Hlavní navigace

Google může přijít o licenci, znamenalo by to definitivní odchod z Číny

1. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Od začátku roku jsou vztahy mezi Čínou a Google napjaté. Firma tento týden udělala vstřícný krok vůči vládě, když přestala čínské uživatele automaticky přesměrovávat na hongkongskou stránku. Potřebuje totiž prodloužit licenci bez které nemůže v Číně fungovat žádný komerční web. Výsledky vyhledávání ale odmítá cenzurovat i nadále. Současná situace hraje do karet režimu loajálnímu vyhledávači Baidu.

Konflikt mezi čínskou vládou a společností Google má další pokračování. Když se v lednu letošního roku, v reakci na odhalené hackerské útoky na e-mailové účty čínských disidentů a ochránců lidských práv, Google rozhodl přestat cenzurovat výsledky vyhledávání bylo zřejmé, že takový přístup nebude čínská vláda ochotna akceptovat. David Drummon, vedoucího právního oddělení Google, tehdy prohlásil, že firma bude s čínskou vládou jednat a hledat takové řešení, které by umožnilo Google provozovat necenzurované vyhledávání v souladu s čínskými zákony.

Naznačil zároveň, že pokud se firma s čínskými komunisty nedohodne, je připravena v krajním případě z čínského trhu odejít. O dva měsíce později byl Google zase o krůček blíže k uzavření tamní pobočky. Rozhodl se zrušit čínskou mutaci svého vyhledávače a všechny uživatele, kteří zavítají na Google.cn automaticky přesměrovat na jeho hongkongskou (necenzurovanou­) verzi.

S Čínou se nevyjednává, s Čínou se obchoduje

Sergej Brin, jeden ze zakladatelů Google, se nechal v té době slyšet, že není možné se s čínskou stranou dohodnout v rozmezí týdnů a podle Brina budou jednání o cenzuře trvat minimálně rok i dva. Pak teprve je možné čekat nějaké reálné výsledky.

První oficiální dokument o Internetu, který čínská vláda nedávno zveřejnila, ale dává tušit, že Brin je příliš velký optimista. Podle tohoto dokumentu prý totiž Čína už dnes garantuje všem svým občanům svobodu slova na Internetu. Zároveň ale dohlíží na to, aby se na něm neobjevoval „závadný“ obsah, jehož definice je stejně tak široká, jako vágní.

Představa, že čínští politici změní na cenzuru Internetu názor po jednání se zástupci firmy, byť velikosti Google, je velmi naivní. Navíc je potřeba si uvědomit, že ten, kdo má v této situaci co nabídnout, je čínská vláda a nikoliv Google. Jinými slovy, pokud chce Google i v budoucnu ujídat z neustále kynoucího čínského koláče svůj díl, bude muset přistoupit na čínské podmínky tak, jak to ostatně dělal čtyři roky, až do poloviny ledna.

Google ustupuje, nechce přijít o licenci

Tři měsíce přesměrovával Google čínské uživatele do Hong Kongu. Šikovně se tak vyhnul čínskému požadavku na „dodržování tamních zákonů“ neboli filtrování výsledků vyhledávání. Hong Kong je totiž stále administrativně samostatné území s vlastními zákony a jeho představitelé cenzuře Internetu neholdují. Bylo ale jen otázkou času, než čínská vláda najde způsob, jak neposlušný Google umravnit.

Je velmi pravděpodobné, že Čína přístup na hongkongský vyhledávač čas od času blokovala. Nebyl by to první případ. Do hledáčku čínských cenzorů už se v minulosti dostaly například Youtube, Blogger, Twitter, Facebook a další služby, na kterých se mohl objevit „závadný“ obsah.

