Hlavní navigace

Buzz vs. soukromí: Google urovná spor více než osmi miliony dolarů

Jiří Macich ml.

Google přistoupil na výplatu 8,5 milionu dolarů na urovnání hromadné žaloby týkající se Google Buzz. Někteří uživatelé jeho e-mailové služby Gmail se totiž cítí poškozeni a americký internetový kolos viní ze zásahu do svého soukromí. Ve sporu jde o to, že ihned po spuštění Google Buzz byl součástí veřejného profilu seznam osob, s nimiž si vlastník daného profilu nejvíce dopisuje přes Gmail. Google to dokonce zpočátku prezentoval jako výhodu služby, protože prý nebude nutné pracně vytvářet vazby…

Google přistoupil na výplatu 8,5 milionu dolarů na urovnání hromadné žaloby týkající se Google Buzz. Někteří uživatelé jeho e-mailové služby Gmail se totiž cítí poškozeni a americký internetový kolos viní ze zásahu do svého soukromí. Ve sporu jde o to, že ihned po spuštění Google Buzz byl součástí veřejného profilu seznam osob, s nimiž si vlastník daného profilu nejvíce dopisuje přes Gmail. Google to dokonce zpočátku prezentoval jako výhodu služby, protože prý nebude nutné pracně vytvářet vazby v tomto jeho zatím posledním pokusu o sociální síť.

Jenže ostrá kritika začala zaznívat prakticky ihned od spuštění Google Buzz a první žaloby na sebe nenechaly dlouho čekat. Google krátce na to z automatického sestavení kontaktů udělal pouze návrh, který je nutné nejdříve odsouhlasit. Následně ještě připravil funkci vyzývající uživatele k revizi předchozích nastavení a jejich potvrzení. Více o Google Buzz v našem dřívějším článku Buzz okolo Google Buzz (The Register)

Našli jste v článku chybu?