Hlavní navigace

Hudba z Google Play s reklamou a zdarma, zatím však jen v USA

24. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Google
Jen pár dní zbývá do startu Apple Music. Google proto rozjel náborovou akci a nabízí svou streamovanou hudbu zdarma.

Společnost Google se snaží předběhnout Apple Music — takovým dojmem působí včerejší spuštění bezplatné podoby Google Play Music, internetové hudební služby.

Pro nás je zajímavé jen z pohledu celkového vývoje hudebního streamingu. Bezplatná Google Play Music je totiž dostupná „nejprve“ jen ve Spojených státech; Google přitom nenaznačuje, v jakém výhledu se hodlá vydat i do jiných zemí. Není to ovšem jen na jeho rozhodnutí, takováto služba vyžaduje patřičné licenční smlouvy.

Oproti tomu spuštění Apple Music bylo ohlášeno na 30. 6. pro stovku zemí současně. Apple však nechystá časově neomezenou bezplatnou možnost, zdarma půjde jeho službu zkoušet po tři měsíce.

Google doufá, že bezplatnou službou naláká více lidí na předplatné. Zatím se na poli hudebního streamingu totiž nechlubí úspěchy — kupříkladu nesděluje počet předplatitelů, jen tvrdí, že loni se jejich počet „více než zdvojnásobil“.

A zatímco Apple slibuje aplikaci pro Android až „na podzim“ — nejprve bude mít mobilní aplikaci pouze pro iOS —, Google ohlásil, že aplikace jak pro Android, tak pro iOS budou „v tomto týdnu“.

ebf - tip do článku - debata

Bezplatná Google Play Music vkládá mezi skladby reklamu a umožňuje jen přímé přehrávání z internetu, nikoli skladby ukládat. Drží se i jiných obvyklých omezení — například jen šestkrát do hodiny lze přeskočit to, co poslouchat nechcete.

Google si netroufl umožnit bezplatné přehrávání čehokoli na vyžádání, jako to dovoluje Spotify nebo Deezer; u Googlu je neplatící omezen na sestavené playlisty a tematické stanice, zato však dostane streaming v kvalitě až 320 kb/s, jež je u Spotify nebo Deezeru vyhrazena pouze pro předplatitele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).