Hlavní navigace

Google prý platí, aby AdBlock Plus neblokoval jeho reklamy

Martin Vyleťal

Rakouský týdeník Horizont tvrdí, že Google a další firmy platí tvůrcům AdBlock Plus, aby se jejich reklamy dostaly na bílou listinu a zobrazovaly se uživatelům.

Podle online verze rakouského týdeníku Horizont spolupracuje Google se společností Eyeo GmbH, která stojí za open source projektem AdBlock Plus. Ten funguje jako rozšíření do internetových prohlížečů a umožňuje blokovat zobrazování reklamy.

Nejen Google, ale i další společnosti prý firmě Eyeo platí za to, aby AdBlock Plus jejich reklamy neblokoval. Eyeo prezentuje AdBlock Plus jako nástroj, díky kterému je možné blokovat nechtěnou reklamu. Nicméně přiznává, že některé reklamy, které jsou označeny jako akceptovatelné, AdBlock Plus standardně neblokuje. Finální rozhodnutí o tom, zdali je reklama akceptovatelná, je prý na otevřené komunitě čítající 27 tisíc uživatelů. 

Z informací na webu Eyeo vyplývá, že na tzv. bílou listinu (white list) se mohou malé weby dostat bezplatně, velké firmy pak za to musí platit. Zdali je jedním z platících i Google a jak velkou částku firmě Eyeo odvádí, není zřejmé. Na naše otázky ani na otázky zahraničních webů zatím Google nereagoval.

Podle zástupců Eyeo čtyřem pětinám všech uživatelů AdBlock Plus „akceptovatelné reklamy“ nevadí. Představují prý férovou rovnováhu mezi jejich zájmy a zájmy majitelů webů a vydavatelů. Připomínají také, že zobrazování „akceptovatelných reklam“ lze zakázat v nastavení programu.

Zdroj: Horizont.at

Marcom

Aktualizace, 9.7.2013, 17:45

Oficiální vyjádření společnosti Google:

Adblock Plus oznámil, že reklamy ve vyhledávači a sponzorované odkazy na Googlu i stránkách v rámci reklamní sítě AdSense pro vyhledávání byly kvalifikovány a přidány na seznam akceptovatelných reklam. Kromě toho zmíněný seznam už obsahuje řadu partnerů z AdSense pro vyhledávání, stejně jako reklamy na stránkách Amazon, Reddit nebo Yandex.

Našli jste v článku chybu?
9. 7. 2013 22:14
JKL (neregistrovaný)

To není "parazitismus", PC je majetkem uživatele a může si s ním dělat úplně cokoliv mu je libo... A nikdo cizí nemá právo chtít požadovat jaké informace ten PC bude nebo nebude načítat nebo zobrazovat.

AdBlock a podobné doplňky nebo software dělají prostě jen to, že načtou pouze to, co uživatele zajímá a zbytek kódu nenačtou nebo nezpracují.

To byste rovnou mohl nadávat všem divákům TV (já třeba TV doma nemám :-)), že při sledování pořadu jdou v době reklamy na WC, nachystat si jídlo, napsat …

11. 7. 2013 8:14
Zen (neregistrovaný)

"Hlavní příjem by měl být dobrovolný od dárců."

No nazdar! Pak je asi zbytecne dal diskutovat. Prinejmensim do te doby, nez sam XXld pujde prikladem a jeho [viz citat]