Hlavní navigace

Gratuluji ČTÚ, RRTV i panu Pařízkovi. Dálnice teď budou v pohodě

22. 11. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na posledním zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) došlo k dosud nevídané věci. Jediné rozhlasové stanici se podařilo získat třiadvacet kmitočtů najednou. Českotěšínský podnikatel Radim Pařízek může být spokojen, tohle se opravdu ještě nikomu nepovedlo, ovšem např. lovci z Československého DX klubu si pomalu rvou vlasy na hlavě. Český telekomunikační úřad podle nich povolil naprosto nesmyslnou koordinaci, která může ještě způsobit řadu problémů.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Většinou ve čtvrtek vždy jednou za čtrnáct dní chodí na redakční e-mail serveru DigiZone.cz zápis z posledního zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Tentokrát jsem na něj málem, přiznám se, zapomněl, protože jsme toho měli hodně a nebyl zrovna vítaným dokumentem. Když jsem ho studoval a vybíral informace, které by mohly zajímat i naše čtenáře, narazil jsem na klasiku v podobě udělení pokut, nových kmitočtů apod. Tentokrát, možná překvapivě, zápis neobsahoval udělení licence pro nějaký nový kanál. Co mě však v zápisu naprosto šokovalo a co má být vlastně tématem dnešní glosy, je udělení nových kmitočtů rozhlasové stanici Rádio Dálnice. To by nebylo nic překvapivého, ostatně téměř pokaždé je sada nových kmitočtů na zasedání někomu přidělena, kdyby těch frekvencí nebylo až podezřele hodně. Koukal jsem nevěřícně na zápis a počítal: jedna, dva, tři, čtyři… deset… patnáct… dvacet… Kdo četl naši aktualitu, už ví, že jich nakonec bylo třiadvacet.

Počet kmitočtů jsem si musel několikrát spočítat, abych uvěřil, že je to možné. Sada třiadvaceti kmitočtů v jediném zápisu pro jedinou rozhlasovou stanici působila vážně divně. Pokud sledujete zápisy RRTV již delší dobu, jistě si vzpomenete na ty dřívější, kdy např. Evropa 2 úspěšně získávala frekvence, o které si požádala (a že jich nebylo málo), i když postupně, nebo v poslední době Beat, který úspěšně expanduje po českých zemích. Zkrátka, třiadvacet kmitočtů pro mě bylo silnou kávou. Pokud se nemýlím, nic podobného se za dobu, kterou pamatuji, nestalo. Je sice pravdou, že jde o vysílače s minimálním výkonem od 50 do 100 Wattů, ale i tak mohou nadělat, lidově řečeno, pěknou neplechu. To není můj názor, ale kolegů z Československého DX klubu (CSDXC), který se věnuje dálkovému příjmu rozhlasu i televize na všech vlnách. Právě v jeho konferenci, která se nazývá DX listy, se totiž po této skutečnosti rozhořela docela vášnivá debata. Zkrátka téma, které běžného člověka (ani média) nezaujme, ale u odborníků může vyvolat lecjaké reakce.

ICTZ23

Když se dozvěděl o udělení třiadvaceti VKV kmitočtů nízkého výkonu náš externí spolupracovník Jakub Melín, který na DigiZone.cz připravoval např. přílohu věnovanou anténám, nedalo mu to a i on v interní konferenci CSDXC reagoval: Navrhuji poslat stížnost na ČTÚ. Pojďme s tímto konečně něco dělat. Jak je například možné, že ČTÚ schválí kmitočet Mirošovice 98,3 FM, když je to kousek od Prahy, kde vysílá na svém jediném vysílači na 98,1 FM Kiss 98, a tím pádem bude tento 1 kW silný kmitočet na východ od Prahy zarušen? Navíc na 98,4 je silná Černá hora s 20 kW ERP, která v dané oblasti taktéž hraje velmi silně. Velmi rád bych slyšel jejich argumentaci. Náš kolega však v dané situaci nevidí problém v RRTV, ale v Českém telekomunikačním úřadě (ČTÚ), který povolí udělení těchto kmitočtů. Nevole vůči orgánům jako je RRTV nebo ČTÚ panuje u některých lidí z toho, že pásmo VKV se čím dál tím více zaplňuje.

Pásmo je již několik let zaplněno, a projde takováto neuvěřitelně nesmyslná síť pro rádio, které nemá žádný koncept, jen ten, že patří panu Pařízkovi, který by měl dostat Nobelovu cenu. Je totiž schopen obcházet se svými vysílači platné fyzikální zákony – jen jeho 100 W vysílač hraje přes půl republiky. Bravo, neváhal se v konferenci Československého DX klubu opřít do podnikatele působícího na Moravě další její člen. Osobně mě překvapuje, že média se přeplněností rozhlasového éteru nezabývají. Bohužel to není tak atraktivní téma, aby ho četly masy. Na druhou stranu, důsledky neřešení tohoto problému, mohou být fatální. Docela nepříjemně mě však překvapili i kolegové z konkurenčního webu RadioTV, kteří vzali udělení třiadvaceti kmitočtů jediné rozhlasové stanici jako prostý fakt a uvedli pouze to, že Radio Dálnice získalo velkou porci kmitočtů. Do zpravodajství samozřejmě osobní názor nepatří, ale čekal jsem, že si přečtu alespoň nějaké povídání na toto téma v rubrice Redakční komentáře – nestalo se.

Překvapilo vás rozhodnutí RRTV o udělení 23 kmitočtů jediné rozhlasové stanici?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.