Hlavní navigace

HbbTV nemůže sledovat každý. Nutností je přijímač s podporou formátu a internet

Hybridní širokopásmové vysílání HbbTV nebude moci sledovat každý. Podmínkou bude nejen připojení k internetu pomocí ethernetového rozhraní, ale také podpora tohoto standardu ze strany přijímače. Na mnohé zájemce o HbbTV tak může čekat velké zklamání, když výrobce produktu nebude tuto novinku na jejich televizoru nebo set-top-boxu podporovat.

K TÉMATU: Otestovali jsme pro vás televizní vysílání budoucnosti – HbbTV

HbbTV je technologickou novinkou letošního roku, odborné veřejnosti však byla představena už ve druhé polovině loňského roku francouzskou veřejnoprávní televizí. Jde v podstatě o řadu doplňkových služeb, které získává zařízení díky ethernetovému rozhraní – přístup do on-line archivu, moderní podoba teletextu, zpravodajství a podobně. Vše je však součástí jednoho portálu. Na českém trhu je zatím jediným přijímačem s touto podporou nejnovější set-top-box německé společnost Vantage s označením VT-1. Nižší modely této firmy, přesto, že mají ethernetové rozhraní, tento standard nepodporují. Možnost využívat HbbTV se Vantage VT-1 otevřela po aktualizaci firemního softwaru na OS Linux.

ČTĚTE TAKÉ: HbbTV nabídne v roce 2011 revoluci v televizní zábavě

Co se tedy potřebuje zájemce pro využívání služeb spojených s HbbTV? Nutný je především speciální set-top-box nebo televizor. Speciální v tom smyslu, že musí HbbTV podporovat. Je tedy důležité, aby měl přijímač ethernetové rozhraní. Kvalita pořadů z on-line archivu se pak nastaví na automatickou, kde jsou většinou artefakty v obrazech, na portálu té dané stanice je však možné zvolit například HQ (většinou TV kvalita). Kromě těchto požadavků v podstatě zájemce nic jiného nepotřebuje. Terestrický nebo satelitní komplet zůstává beze změn. Je tedy nutný opět příjem signálu pozemně nebo z družice. Český divák se teď nejsnadněji dostane ke službám HbbTV prostřednictvím satelitů Astra na pozici 19,2 stupně východně.

Našli jste v článku chybu?