Hlavní navigace

Google se v Česku pouští do prodeje e-knih, zatím nabízí jen cizojazyčnou literaturu

18. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma začala na tuzemském trhu v Google Play oficiálně prodávat elektronické knihy. Ty v češtině byste ale v nabídce hledali marně.

Distributoři elektronických knih se již brzy budou muset na českém trhu potýkat s dalším konkurentem. Společnost Google totiž oznámila, že v Česku oficiálně spouští prodej e-knih prostřednictvím Google Play. Alespoň prozatím mohou být ještě v klidu, protože Google nemá v nabídce žádnou e-knihu českého nakladatelství. Tato situace ale podle všeho nebude trvat příliš dlouho. Některá tuzemská nakladatelství totiž už o nový distribuční kanál projevila zájem.

Google jedná například s nakladatestvím Grada Publishing, které patří mezi největší nakladatelství odborné literatury nejen v Česku, ale i na sousedním slovenském trhu. Podle předsedy představenstva firmy Romana Svitáka chce Grada na Google Play, resp. Knihy Google Play, nabídnout celý svůj sortiment e-knih, který v současné době čítá na dva tisíce titulů.

Jak rychle se elektronické knihy Grady a případně dalších tuzemských nakladatelů na Google Play objeví, není zřejmé. Představitelé Google pouze uvedli, že se těší na spolupráci s českými nakladateli a že nabídka titulů bude postupně obohacena také o knihy v češtině. Nakladatelství, která mají zájem prodávat e-knihy prostřednictvím Knihy Google Play se mohou obrátit na Phillipa Colombeta (colombet@google.com).

E-knihy je možné zakoupit přímo na webové stránce https://play.google.com/store/books nebo prostřednictvím mobilní aplikace, určené nejen pro operační systém Android, ale i pro konkurenční iOS. Aplikace funguje jako čtečka a díky automatické synchronizaci se uživatel může vrátit k rozečtenému titulu na jakémkoliv zařízení, které využívá.

Content tip EARLY

Knihy mohou uživatelé číst i ve webovém prohlížeči s povoleným JavaScriptem, ale také na vybraných čtečkách e-knih například od společnosti Sony či Barnes & Noble. Na květnové konferenci Google I/O, byl Knihy Google Play rozšířen o možnost nahrávání vlastních e-knih. Uživatel tak má možnost si na servery Googlu nahrát až tisíc e-knih ve formátu ePUB či PDF.

Loni se v Česku prodalo necelých 200 tisíc e-knih. Mezi největší prodejce patří eReading.cz, Kosmas.cz, Palmknihy.cz a Wooky. Na trhu působí i řada menších prodejců a některá nakladateství prodávají také napřímo přes iBookstore, obchod, který provozuje Apple.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).