Hlavní navigace

HD vysílání České televize všechny překvapilo, hlavně diváky na Ostravsku

4. 5. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Společnost Progress Digital vybudovala pro Českou televizi multiplex pro její HD programy. Tento krok nečekal od Regionální sítě 7 snad nikdo.

Regionální síť 7 šíří HD kanály České televize

Radim Pařízek získal pro svůj nový digitální zemský multiplex Regionální síť 7 atraktivního klienta. Česká televize oznámila, že od středy 1. května začne prostřednictvím části jeho vysílačů šířit své programy s výjimkou ČT 24 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Od září se pak v multiplexu objeví také nové stanice ČT :D a ČT artDíky tomu můžeme v duchu televize veřejné služby nabídnout divákům další bonus, kterým je pozemní vysílání ve špičkové HD kvalitě hned tří z našich kanálů, uvedl při této příležitosti generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Česká televize připouští, že stávající řešení je pouze dočasné, pravděpodobně až do roku 2017. Vzhledem k tomu, že Českou republiku čeká nové kolo kmitočtového plánování, jehož cílem má být uvolnění dalších kmitočtů dosud sloužících televiznímu vysílání a jehož první výsledky mohou být známy až po roce 2015, nebylo možno dále vyčkávat na definitivní řešení problému terestrického vysílání, sdělila tisková mluvčí České televize Michaela Fričová a dodala: Česká televize se proto rozhodla dočasně do roku 2017 využít dostupných regionálních sítí či kmitočtů různých poskytovatelů. Základem tohoto řešení je využití části Regionální sítě 7 jako rozšíření možností existujícího multiplexu veřejné služby.“

Lukáš Polák, Jan Potůček: ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD odstartovaly v DVB-T. Využívají Regionální síť 7

Lukáš Polák: Radim Pařízek chce HD vysílání ČT dostat do dalších oblastí, včetně Ostravska

Lukáš Polák: Regionální síť 7 bude šířit ve své nabídce i Retro Music TV a Rádio Čas

Prvním programem, který se objevil v Regionální síti 4 v normě MPEG-4, byl ČT Sport HD.
Autor: repro foto ČT Sport HD

Zemské vysílání HD programů diváci před hokejovým šampionátem přivítali. Řada z nich se k němu ale prozatím nedostane.

Slovensko spustilo placené DVB-T

Krátce po sobě se dva naše sousední státy rozhodly spustit placenou pozemní digitální televizi. Zatímco Rakousko ve standardu DVB-T2 nastavilo takové obchodní podmínky, že pro zájemce z Česka je i přes možnost přeshraničního příjmu sledování služby simpliTV de facto nemožné, nová platforma Plustelka ze Slovenska bude vůči našim divákům především z Moravy mnohem vstřícnější. Vyplývá to i z vyjádření Michala Šurana, marketingového manažera společnosti Towercom, která bude službu prostřednictvím dceřiné firmy Towerhome provozovat. Plustelka bude fungovat ve standardu DVB-T.

Towercom sice na jednu stranu ve Všeobecných obchodních podmínkách (v kompletním znění jsou k dispozici zde) tvrdí, že služba je určena výhradně pro diváky žijící na území Slovenska, na stranu druhou se nebrání prodeji do zahraničí, tedy pochopitelně ani do České republiky. Co se týká příhraničního příjmu, Všeobecné podmínky k službě informují o používání na území Slovenska, uvedl Šuran, ale zároveň dodal: Přijímací zařízení si může zakoupit i zahraniční občan a uhradit případný měsíční poplatek i přes běžnou platební kartu. Vzhledem k tomu, že Plustelka nebude vyžadovat žádnou vázanost, její použití na našem území de facto nebude problém.

Lukáš Polák: Slovensko spouští placené DVB-T, bude ho možné objednat i z Česka


Repro foto: Music Box

Součástí slovenského placeného DVB-T je také hudební kanál Music Box.

