Hlavní navigace

Google ukázal svá samořídící auta. Nebudou mít brzdu ani volant

Jan Beránek

Sergei Brin představil na Code Conference prototyp svého auta, které nepotřebuje řidiče. Toho by měl v budoucnosti nahradit software.

Jestliže teď se taxikáři bouří proti nástupu černých vozů Uberu, tak možná ještě netuší, co na ně chystá Google. Jeho samořídící auta totiž nemají volant ani brzdy a tím pádem se obejdou i bez zkušeného řidiče. 

Podle Googlu by měla být vozítka velmi jednoduchá a to i na ovládání. K ovládání bude stačit jedno červené tlačítko. 

Podle serveru The Next Web se Google zaměřuje hlavně na bezpečnost. Auta tak jsou vybavena senzory, které řeší problémy mrtvého úhlu a mohou rozeznat objekty ve vzdálenosti několika set metrů ve všech směrech. Jak bude auto řešit případné krizové situace, když půjde o život, se zatím neví. 

Nový prototyp nebude pro fanoušky rychlé jízdy – ta je totiž omezena na necelých padesát kilometrů v hodině.

Vnitřní vybavení je jednoduché. Dvě sedačky, bezpečnostní pásy, tlačítko na start a zastavení a displej, který ukazuje průběh jízdy na mapě. 

Content 2017 - tip Footshop

Google chce postavit stovku prototypů a pilotní program pak poběží v Kalifornii. „Chceme získat zkušenosti a pokud se to povede tak, jak doufáme, tak bychom rádi ve spolupráci s partnery přivedli tuto technologii na svět,“ tvrdí firma. 

Jací partneři by o novinku mohli mít zájem, je nasnadě. Uber a podobné taxislužby, rozvozové služby, ale třeba i samotné metropole, které aktuálně řeší problém s auty, a ke slovu tak přichází služby typu carsharing. 

Našli jste v článku chybu?
28. 5. 2014 18:32

Vzhledem k tomu, kolik km najezdily tyhle auta bez nehody, to bude pro pojistovny zlaty dul. Ridic ktery nikdy neriskuje, nikdy neni unavenej, ma reakce v radu zlomku sekundy (a ta reakce bude v dane situaci temer idealni) je vlhkym snem vsech pojistovaku :-)

28. 5. 2014 13:01
K> (neregistrovaný)

Opet bombasticky nadpis aby prilakal co nejvice kliku? Auto brzdy ma, nema brzdovy pedal. Tak jako ma rizena kola, nema volant. brzdovy pedal --- brzdy volant ---- rizena kola

Nebo tohle rozliseni je pod inteligencni uroven autora clanku?