Hlavní navigace

GTS - gigant na postupu

27. 7. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Aktivity nadnárodní společnosti Global TeleSystems, Inc. (GTS) jsou již dnes velice široké a pokračuje v expanzi. Ani česká GTS CzechNet nezůstává pozadu a po skoupení dvou konkurenčních českých ISP se chystá do boje o velmi perspektivní oblast mobilních telefonů.

Společnost GTS CzechNet o sobě dává v poslední době vědět čím dál častěji. Letos skoupila konkurenční Netforce a zanedlouho poté i Inec. Velký podíl má také v Dattelu, který provozuje jednu z nejrozsáhlejších datových sítí v Praze i v České republice vůbec. V budově v Sokolské ulici v Praze, kde dříve sídlil Netforce, stále ještě sídlí Dattel, a kam GTS mj. umísťuje hostované počítače, zřizuje peeringové centrum – tzv. NIX2. BTW toto centrum je podle posledních neoficiálních informací již prakticky dokončené a technicky vzato by se do něj routery mohly začít stěhovat okamžitě.

To ovšem manažerům GTS evidentně nestačí a proto se hrnou i do nových oblastí, majících spojitost s telekomunikacemi. GTS CzechNet se totiž účastní také tendru o licenci třetího operátora mobilní sítě. Stejně jako ostatní společnosti, i GTS potřebuje zahraničního partnera. Podle toho, co včera napsal Patrick Zandl na Mobil serveru by se jím mělo stát AirTouch/Vodaphone, které by v konsorciu získalo většinový podíl. Kromě něj mají do konsorcia vstoupit také dva významné české bankovní domy, jmenovitě Agrobanka a IPB a firma Mero, zabývající se transportem ropy.

Patrick se podle mého názoru mýlí v tom, že by Mero všechny pozemky, přes které vedou její ropovody, vlastnila. Domnívám se však, že ropovod na pozemcích jiných subjektů je věcným břemenem, na což má Mero právní nárok právě proto, že se jedná o energetickou společnost. Kromě energetiky se podobná ustanovení týkají ještě armády, železnice, leteckého provozu a Telecomu. Nejsem v oblasti práva odborník, takže zvýhodnění těchto odvětví možná spočívá v něčem trochu jiném, nicméně jedna věc je jistá. Tato čtyři odvětví a jedna (nám dobře známá) firma mají nějakou výhodu ze zákona, což je zřejmě i důvodem propojení Transgas s Global One a několika dalších.

Aktivitu nevyvíjí pouze česká GTS CzechNet, ale i její mateřská firma, Global TeleSystems, Inc., která nedávno ohlásila zvýšení svého podílu v Ebone na 100%, což de facto znamená jeho koupi. Ebone je jeden z největších provozovatelů páteřní sítě Internetu v Evropě. Již od loňského června v něm GTS vlastnila 75% a jeho nynější koupě předznamenává vstup GTS na globálního trh IP konektivitou. V souvislosti se zmíněnými fakty lze v následujících měsících očekávat ještě agresivnější snahu GTS o získání co největšího podílu na trhu jak poskytování Internetového připojení, tak ostatních telekomunikačních služeb, aby tak zajistila návratnost svých rozsáhlých investic.

BRAND

Petr Tesařík


Starší, související články a odkazy:

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).