
Ilustrace: Nenad Vitas
Cílem celého projektu by mělo být vytvořit příjemné prostředí pro všechny, komu současný Internet připadne příliš rychlý a bláznivý. Měl by být sourozencem Google Scholar či Google Zprávy. Tedy vyhledávačem s určitou specifickou vlastností.
Být takovou želvou Internetu nemusí být vůbec neobvyklé, vzhledem k tomu, že se naším Internetem nese zaklínadlo jménem FUP. I když se zdá, že se na lepší časy blýská. A kdo že by mohl takový vyhledávač ocenit tedy nejvíce? Podle Google každý, kdo se považuje za pohodáře.
A býti pohodářem není zas tak špatná image. V českých zemích, neodmyslitelně spjatých se švejkovskou povahou, dokonce zřejmě velice populární a žádaná. Naše oblíbené výlety za lovením ryb či posezení v hospůdce by tak mohl doplnit i stylový vyhledávač.
V době, o které se mluví jako o uspěchané, se stále rychlejšími počítači a automobily, s tlakem na výkon, by se nový vyhledávač jevil jako zajímavý krok proti proudu, vykročení ze stereotypu či jako revolta.
Želví vyhledávač by se mohl stát trumfem v zemích, které tradičně na rychlost a spěch příliš nejsou a upřednostňují rozvážný a poklidný život. Z tohoto pohledu by by se jednalo o zajímavý marketingový počin zaměřený především na některé státy africké či země jižní a jihovýchodní Asie. Google tak zřejmě pochopil, že současný „vyspělý“ trh je již nasycen a vydal se cestou originální invence.
Své zastánce by pak jistě mohl najít také mezi umělci, kteří by ocenili výtvarné kreace i hodnotné eseje. Nový přístup k uživateli si jistě vyžádá nemalé úsilí programátorů a vývojářů, kteří se tak budou muset soustředit na nové metody zpracování jazyka.
Celý koncept Google Turtle by tedy vypadal velice zajímavě, pokud by se nejednalo jen o aprílový žert, který české zastoupení Google uvedlo na svém blogu. Jako vtip je jistě mimořádně dobrý, ale ruku na srdce, neuvítali bychom něco podobného i ve skutečnosti?