Hlavní navigace

GoSAT GS 7055 Hdi: PVR satelitní přijímač s certifikací Skylinku

14. 9. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
GoSAT GS 7055 Hdi je satelitní HDTV přijímač s vestavěným licencovaným dekodérem IRDETO PI-sys, certifikovaný největší českou satelitní službou Skylink (je tedy "Skylink READY"). Přijímač spolupracuje nejen s novou přístupovou kartou Irdeto, ale také s kartou ICE Skylink, Skylink Výměna, Skylink Next a Irdeto CS Link. Staré karty CryptoWorks již nelze v tomto modelu použít. Set-top-box umožňuje také nahrávání na externí USB disky.

Tento přijímač střední třídy splňuje všechny požadavky na zpracování a sledování volných (FTA) a s přístupovou kartou i kódovaných programů Skylinku nebo CS Linku. Při testu jsem nenarazil na žádný problém a přijímač pracoval zcela podle jeho specifikace. Doporučená cena 2690 Kč je přiměřená.

Přední panel

Přijímač je dodáván v černé barvě, na předním panelu zleva se nachází čtyři ovládací tlačítka opatřená šipkami pro pohyb v menu, přepínání kanálů ovládání hlasitosti atp. Následují dvě chromovaná kulatá tlačítka MENU a OK. Dalším tlačítkem je v ozdobné liště centrální tlačítko vypnutí a zapnutí z/do StandBy. Uprostřed panelu je čtyřmístný sedmisegmentový žlutozelený numerický displej, který v pohotovostním stavu zobrazuje hodiny (ty lze úsporně i zcela vypnout), při provozu pak číslo předvolby, nebo zkratky činnosti. Vedle displeje je skryt ještě infračervený snímač signálů z dálkového ovládání.

Go SAT GS 7055 Hdi přední panel
Go SAT GS 7055 Hdi stěrbina

Zcela vpravo pod odklopným víčkem je jedna štěrbina pro vložení karty Irdeto. Kartu do štěrbiny vkládáme chipem dopředu a dolů. Otvor pro modul je zaslepen.

Go SAT GS 7055 Hdi přední panel 2

Zadní panel

Zadní panel je odleva opatřen dvěma F porty, horní LNB IN pro vstup signálu (max. 500mA) a spodní IF OUT pro možné připojení dalšího přijímače pomocí RF kabelu. Následuje port USB HOST a vedle něj optický S/PDIF výstup pro digitální audio signál. Trojici analogových cinch portů pro video a audio najdeme nad portem SCART. Uprostřed panelu je jeden HDMI výstup pro HDTV. Vpravo na panelu je již pouze kolébkový síťový vypínač a napevno zabudovaný síťový kabel. Napájení je možné v rozsahu 95 až 240V, 50/60Hz.

Go SAT GS 7055 Hdi zadní panel

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání standardní velikosti a je vyrobeno v matně černé barvě. Má téměř univerzální známý tvar, které jste již určitě viděli i u jiných přijímačů. Ve spodní čísti jsou dva prolisy k dostatečně bezpečnému uchopení. Napájeno je dvěma AAA bateriemi. Osazeno je 55 tlačítky, která jsou popsána nebo opatřena symboly, či se odlišují barvou. Zdvih gumových tlačítek je dostatečný a jsou logicky rozmístěna. Některými tlačítky se dostanete přímo k volbám, abyste ušetřili čas a nemuselo s k nim přistupovat přes hlavní menu (favoritní skupiny, historie, seznam satelitů, rozlišení obrazu, TXT, přepínání R/TV atd.). Prodleva u přepínaná kanálů je cca 2sec. Každé přepnutí musíte ještě potvrdit tlačítkem OK, což je nezvyklé.

Go SAT GS 7055 Hdi dálkový ovladač

Instalace

Pěkné animované menu, graficky a funkčně velice přívětivé nás provede instalací. Navíc je instalace ulehčena částečným přednastavením, takže ji zvládne i méně zkušený uživatel. Nastavena je již země a český jazyk, a tak stačí pouze přednastavení potvrdit.

Go SAT GS 7055 Hdi ladění
Zde je zobrazeno okno při ladění programů. Zobrazuje údaje o zvoleném satelitu, právě prohledávané frekvenci a údaj o počtu naladěných televizních a radiových kanálů.

V položce Typ ladění vybereme buď přednastavený Skylink, nebo při použití DiSEqC přepínače je nutno vybrat ruční ladění. V dalším kroku ručního ladění vybereme satelity, které chceme proladit (například Astra 23,5E a Hotbird 13 E). Pak již se můžeme přesunut na ladění, nastavit port DiSEqC 1.0 atd. V případě použití motoru nastavíme DiSEqC a typ motoru 1.2, nebo USALS. Pokud budeme chtít přidat nový TP, můžeme jej zadat ručně. Po naladění stanic potvrdíme tlačítkem OK a kanály se uloží.

Go SAT GS 7055 Hdi nastavení a editace kanálů

Přijímač jeho užívání dále usnadňuje tím, že průběžně automaticky sleduje změny v muxech, které si sám aktualizuje (Dynamic Channel Management). Menu přijímače obsahuje všechna potřebná nastavení k editaci kanálů, multimédijí, favoritní skupiny, dětský zámek, dvě hry, skvělou podporu přístupové karty atd. Do přijímače je možno uložit až 6000 televizních a rádio kanálů.

