Hlavní navigace

Googlu hrozí třímiliardová pokuta za zneužívání dominance v Evropě

16. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
A to není jediný spor, který americká firma s Bruselem vede. V hledáčku je totiž i Android.

Loňské obvinění ze zvýhodňování vlastního cenového srovnávače. Po roce vyšetřování by mohla padnout pokuta. Podle agentury britského deníku The Sunday Telegraph by měl verdikt zaznít během června. 

A pokuta, která má padnout, by měla pokořit všechny rekordy. 3 miliardy eur je třikrát víc, než musel před sedmi lety zaplatit dosud vedoucí „pelotonu“ amerických firem –  Intel. Samotná Komise informaci nijak nekomentovala. Podle britského deníku ale nebyla finální výše pokuty definitivně stanovena. Může ale dosáhnout až výše deseti procent globálních tržeb – tedy až šest miliard. 

KL22 hlasovani

V hledáčku antimonopolních právníků uvízla ještě další služba Googlu – mobilní operační systém Android. Komise chce v samostatném řízení prozkoumat, jestli Google nezneužívá rozšíření Androidu pro potlačení konkurenčních služeb a aplikací.

Podle EK je problém v dohodách s výrobci tabletů a telefonů. Tým Androidu vyžaduje exkluzivní předinstalování svých vlastních služeb, čímž poškozuje konkurenční aplikace. Podle Komise navíc Google poškozuje konkurenci i tím, že své aplikace na Android distribuuje v balíčcích s jinými službami.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.