Hlavní navigace

Google ukázal svá samořídící auta. Nebudou mít brzdu ani volant

28. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sergei Brin představil na Code Conference prototyp svého auta, které nepotřebuje řidiče. Toho by měl v budoucnosti nahradit software.

Jestliže teď se taxikáři bouří proti nástupu černých vozů Uberu, tak možná ještě netuší, co na ně chystá Google. Jeho samořídící auta totiž nemají volant ani brzdy a tím pádem se obejdou i bez zkušeného řidiče. 

Podle Googlu by měla být vozítka velmi jednoduchá a to i na ovládání. K ovládání bude stačit jedno červené tlačítko. 

Podle serveru The Next Web se Google zaměřuje hlavně na bezpečnost. Auta tak jsou vybavena senzory, které řeší problémy mrtvého úhlu a mohou rozeznat objekty ve vzdálenosti několika set metrů ve všech směrech. Jak bude auto řešit případné krizové situace, když půjde o život, se zatím neví. 

Nový prototyp nebude pro fanoušky rychlé jízdy – ta je totiž omezena na necelých padesát kilometrů v hodině.

Vnitřní vybavení je jednoduché. Dvě sedačky, bezpečnostní pásy, tlačítko na start a zastavení a displej, který ukazuje průběh jízdy na mapě. 

ICTZ23

Google chce postavit stovku prototypů a pilotní program pak poběží v Kalifornii. „Chceme získat zkušenosti a pokud se to povede tak, jak doufáme, tak bychom rádi ve spolupráci s partnery přivedli tuto technologii na svět,“ tvrdí firma. 

Jací partneři by o novinku mohli mít zájem, je nasnadě. Uber a podobné taxislužby, rozvozové služby, ale třeba i samotné metropole, které aktuálně řeší problém s auty, a ke slovu tak přichází služby typu carsharing. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.