledávání.

Lehkým zklamáním je, že Google Music při třídění hudby neprojevuje žádnou inteligenci. Pokud jste zvyklí, že třeba Last.fm umí správně rozpoznat i špatně značenou hudbu (např. ví, že Kabat má být Kabát), tak vás v tomto ohledu Google Music zklame. Je tedy dobré mít ID3 značky v naprostém pořádku ještě před uploadem hudby, jinak budeme mít v Google Music pořádný zmatek.

Google Music umožňuje procházet hudební knihovnu podle jména interpretů, jména alb nebo hudebního žánru a nabízí možnost prohledávání knihovny. V tomto ohledu se neliší od současných desktopových přehrávačů. Podporuje i uživatelské hodnocení hudby (jednotlivé skladby můžete označovat palcem dolů nebo palcem nahoru). Hudbu z Google Music si můžete přehrát přímo ve webovém prohlížeči na libovolném počítači s přístupem na Internet, kde se přihlásíte.

Oblíbené skladby si můžete označit palcem nahoru, neoblíbené pak palcem dolů (kdo by si ale ukládal neoblíbené skladby?)

K dispozici jsou základní funkce pro přehrávání (pozastavení přehrávání, skok na předchozí nebo další skladbu, ovládání hlasitosti, možnost náhodně přeskakovat skladby nebo je hrát ve smyčce). Google Music umí také pracovat s playlisty, ovšem nepodporuje jejich samostatný import, což je trochu škoda (lze je přenést pouze s knihovnou z podporovaného přehrávače). Pokud už máte na počítači propracované playlisty, v Google Music si je budete muset vytvořit znovu.Nelze vzít soubor s playlistem a importovat ho.

Vedle přehrávání uskladněné hudby na počítači skrze webový prohlížeč je možné hudbu poslouchat také na cestách. Google momentálně nabízí přehrávací aplikaci pro chytré mobily vybavené systémem Android 2.2 nebo vyšším. Pro jiné platformy Google zatím nemá aplikace, ale podle zpráv od uživatelů webová verze Google Music běží i v mobilním Safari (nezkoušel jsem).

Cloud23

Velká očekávání zůstávají nenaplněna

Google Music lze hodnotit jako datový sklad pro hudbu se základními funkcemi, které byste od podobné služby očekávali. Nepřichází však s ničím opravdu revolučním, u čeho by údivem hrozilo vysazení čelisti. Chybí funkce, které by zvyšovaly uživatelský prožitek. Wow efekt se zkrátka nekoná. Očekávání od Google Music byla všeobecně velká, a zatím naplněna nebyla.

Webový přehrávač Google Music je velmi jednoduchý, ale žádná ze základních funkcí mu nechybí.

Pokud však hledáte službu, se kterou byste si jednoduše mohli přehrávat svou hudbu na libovolném počítači, můžete se směle pustit do shánění pozvánky. Svůj základní účel Google Music plní. Hudbu uskladní a přehraje velice jednoduše, ale Amazon a Apple z této konkurenční služby rozhodně těžké spaní mít nemusí. Dokud Google nezačne prodávat hudbu. Pak by Google Music dostala úplně nový rozměr.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).