Hlavní navigace

Gravitace v české reklamě

30. 11. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Známá Internetová reklamní agentura M.I.A. před nedávnem oznámila, že zakoupila licenci na nový software pro řízení reklamy na Internetu, který by měl dále zvýšit úroveň jejich služeb. M.I.A. doposud používala systém RealMedia, od října je tu NetGravity.

NetGravity AdServer Network umožňuje centrálně řídit, zpracovávat a vyhodnocovat Internetové reklamní kampaně zobrazované na mnoha (desítkách až stovkách) webů. Právě proto je výhodný zejména pro M.I.A., která nespravuje jen reklamu na svých serverech, ale buduje celou síť serverů, na kterých exkluzivně prodává reklamu. NetGravity AdServer Network je údajně vysoce přizpůsobivý k prostředí, ve kterém funguje, a se sílícím provozem lze plynule zvyšovat jeho výkon. Struktura software je uzpůsobena tak, že provozovatel nemůže ovlivňovat výsledky kampaní. Klient má záruku, že vyhodnocení jsou pravdivá a odrážejí skutečný stav českého Internetu. To je do určité míry výhoda, protože řada klientů nemá velkou důvěru například k reklamním systémům, které si tvoří jednotlivé servery samy, právě z důvodu možné manipulace.

Podle zástupců M.I.A. má NetGravity řadu výhod, co se rozsahu funkcí týče. Například do zadání jedné kampaně může klient promítnout více kritérií kampaně a tak efektivněji oslovit vybranou skupinu zákazníků. Ve prospěch NetGravity AdServer Network podle nich hovoří i způsob prezentace výsledků kampaní. Zadavatel může už při objednávce stanovit formu a způsob vyhodnocení výsledků, tj. vybrat hodnotící kritéria, která právě jeho zajímají. Jednou z největších výhod tohoto produktu je schopnost administrovat (řídit, zobrazovat a vyhodnocovat) z jednoho místa (tzv. vzdálenou administrací) nejenom inzerci v GIF nebo JPEG formátu (drtivá většina reklamních proužků), ale i všechny formy rich media formátů tj. rich media inzerátů, HTML texty na web stránkách nebo běžné texty umístěné kdekoliv.

Na tiskové konferenci, kde tuto novinku M.I.A. uváděla, jsem se zeptal, kolik M.I.A. do licence tohoto systému investovala. Přímou odpověď jsem nedostal, podle Daniela Dočekala se však „pultové“ ceny za tento systém pohybují v okolo 2 milionů korun, v tomto případě však byly jen základem k jednání. Dá se tedy předpokládat, že skutečná cena pro M.I.A. činila něco kolem jednoho milionu, oproti dosavadnímu systému RealMedia se navíc neplatí žádné poplatky z objemu kampaní, které jsou přes tento software realizovány.

DT 23

Jeden z kolegů novinářů položil velmi zajímavý dotaz, zda tento nákup nějak nesouvisí s očekávaným vstupem silného partnera do M.I.A., resp. zda už se tak nestalo. Podle Daniela Dočekala zatím nikoliv, jednání údajně pokračují. Konkrétní jméno investora sice sděleno nebylo, ale podle již delší dobu se šířících spekulací by mělo jít o SPT TELECOM.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).