Hlavní navigace

HDTV pro všechny zadarmo? S tím nepočítejme, říká koordinátor digitalizace

26. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
26. 11. 2008

Debaty o postupném zavádění digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), zejména pak v zemských digitálních sítích, vedou podle předsedy Národní koordinační skupiny pro digitalizaci Zdeňka Duspivy k mylné představě, že by HDTV měla vysílat celoplošně a zdarma pro všechny diváky. Tak to ale není nikde na světě. V západní Evropě je HDTV v drtivé většině placenou službou. Většinou jde o sportovní kanály, řekl Duspiva v úterý na pražské konferenci Teleinformati­ka 2008.

K TÉMATU: Jiří Janeček: HDTV od České televize se dočkáte příští rok. Na satelitu

Podle Pavla Hanuše, vedoucího projektu digitalizace České televize, zatím žádný provozovatel televizního vysílání ani operátor vysílacích sítí netuší, kdy se z HDTV stane tak zajímavý produkt, aby se v této kvalitě dal vytvářet unikátní program. Duspiva dodal, že se zaváděním HDTV se pojí otázka financování převodu archivních pořadů do HD kvality. Není jasné, kdo to zaplatí, vysvětlil národní koordinátor digitalizace.

MM_SS3

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA DIGIZONE: Vše o HDTV v České republice

Česká televize chce zahájit pravidelné vysílání v HD kvalitě během příštího roku. Soustředí se nejprve na satelit, digitální kabelovou televizi a IPTV. V roce 2010 chce ČT nabídnout ve vysoké kvalitě přenosy ze Zimních olympijských her ve Vancouveru. Testy zemského vysílání HDTV provádí ČT společně s Novou v multiplexu 4 společnosti Telefónica O2 již od loňského roku. Experiment se omezuje na Prahu a Brno.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.