Nyní má ale v Čína ruce daleko větší trumf. Nemusí totiž prodloužit Google licenci internetového provozovatele obsahu, bez které nemůže žádná čínská komerční webová stránka fungovat. Přestože tato licence vyprší Google až v příštím roce, musí být každoročně obnovována. Tento týden tak má čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií rozhodnout, zdali licenci prodlouží či nikoliv. Google o ní evidentně přijít nechce a tak se snaží čínskou vládu příliš neprovokovat. Přestal automaticky přesměrovávat uživatele na hongkongský web, což byla věc, na kterou si čínské vedení nejvíce stěžovalo.

Google.cn

Google.cn.

Někteří komentátoři tento krok označují za poslední zoufalý pokus Google zachránit svoje aktivity v oblasti vyhledávání na největším internetovém trhu světa. Ve skutečnosti ale Google ustoupil jen částečně, neposílá Čínany na hongkongskou lokalizaci automaticky, ale udělal z Google.cn jeden velký odkaz na Google.com.hk. Zdali bude toto řešení dostačující, se dozvíme už brzy. Podle událostí posledních dnů a hodin, ale čínský režim ztrácí s Google trpělivost. Část uživatelů se na Google v Číně vůbec nedostane a ti co mají štěstí, zase nemohou využívat funkci našeptávače. Možná si jen čínská vláda testuje, jaké nálady ve společnosti by vyvolalo úplné zablokování hongkongské URL.

Pokud by nakonec čínská vláda licenci neobnovila, mohl by stejný osud potkat i další služby. Brzy mohou podobné hrozbě čelit Google Maps. Čína totiž nedávno oznámila nové požadavky na společnosti, které provozují online mapy. Zveřejnila též předběžný seznam provozovatelů, kteří pravděpodobně získají nové licence a ačkoliv výčet obsahoval více než dvě desítky firem, Google mezi nimi vůbec nebyl.

Předem připravený scénář?

Stále je ale ve hře i varianta, že se Google už před časem rozhodl z Číny stáhnout a události posledních měsíců jsou jen hrou pro média, která má ukázat uživatelům z Evropy a Severní Ameriky, že se Google hlásí k morální a etické zodpovědnosti a nadřazuje ji svým ekonomickým zájmům. To by mu mohlo na těchto trzích zvýšit popularitu.

Na druhou stranu si ale lidé v Google velmi dobře uvědomují potenciál čínského trhu, bez něhož by Google v budoucnu jen těžko dosáhl výraznějšího růstu. Nejde totiž přece jen o vyhledávač, ale i o další služby a zejména produkty (mobilní operační systém Android), kterým by se díky různým obstrukcím ze strany vlády mohla zkomplikovat cesta na ohromný čínský trh.

Cenzuru financují i Američané

Pokud se ale Google rozhodl opravdu bojovat proti cenzuře, není jeho protivníkem pouze čínská vláda. Ta protežuje jedničku na místním trhu, vyhledávač Baidu, který s vládou úzce spolupracuje v oblasti monitorování chování uživatelů na Internetu a cenzurování obsahu. Podle Rebeky MacKinnon z organizace Global Voices Online to byli američtí investoři, kteří zainvestovali rozjezd firmy a drží v ní dosud významný podíl.

Cloud23

Čínská vláda se v současné době snaží rozšířit pravomoc cenzurovat Internet na soukromý sektor, resp. hledá spojence, kteří ji v těchto aktivitách podpoří. Právě Baidu je v tomto procesu pro Čínu klíčovým spojencem. Pokud by Google nakonec z Číny v oblasti online služeb opravdu odešel, neznamenalo by to jen přiznání vlastního neúspěchu, ale také opuštění perspektivního trhu.

Bezpochyby by to znamenalo další posílení Baidu, které mimochodem ode dneška začíná najímat americké programátory. Pokud se Baidu podaří drtivě ovládnout čínský trh, povede to k ještě větší cenzuře Internetu. Doufejme jen, že ji Čína nezačne masově vyvážet, tak jako jiné produkty.

Existuje v Česku cenzura Internetu?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).