Hlavní navigace

HbbTV nemůže sledovat každý. Nutností je přijímač s podporou formátu a internet

11. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

11. 11. 2010

Hybridní širokopásmové vysílání HbbTV nebude moci sledovat každý. Podmínkou bude nejen připojení k internetu pomocí ethernetového rozhraní, ale také podpora tohoto standardu ze strany přijímače. Na mnohé zájemce o HbbTV tak může čekat velké zklamání, když výrobce produktu nebude tuto novinku na jejich televizoru nebo set-top-boxu podporovat.

K TÉMATU: Otestovali jsme pro vás televizní vysílání budoucnosti – HbbTV

HbbTV je technologickou novinkou letošního roku, odborné veřejnosti však byla představena už ve druhé polovině loňského roku francouzskou veřejnoprávní televizí. Jde v podstatě o řadu doplňkových služeb, které získává zařízení díky ethernetovému rozhraní – přístup do on-line archivu, moderní podoba teletextu, zpravodajství a podobně. Vše je však součástí jednoho portálu. Na českém trhu je zatím jediným přijímačem s touto podporou nejnovější set-top-box německé společnost Vantage s označením VT-1. Nižší modely této firmy, přesto, že mají ethernetové rozhraní, tento standard nepodporují. Možnost využívat HbbTV se Vantage VT-1 otevřela po aktualizaci firemního softwaru na OS Linux.

ČTĚTE TAKÉ: HbbTV nabídne v roce 2011 revoluci v televizní zábavě

Co se tedy potřebuje zájemce pro využívání služeb spojených s HbbTV? Nutný je především speciální set-top-box nebo televizor. Speciální v tom smyslu, že musí HbbTV podporovat. Je tedy důležité, aby měl přijímač ethernetové rozhraní. Kvalita pořadů z on-line archivu se pak nastaví na automatickou, kde jsou většinou artefakty v obrazech, na portálu té dané stanice je však možné zvolit například HQ (většinou TV kvalita). Kromě těchto požadavků v podstatě zájemce nic jiného nepotřebuje. Terestrický nebo satelitní komplet zůstává beze změn. Je tedy nutný opět příjem signálu pozemně nebo z družice. Český divák se teď nejsnadněji dostane ke službám HbbTV prostřednictvím satelitů Astra na pozici 19,2 stupně východně.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.