Hlavní navigace

Google se v Česku pouští do prodeje e-knih, zatím nabízí jen cizojazyčnou literaturu

18. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma začala na tuzemském trhu v Google Play oficiálně prodávat elektronické knihy. Ty v češtině byste ale v nabídce hledali marně.

Distributoři elektronických knih se již brzy budou muset na českém trhu potýkat s dalším konkurentem. Společnost Google totiž oznámila, že v Česku oficiálně spouští prodej e-knih prostřednictvím Google Play. Alespoň prozatím mohou být ještě v klidu, protože Google nemá v nabídce žádnou e-knihu českého nakladatelství. Tato situace ale podle všeho nebude trvat příliš dlouho. Některá tuzemská nakladatelství totiž už o nový distribuční kanál projevila zájem.

Google jedná například s nakladatestvím Grada Publishing, které patří mezi největší nakladatelství odborné literatury nejen v Česku, ale i na sousedním slovenském trhu. Podle předsedy představenstva firmy Romana Svitáka chce Grada na Google Play, resp. Knihy Google Play, nabídnout celý svůj sortiment e-knih, který v současné době čítá na dva tisíce titulů.

Jak rychle se elektronické knihy Grady a případně dalších tuzemských nakladatelů na Google Play objeví, není zřejmé. Představitelé Google pouze uvedli, že se těší na spolupráci s českými nakladateli a že nabídka titulů bude postupně obohacena také o knihy v češtině. Nakladatelství, která mají zájem prodávat e-knihy prostřednictvím Knihy Google Play se mohou obrátit na Phillipa Colombeta (colombet@google.com).

E-knihy je možné zakoupit přímo na webové stránce https://play.google.com/store/books nebo prostřednictvím mobilní aplikace, určené nejen pro operační systém Android, ale i pro konkurenční iOS. Aplikace funguje jako čtečka a díky automatické synchronizaci se uživatel může vrátit k rozečtenému titulu na jakémkoliv zařízení, které využívá.

MM video tip

Knihy mohou uživatelé číst i ve webovém prohlížeči s povoleným JavaScriptem, ale také na vybraných čtečkách e-knih například od společnosti Sony či Barnes & Noble. Na květnové konferenci Google I/O, byl Knihy Google Play rozšířen o možnost nahrávání vlastních e-knih. Uživatel tak má možnost si na servery Googlu nahrát až tisíc e-knih ve formátu ePUB či PDF.

Loni se v Česku prodalo necelých 200 tisíc e-knih. Mezi největší prodejce patří eReading.cz, Kosmas.cz, Palmknihy.cz a Wooky. Na trhu působí i řada menších prodejců a některá nakladateství prodávají také napřímo přes iBookstore, obchod, který provozuje Apple.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.