Go SAT GS 7055 Hdi seznam kanálů

Tento seznam kanálů se zobrazí tlačítkem OK. Červeným tlačítkem seřadíte tento seznam abecedně, žlutým tlačítkem přepínáte mezi volnými (FTA) nebo kódovanými, zelené tlačítko slouží k rychlému vyhledání programu pomocí vložení jeho názvu do adresního řádku (jako u psaní SMS) nebo mazání programů a modré tlačítko slouží mj. k přepínání funkcí ze seznamu. Funkce tlačítek se mění podle zvolené funkce, které jsou popsány dole v okně.

EPG

Přijímač má dva režimy EPG, první je klasický se zobrazením několika stanic pod sebou s možností podrobného popisu zvoleného programu pomocí tlačítka INFO a druhé je pro jednu stanici s časovou tabulkou se seznamem programů na příslušný den. Režimy se přepínají červeným tlačítkem. Z EPG samozřejmě nastavujeme i nahrávání, pokud je vysílán, nebo zadáme parametry ručně. Velice nešťastné je, že při zobrazení EPG se na pozadí ztratí jak obrazová, tak audio informace. Nemáte tedy vizuální ani zvukový přehled o právě zvoleném programu.

Go SAT GS 7055 Hdi týdenní EPG

TXT

Teletext se zobrazuje ve zmenšeném okně na popředí programu. Text je zobrazován se správnou diakritikou a je velice rychlý.

PVR

Přijímač zaznamenává pořady přes port USB 2.0 na externí úložiště naformátované na FAT32 v souborech *. trp s dalšími pomocnými soubory. S nahrávkou jsou totiž zaznamenávány i další údaje o pořadu a záznamu, které si při přehrávání můžeme případně zobrazit.

Go SAT GS 7055 Hdi PVR

Soubory s nahrávkami můžete kdykoliv v přijímači přehrát, jsou ukládány v rozkódovaném stavu. To znamená i po změně klíčů zůstanou beze změny. Přehrávat soubory lze pouze satelitním přijímačem. V PC je nepřehrajete zatím žádným Playerem vzhledem k podmínkám certifikace Skylinku o znemožnění editace nahrávek mimo přijímač. Při nahrávání pořadu tento jednotunerový přijímač umožňuje současné sledování jiného zvoleného programu, ale pouze se stejnou polarizací. Ostatní stanice nebudou v menu aktivní. Funkce nahrávání jednoho pořadu a současného přehrávání jiného je možná, ale je závislá na rychlosti použitého záznamového média. V opačném případě může docházet k výpadkům.

Go SAT GS 7055 Hdi přehrávání záznamů

Tlačítkem (1× INFO) zobrazíme stručný i (2× INFO) podrobný popis zaznamenaného pořadu z EPG, pokud byl v době záznamu vysílán.

Go SAT GS 7055 Hdi info PVR

Tlačítkem GUIDE zobrazíme malé okno (na obrazovce se zobrazuje vpravo nahoře), kde se dozvíme začátek názvu záznamu, numericky a graficky celkový čas délky záznamu a prozatím odehraný čas nahrávky.

Přijímač podporuje také přehrávání vašich audio záznamů MP3 a také zobrazení obrázků JPEG uložených na externím disku.

Hodnocení a závěr

Tento model satelitního přijímače je určen pro uživatele satelitních platforem Skylink a CS Link s možností příjmů dalších FTA programů. Přijímač je připraven na párování Secure Silicon a bude jej tedy možno v budoucnu dodávat jako párovaný. Podporuje aktualizaci software přes OTA nebo zasílání zpráv. VBI Teletext má paměť na 400 stran. Přijímač podporuje zobrazování DVB/TXT titulků. Rozlišení obrazu je možno nastavit na 576p, 720p, 1080i. Podporuje zoom (zvětšení části obrazu) a v menu najdete i dvě jednoduché hry.

Ilustrační Umí dobře česky 100

Česká diakritika v Menu i u teletextu je zobrazována správně a disponuje českým manuálem. Přijímač tedy splňuje podmínky udělení ocenění DigiZone „Umí dobře česky“. Obrazové zpracování je nadprůměrné jak u SD, tak u HD programů. Jednoduchá obsluha i automatické aktualizace jej předurčuje k provozování uživatelům, kteří se nemohou nebo nechtějí starat o časté změny na satelitech a ocení tak automatické aktualizace.

Go SAT GS 7055 Hdi info o HDD

Vlevo je správa disků a pamětí připojených přes USB port kde naleznete základní informace o připojeném úložišti. Vpravo na obrázku je správa vaší karty Irdeto s podrobnými informacemi (zde stav oprávnění). Můžete zde nastavit dětský zámek, podívat se do schránky apod.

Cloud23

Balení obsahuje:
Go SAT GS 7055 Hdi krabice

• Přijímač GoSAT GS 7055 Hdi
• Dálkové ovládání
• HDMI kabel
• 2× AAA baterie
• Česko-slovenský manuál

Veškerou grafiku zveřejněnou v této recenzi je možno použít pouze se svolením autora. Z textu je možné převzít pouze perex s odkazem na internetovou stranu této recenze.
Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
web přijímače: http://www.tvdi­gitalne.cz/go­sat-gs-7055-hdi.html
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: 2 690 Kč včetně DPH

Stahujete si nahrané pořady z externího disku do PC, nebo naopak?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).