Hlavní navigace

Buzz vs. soukromí: Google urovná spor více než osmi miliony dolarů

Jiří Macich ml.

Google přistoupil na výplatu 8,5 milionu dolarů na urovnání hromadné žaloby týkající se Google Buzz. Někteří uživatelé jeho e-mailové služby Gmail se totiž cítí poškozeni a americký internetový kolos viní ze zásahu do svého soukromí. Ve sporu jde o to, že ihned po spuštění Google Buzz byl součástí veřejného profilu seznam osob, s nimiž si vlastník daného profilu nejvíce dopisuje přes Gmail. Google to dokonce zpočátku prezentoval jako výhodu služby, protože prý nebude nutné pracně vytvářet vazby…

Doba čtení: 1 minuta

Google přistoupil na výplatu 8,5 milionu dolarů na urovnání hromadné žaloby týkající se Google Buzz. Někteří uživatelé jeho e-mailové služby Gmail se totiž cítí poškozeni a americký internetový kolos viní ze zásahu do svého soukromí. Ve sporu jde o to, že ihned po spuštění Google Buzz byl součástí veřejného profilu seznam osob, s nimiž si vlastník daného profilu nejvíce dopisuje přes Gmail. Google to dokonce zpočátku prezentoval jako výhodu služby, protože prý nebude nutné pracně vytvářet vazby v tomto jeho zatím posledním pokusu o sociální síť.

Jenže ostrá kritika začala zaznívat prakticky ihned od spuštění Google Buzz a první žaloby na sebe nenechaly dlouho čekat. Google krátce na to z automatického sestavení kontaktů udělal pouze návrh, který je nutné nejdříve odsouhlasit. Následně ještě připravil funkci vyzývající uživatele k revizi předchozích nastavení a jejich potvrzení. Více o Google Buzz v našem dřívějším článku Buzz okolo Google Buzz (The Register)

Našli jste v článku chybu?