Hlavní navigace

Google Turtle

Michal Černý

Internetový gigant na svém blogu oznámil spuštění nového vyhledávače pro „pohodáře“. Ten má pracovat stejně jako obyčejný Google, jen mnohem pomaleji. Navíc ale vykreslí ke každé z nalezených stránek impresionistický obraz a ještě napíše krátký esej.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Cílem celého projektu by mělo být vytvořit příjemné prostředí pro všechny, komu současný Internet připadne příliš rychlý a bláznivý. Měl by být sourozencem Google Scholar či Google Zprávy. Tedy vyhledávačem s určitou specifickou vlastností.

Být takovou želvou Internetu nemusí být vůbec neobvyklé, vzhledem k tomu, že se naším Internetem nese zaklínadlo jménem FUP. I když se zdá, že se na lepší časy blýská. A kdo že by mohl takový vyhledávač ocenit tedy nejvíce? Podle Google každý, kdo se považuje za pohodáře.

A býti pohodářem není zas tak špatná image. V českých zemích, neodmyslitelně spjatých se švejkovskou povahou, dokonce zřejmě velice populární a žádaná. Naše oblíbené výlety za lovením ryb či posezení v hospůdce by tak mohl doplnit i stylový vyhledávač.

V době, o které se mluví jako o uspěchané, se stále rychlejšími počítači a automobily, s tlakem na výkon, by se nový vyhledávač jevil jako zajímavý krok proti proudu, vykročení ze stereotypu či jako revolta.

Želví vyhledávač by se mohl stát trumfem v zemích, které tradičně na rychlost a spěch příliš nejsou a upřednostňují rozvážný a poklidný život. Z tohoto pohledu by by se jednalo o zajímavý marketingový počin zaměřený především na některé státy africké či země jižní a jihovýchodní Asie. Google tak zřejmě pochopil, že současný „vyspělý“ trh je již nasycen a vydal se cestou originální invence.

KL19

Své zastánce by pak jistě mohl najít také mezi umělci, kteří by ocenili výtvarné kreace i hodnotné eseje. Nový přístup k uživateli si jistě vyžádá nemalé úsilí programátorů a vývojářů, kteří se tak budou muset soustředit na nové metody zpracování jazyka.

Celý koncept Google Turtle by tedy vypadal velice zajímavě, pokud by se nejednalo jen o aprílový žert, který české zastoupení Google uvedlo na svém blogu. Jako vtip je jistě mimořádně dobrý, ale ruku na srdce, neuvítali bychom něco podobného i ve skutečnosti?