Óčko připravuje spuštění hned dvou nových kanálů

Mediální skupina Mafra připravuje na příští měsíc spuštění nikoliv jedné, ale hned dvou nových stanic. Včera večer po 23. hodině to oznámila hudební televize Óčko do jejíž rodiny budou kanály patřit. Mafra už v první polovině dubna avizovala, že spustí stanici Óčko Hity, nyní její název specifikovala na Óčko Gold. Program odstartuje už 1. června. Stanice bude hrát největší hity od 60. do 90. let. Nejdůležitějším sdělením je, že Óčko Gold bude šířeno celoplošně. Televize však v tiskové zprávě prozatím nespecifikovala, o jakou se bude jednat síť.

Nová stanice se zaměří na největší hity od 60. až do 90. let, a to jak z české a slovenské scény, tak od mezinárodních interpretů. Má za cíl zaujmout diváka, který klade důraz na hodnoty a kvalitu a současně se chce bavit. Nová stanice se vymezí proti hektické době a bude přinášet hvězdnou sestavu, originální skladby a idoly doby, která dodnes ovlivňuje hudební vkus velké části populace, přiblížila marketingová manažerka televize Kristýna Štíhelová. Pro představu, zahraje například hity od Tiny Turner, Abby, Bon Jovi a dalších. Program bude vysílat 24 hodin denně bez mluveného slova.

Lukáš Polák: Óčko překvapilo: Místo jedné nové televize spustí v červnu hned dvě

Hudební televize Óčko se divákům představila v moderním grafickém kabátě a s novým logem.
Autor: Óčko

Skupina Mafra media připravuje po Óčku pro diváky další dva nové hudební kanály.

Stručně

Druhý program České televize bude vysílat v nové pozemní Regionální síti 7 v nativním, tedy nikoliv přepočítávaném HD rozlišení. Serveru DigiZone.cz to řekl Radim Pařízek, jednatel společnosti Progress Digital, která je operátorem této sítě.

Lukáš Polák: ČT 2 nabídneme pozemně v nativním HD rozlišení, slibuje Radim Pařízek

Zahraniční i české filmy v nativním HD rozlišení začne nabízet filmový kanál Nova Cinema. Ve vysokém rozlišení tato stanice vysílá od minulého týdne prostřednictvím digitální kabelové televize UPC a u několika dalších vybraných poskytovatelů kabelové televize.

Jan Potůček: Nova Cinema HD nabídne filmy v nativním rozlišení, i remasterované české snímky

Kromě zařazení dětského kanálu Minimax do nabídky satelitního operá­tora Skylink došlo oficiálně k 1. květnu i k dalším novinkám u tohoto operátora. Dá se říci, že pro zákazníky jde spíše o změny k horšímu. Tematický program Slovak Sport.TV byl přesunut ze základní nabídky Digital do placených balíčků, Deluxe Music HD zmizela z nabídky operátora definitivně.

Lukáš Polák: Skylink přesunul Slovak Sport.TV do placené nabídky a vyřadil Deluxe Music HD

V nabídce Skylinku byla nahrazena stanice Deluxe Lounge HD programem Deluxe Music HD. Jeho distribuce může být ale pouze dočasná.
Autor: repro foto Deluxe Music HD

Zákazníci Skylinku už HD verzi kanálu Deluxe Music sledovat nemohou.

Ostravské Rádio Čas podnikatele Radima Pařízka by mělo v nejbližší době požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání licence pro celoplošné digitální šíření. Serveru DigiZone.cz to řekl sám Pařízek.

Lukáš Polák: Rádio Čas bude další rozhlasovou stanicí s celoplošnou digitální licencí

Výnos 59 milionů dolarů v první čtvrtletí roku 2012, tedy v přepočtu přibližně 1,16 miliardy korun, klesl společnosti CME o 22 milionů dolarů ve stejném období roku 2013. Znamená to, že vlastník televize Nova zaznamenal meziročně pokles o téměř 437 milionů korun.

Lukáš Polák: CME klesly v Česku výnosy oproti prvnímu čtvrtletí roku 2012 o 437 milionů korun

Content First 2022_tip temata

Nejen Noční Hlavní zprávy, ale další dvě krátké odpolední zpravodajské relace zavede od příštího pondělí 6. května televize Barrandov. Odpolední relace však budou mít spíše charakter živých upoutávek na Hlavní zprávy, které Barrandov vysílá od 18:45 hod.

Jan Potůček: TV Barrandov zavádí zprávy v 17:10 a 18:05, Olga Šípková střídá Jiřího Chuma

Anketa

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je)?